Prethodnih dana, i prema najnovijim prognozama za naredne dane, širom zemlje smenjivaće se kratkotrajno sunčano sa oblačnim vremenom i pljuskovima, a lokalno su moguće i grmljavinske nepogode. Slobodan Sovilj, načelnik Nacionalnog centra za hidrometeorološki sistem, rane najave i upozorenja u Republičkom hidrometeorološkom zavodu (RHMZ), kaže da su za prethodnih 30 godina prosečne maksimalne temperature za ovaj period godine bile između +20 do +27 stepeni, i u odnosu na te temperature one koje smo imali u dosadašnjem delu maja su malo ispod proseka uz čestu pojavu padavina koje u Srbiji za sada nisu bile obilne kao u pojedinim delovima regiona.

Česte, ali ne i obilne padavine

"U Srbiji su za sada padavine bile samo česte, ali ne i toliko obilne. Nestabilan period, sa čestom kišom i pljuskovima sa grmljavinom će potrajati zaključno sa četvrtkom, 18. majem. U četvrtak će temperatura biti niža, to će biti najhladniji dan ove sedmice sa maksimalnim vrednostima temperature od 15 do 18 stepeni uz potpuno oblačno vreme. Jedino će malo biti toplije u četvrtak u Timočkoj i Negotinskoj Krajini", kaže Sovilj.

"Nakon kišovitog i nestabilnog perioda, od petka 19. maja, do utorka 23. maja, imaćemo period sa dosta sunčanih sati širom Srbije, dok će pojava kratkotrajne kiše i pljuskova biti lokalizovana, i to uglavnom na brdsko-planinska područja zapadne i jugozapadne, južne i jugoistočne Srbije, po obodnom delu naše zemlje, dok će u većini krajeva tokom dana bilo ipak suvo uz duže sunčane intervale", kaže Slobodan Sovilj.

Više sunca značiće i višu temperaturu koja će i za dane vikenda i početkom sledeće sedmice dostizati +25, ponegde +26 stepeni. Ali, posle relativno stabilnog perioda, koji bi mogao da traje od 19. do 23. maja, od srede 24. maja do kraja meseca ponovo ćemo imati nestabilno vreme sa čestom pojavom kiše i kratkotrajnih pljuskova sa grmljavinom, a temperatura će biti 2-3 stepena niža, što znači da će maksimalne temperature biti od +20 do +24 stepena Celzijusa.

Sveže za kraj meseca

"Kraj meseca će ponovo biti malo svežiji, nestabilniji i sa češćom kišom i kratkotrajnim pljuskovima. Prema trenutnim dugoročnim prognozama nastavak promenjivog vremena sa čestom pojavom kiše očekujemo i u junu. Kolege koje se bave mesečnom prognozom vremena su izdale orijentacionu prognozu i očekuje se od 70 do 100 litara po kvadratnom metru tokom juna što je iznad prosečnih vrednosti za to doba godine, pogotovo u Vojvodini, na jugozapadu i jugu Srbije. Dakle, očekujemo da i jun bude kišan kao maj, ali to ne znači da će biti hladan. Pozitivno odstupanje mesečne temperature će biti +1 stepen. Maksimalna temperatura vazduha će biti oko +25 stepeni, to je malo iznad proseka ako pogledamo period od poslednjih 50 godina. Možemo reći, prosečno topao i kišovit jun", kaže Slobodan Sovilj.

U RHMZ kažu da se, kada su u pitanju rekordi, maj 2023. nije izdvojio za sada ni po ekstremnim količinama padavina, nije bilo ekstremno toplo, niti su grmljavinski procesi bili ekstremni.

Bez rekorda ove godine

"Maj je samo malo svežiji sa čestom pojavom kiše. Ali, raniji rekordi vezani za maj su recimo, maksimalna temperatura vazduha u maju u Beogradu je osmotrena 19. maja 1996. godine, kada je bilo +34,9 stepeni. To je najtopliji maj. Imamo podatak od pre devet godina, 2014. godine i svi se sećamo da su u maju bile velike poplave u Srbiji. Tada je samo za jedan dan, 15. maja, palo 110 litara kiše po kvadratnom metru u Beogradu, dok je sada, iako smo imali učestalu pojavu padavina u Beogradu tokom ovog meseca, u prvom delu palo svega 20-25 litara kiše po kvadratnom metru na nivou grada što je četiri puta manje nego što je tada palo samo za jedan dan", zaključuje Sovilj.

(MONDO/Blic)