• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Kragujevcu crvene i crne "pomirili" grobari

U masovnoj grobnici otkrivenoj na Varoškom groblju pronađeni su ostaci 674 osobe koje su stradale kao žrtve fašističkog pa komunističkog režima tokom i posle Drugog svetskog rata.

Kako su rekli danas istoričari i predstavnici gradske vlasti, ta masovna grobnica otkrivena je na parceli broj devet, a stručnjaci navode da je reč o žrtvama komunističkih vlasti, kao i o grupi partizana koji su sahranjeni u istoj grobnici.

Na konferenciji za novinare je rečeno da su u grobnici ostaci onih koji su proglašeni narodnim neprijateljim i ubijeni 1944. i 1945. godine, kao i partizani i pripadnici Ravnogorskog pokreta koje su streljali Nemci 1943. godine.

Istoričar Željko Vidakov Zirojević je na konferenciji za novinare rekao da su građani ubijeni na prostoru Kapislane u Kragujevcu odakle su njihovi ostaci kasnije preneti u zajedničku grobnicu na Varoškom groblju.

Prema rečima Zirojevića, koji se 22 godine bavi istraživanjem tog zločina, rekao je da je prenos posmrtnih ostataka žrtava iz Kapislane počeo 1978. godine.

Tada su preneti ostaci 54 pripadnika čačanskog partizanskog odreda, među kojima je jedan broj njih bio iz sela Partizani, današnjeg sela Darosava.

"'80-ih godina prošlog veka je, po nečijem nalogu, odlučeno da se na isto mesto na Varoškom groblju prenesu ostaci streljanih pripadnika Ravnogorskog pokreta, kao i žrtava vlasti 1944. i 1945. godine", rekao je Zirojević.

Istoričar je kazao da bi sutra državna komisija trebalo da objavi spisak svih žrtava koje su prenete iz Zastavine kapislane u parcelu broj 9 na Varoškom groblju.

Dragić Pantić (63), koji je radio kao grobar u gradskom preduzeću, rekao je da je sa još trojicom kolega učestvovao u prenosu kostiju iz jedne rupe u Kapislani.

Pantić je kazao da je o tome morao da ćuti, jer mu je tako naređeno, a da je prenos ostataka nadgledao pripadnik Državne bezbednosti.

Prema njegovim rečima, do groblja su tada preneta 64 najlonska džaka od po 50 kilograma. Kese su spuštene u zajedničku grobnicu na Varoškom groblju.

Gradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović je najavio da će grad formirati komisiju koja će se baviti daljim istraživanjem svih lokacija u Kragujevcu za koje se sumnja da skrivaju ostatke ubijenih.

"Otvaramo priču da saznamo istinu koja može biti teška i bolna... Posle toliko posrnuća treba da dođe neko novo vreme, bez sukoba, jer bez obzira na ideološke razlike, postoje samo dobri i loši ljudi", rekao je Stevanović.

Prema njegovim rečima, postoji ideja da se na Varoškom groblju postavi zajedničko spomen obeležje, kao simbol pomirenja.

Na tom mestu sada stoji "neugledni" kameni spomenik, rekao je on.

Konferenciji za novinare u zgradi gradske prisustvovao je i general u penziji, predstavnik SUBNOR-a Živorad Smiljković, kao i više desetina građana, potomaka stradalih u Kapislani i odbornici gradske skupštine.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image