Na Kopaoniku je u nedelju 30. jula došlo do pada jednog bicikliste na stazi koja je bila pripremljena i namenjena za trku "Tri strane Kopaonika". Gorska služba je dobila dojavu o nesreći i ekipa je izašla na teren sa svom neophodnom sanitetskom opremom, a Branislav Ćurčin se sa svojim kolegom zadesio blizu mesta događaja jer je u tom trenutku trčao na oko 1.000 metara vazdušnom linijom od lokacije gde je biciklista pao.
Za jutarnji program "TV Prva" je otkrio šta se tačno dogodilo. Nisu imali neophodnu opremu, ali su u privatnom vozilu imali komplet prve pomoći.
"Komplet prve pomoći nam se uvek nalazi u vozilu i to je sasvim dovoljno da zaustavimo krvarenje i da utoplimo momka jer je bilo predveče, bilo je oko 19:15 uveče, a to je vreme kada je na planini hladno. Došli smo do kola, uzeli komplet prve pomoći i krenuli smo ka lokaciji gde se momak povredio. Došli smo tamo i nakon pregleda, otvorili smo komplet prve pomoći. Bio je upakovan, vakumiran, nikada ranije korišćen, u roku i dalje. Kolega je tražio da mu dodam gazu, ja sam je pronašao, otvorio je i predao mu, a on je rekao da to nije gaza nego da se radi o maramicama za nos", kaže Branislav.
Branislav je bio u čudu misleći da je on slučajno pogrešio. Potom je uzeo drugu gazu, ali su i u njima bile obične papirne maramice.
"Bile su obične papirne maramice koje su umotane u jako tanak sloj gaze. Pomislio sam da to nije prvi sterilni zavoj koji se nalazi u kompletu prve pomoći koji ima i zavoj i jastuče gaze. Prilikom odmotavanja, video sam da je isto kao i prethodni put. Nakon toga sam se okrenuo maloj sterilnoj kompresi gde se nalazila jedna maramica u tankom sloju gaze. Odlučili smo da sa time izvršimo kakav-takav pritisak zato što se sve nalazilo u sterilnim pakovanjima, uzeli smo zavoj na kojem je pisalo ‘kaliko-zavoj‘ u neprovidnom pakovanju. Otvorili smo i videli smotan toalet papir, a preko toga se nalazi 10cm zavoja", naveo je Branislav.
Voditeljka je potom konstatovala da su on i kolega otvorili "trougao-maramu" koja se nalazila u paketu prve pomoći. Potom je Branislav otkrio kako su uspeli da pomognu momku koji je bio zadobio teške telesne povrede.
"Na svu sreću, iako je momak sa teškim telesnim povredama, nije bio životno ugrožen. To je nama drastično olakšalo situaciju sa opremom koju smo imali dok nisu došle kolege. Kolege su došle desetak minuta posle nas i sve su donele. Da sam se nalazio u saobraćaju, i da se radilo o saobraćajnom traumatizmu gde je vreme krucijalno zbog krvarenja koje može da se zaustavi, ali ta krv koja je istakla ne može da se vrati. Dakle, osoba je već ugrožena i to mogu da rade samo zdravstvene ekipe, mi ne bismo onda imali način", zaključio je Branislav.
Za sam kraj razgovora, Branislav je naveo šta je sve bilo u spornom kompletu prve pomoći. Ubrusi su bili umesto "trougao marame".
"Umesto trougle marame smo imali ubruse, a umesto astro folije je bilo pakovanje kikirikija. To čak i nije kikiriki nego folija, dužine oko dva do tri metra, uredno spakovana da izgleda kao da je to original komplet", istakao je Branislav Ćurčin.
Komplet prve pomoći mora svako vozilo da ima, njegova cena iznosi od 1.000 dinara pa naviše ukoliko kupujete preko internet oglasa. Kazna za neposedovanje je 5.000 dinara i rok trajanja kompleta prve pomoći je pet godina.
BONUS VIDEO:
(MONDO)
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina