• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mesto streljanja Mihailovića stiže iz Londona

Srbija će do septembra dobiti kopiju dokumenta iz britanskog arhiva koji može sadržati i informaciju o mestu sreljanja Dragoljuba Mihailovića.

Kako je izjavio državni sekretar Ministarstva pravde Srbije Slobodan Homen, na taj dokument je britansko ministarstvo spoljnih poslova stavilo duplu zaštitu.

U britanskim arhivima do sada pronađeno petnaestak dokumenata o komandantu Jugoslovenske vojske u otadžbini.

Mihailović je osuđen na smrt i streljan 17. jula 1946, a do danas nije poznato mesto na kojem su zakopani njegovi posmrtni ostaci.



Kako je naveo Homen, koji je i član Državne komisije za utvrđivanje činjenica o streljanju Mihailovića, pronađen je i telegram britanske amabasade u Srbiji u kome se vlada u Londonu obaveštava o tome da je vlast u Jugoslaviji streljala Mihailovića.

"Pronađen je telegram u kojem britanska ambasada obaveštava o streljanju Draže Mihailovića i to jedini dokument koji potvrđuje da je nad Mihailovićem izvršena smrtna kazna streljanjem", rekao je Homen i dodao da je utvrđeno da se to desilo 17. jula 1946. godine.

Taj dokument je pronašla tročlana delegacija Komisije, koja je u junu bila u Velikoj Britaniji, gde su joj na uvid stavljeni svi dokumenti osim tog dokumenata iz Britanskog kraljevskog arhiva koji čuva i dokumenta britanskih obaveštajnih službi.

Homen je rekao i da je Državna komisija za utvrđivanje činjenica o streljanju Mihailovića dobila podatke o tome kako je on uhapšen, kao i podatke o aktivnostima komunističke službe bezbednosti (OZN) u vezi sa tim.

"Otkriveno je nekoliko nepoznatih činjenica. Način na koji je uhapšen, podaci o jedinici, ljudima i kretanjima Ozne (Odeljenja za zaštitu naroda)", rekao je Homen govoreći o Mihailoviću.

Homen je naveo i da je Komisija utvrdila da su domaće službe bezbednosti imale dva dosijea Dragoljuba Mihailovića, to jest da je jedan vodila vojska, a drugi policija.

"Dosijeima se gubi trag od 1992. godine. Očigledno da ih je režim Slobodana Miloševića sklonio", rekao je Homen i dodao da se proverava šta je sa njima, to jest da li su uništeni ili su u privatnim rukama.

Govoreći o streljanjima koje je sprovela nova vlast nakon oslobođenja zemlje od nemačke okupacije, Homen je rekao da postoje spiskovi streljanih po okruzima u Srbiji.

"Spiskovi postoje i biće kompletno objavljeni", rekao je Homen.

Prema njegovim rečima "tokom tri nedelje revolucionarne pravde" posle oslobođenja nova komunistička vlast je, pored simpatizera četničkog pokreta, streljala i pripadnike tadašnje društvene elite.

"Streljani su profesori, učitelji, sveštenici i imućnije gazde a ne samo simpatizeri četničkog pokreta u te tri nedelje nakon oslobođenja", rekao je Homen govoreći o periodu posle 1944. kada se uspostavljala nova komunistička vlast.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image