Nenad Radivojević iz Uprave za vatrogasno-spasilačke jedinice Sektora za vanredne situacije je za "Kurir" objasnio kako se treba ponašati u slučaju da se nađete blizu požara na moru. Objasnio je kako srpski turisti treba da se ponašaju ukoliko se nađu blizu mora.

"Ukoliko je moguće da na bezbedan način ugase požar, a da ne dovedu sebe u opasnost, treba napustiti mesto požara i otići na bezbednu lokaciju i sa bezbedne lokacije obavestiti lokalne službe. Ukoliko je moguće poneti sa sobom lična dokumenta, u more ulazite samo ako nemate nijedno drugo bezbedno mesto da se sklonite od požara. Napustiti mesto požara, ukoliko ima još lica obavestiti ih i pomoći im da napuste lice mesta u pravcu koji nije ugrožen od požara i slušati uputstva stručnih lica. Nikako ne treba gasiti požar ako dovodite sebe u opasnost, ako nemate opremu i ako nemate sa čime da ugasite požar. Ne vraćajte se po zaboravljene stvari, ne ići u pravcu velike koncentracije dima. Opasnost zavisi od više faktora, konfuguracije terena, gorive materije, vrste šuma, prvca duvanja vetra, mogućnosti brze evakucije i postojanja evakuacionih puteva..", kaže Radivojević.

Da podsetimo, Ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić, po osnovu dogovora predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića i premijera Republike Grčke Kirijakosa Micotakisa, naložio je da Sektor za vanredne situacije MUP-a uputi Grčkoj vatrogasno-spasilački tim od 36 vatrogasaca-spasilaca i 14 vatrogasnih vozila koji će pomoći u gašenju požara. Takođe, biće upućena i dva pripadnika medicinskog tima sa sanitetskim vozilom. Ovi timovi će krenuti u Grčku u utorak posle podne i biće raspoređeni na lokacije gde je pomoć najpotrebnija.

BONUS VIDEO:

Instagram.tiana.sumakovic Požar Rodos

(MONDO/Kurir)