• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

DR RAJOVIĆ O DECI BEZ EMPATIJE: Njima mozak ne radi dobro, počinju da se pojavljuju ekstremni primeri i ima ih sve više

Autor Sara Gajić

Dr Ranko Rajović je rekao da deca koja nemaju razvijenu empatiju se ne snalaze u društvu.

 dr Ranko Rajović Izvor: K1 televizija/ Printscreen

Dr Ranko Rajović, specijalista interne medicine, magistar neurofiziologije, autor NTC programa koji predaje u raznim delovima Evrope i osnivač Mense u regionu je između ostalog govorio i o nedostatku empatije kod dece u podkastu "Agelast" sa autorom i voditeljem Galebom Nikačevićem.

"Kad imaju problem sa empatijom oni se ne snalaze. Oni reaguju drugačije, mi se čudimo kako nemaju empatiju. Nema to medicina nije opisivala i njima delovi mozga ne rade dobro. Ne povezuju informacije, nemaju osećaj za druge ljude, samo se setite Erika Froma, a ja ću završiti sa Dositejom Obradovićem koji je govorio "Učite decu dobroti, od toga zavisi svet. Da prevedemo, učite decu empatiji od toga zavisi budućnost države, deca bez empatije to je propast države. I ponoviću, učiti omladinu dobroti od toga zavisi sve. I to je to", rekao je Rajović.

"Nije škola da oni nauče matematiku i  fiziku, nego da razvijemo kompletnu ličnost, da je sposobna da misli da povezuje, da pomogne. Skrenuće neki kad porastu, pa će neko otići u kriminal, neko ne znam gde, al smo ih razvili izdržali smo od 14 do 18 godine. Al ako svi skrenu već sa 12 ili 14 godina, čemu mi da se nadamo. Što je najgore nema puno te dece, bez empatije. Ali počinju da se pojavljuju ekstremni primeri i ima ih sve više, to je problem, čak i 3 ili 4 posto je puno. Toga nikad nije bilo. I ponoviću, nisu nama deca problem nego roditelji i mi moramo da objasnimo roditeljima neke stvari pa će oni da objasiti deci. A mi ne možemo do dece da dođemo, moraju roditelji da obave svoj deo posla, zato i jesu roditelji. I ko pravi granicu detetu, pa roditelji. Ako dete nema granicu, da li on zna sebi sam da je napravi, ne ume. Izgubićemo decu. To je suština te priče", rekao je on na kraju razgovora.

On je istakao i značaj velike teme veštačke inteligencije: "Mi se ne snalazimo u digitalnom svetu za 20 godina, a ne u okvirima veštačke inteligencije".

(MONDO/Agelast)

Pročitajte i ovo

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Mate

@DrMr Profesor je odličan , sve što je izneo je upravo realnost i praksa koja se pokazala dugogodišnjim radomPorodica je osnov,.... za dobrog čoveka, a ljubav, empatiju, postignute rezutate i sve ono što je dobro.Čovek bez empatije i bilo kakvih osećana ima težak mentalni poremećaj mozga, jer ne funkcioniše kako treba.To su momenti van svake kontrole normalnog.Da je blagovremeno lečen, jer su roditelji uočili sa s njim "nešto nije u redu", možda se ovaj masakr ne bi dogodio. Majka je se to ignorisala i nje želela da govori o tome sa ocem. Fatalna greška. Zanemarivanje uočene bolesti deteta.

DrMr

Doktore, u praksi je to mnogo drugacije u odnosu na tu vasu teoriju. Kaze: ucite decu dobroti. Mene su moji ucili dobroti i kao takav "dobar" sam namagarcen X puta u zivotu. Eee kada sam poceo malo "psiho" da se ponasam da vidite doktore kako sada svako dva puta razmisli pre nego odluci da li ce pokusati nesto da me predje. Tako da, doktore, knjige i nauka su jedno a realan zivot nesto sasvim drugo. Aj ziveli.

Neko

@DrMr Svaka ti cast na komentaru, neko da kaze srz, istinu!!

special image