• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

DA LI SRBIJI PRETI RAZORAN ZEMLJOTRES? Stručnjak otkrio sve o potresima i faktorima uzroka - "NE MOŽE da se predvidi"

Autor Aleksandar Blagić

Srbiju je pogodilo čak sedam zemljotresa za manje od 24 sata i javnost se sa pravom pita da li su mogući novi potresi u narednom periodu.

 Zemljotres Izvor: Shutterstock.com/www.seismo.gov.rs

Niz razornih zemljotresa koji su pogodili Tursku početkom februara ove godine, naterali su građane Srbije da malo pažljivije prate ovu temu. Naročito nakon čak sedam zemljotresa za manje od 24 sata u periodu od petka do subote, a profesor Rudarsko-geološkog fakulteta Dragan Milovanović je prilikom gostovanja na "TV Prva" rekao da se na našem području mogu očekivati novi zemljotresi, ali ne tako snažni.

"Za geologe to nije iznenađenje jer je ovo prostor gde se očekuju, doduše zemljotresi slabijeg intenziteta, prostor gde su bili i očekujemo da će verovatno i biti. Ono što nam daje nadu je da se ne očekuju potresi velikog intenziteta, izuzetan je bio onaj u Kraljevu i pre toga u Skoplju i Banjaluci. Ipak, na ovom prostoru se ne očekuju intenzivniji zemljotresi. Jedna od hipoteza je da se ustvari smiruje tlo posle onog velikog zemljotresa u Turskoj", rekao je Milovanović.

Dodao je da je važno da država i javnost budu spremni, ali i da znaju da je to prirodna pojava na koju se ne može uticati. Rekao je i da je moguće da Srbiju pogodi razoran zemljotres, ali da mnogo faktora utiče na to.

"Vrlo je važno da mi očekujemo i da budemo spremni, to je prirodna pojava na koju ne možemo uticati, ne možemo je, nažalost, ni predvideti, ne možemo je ni smanjiti ni uvećati, ali je činjenica da ako se bolje spremimo, upoznamo sa zemljotresima, da znamo kako da reagujemo, tu je i gradnja objekata koja nam omogućava, tu je i ova emisija da razjasnimo šta se to zapravo događa, da bi mogli da izaberemo način koji će biti najsigurniji za nas. Afrika celo Sredozemno more podvlači pod Evropu i akumulirana energija se oseti, u vidu zemljotresa, ili rade vulkani, ali mi smo relativno daleko“, rekao je profesor. On je naglasio da zemljotres ne može da se predvidi", objasnio je Milovanović.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

00:14
ZEMLJOTRES U SRBIJI: Zatreslo se tlo tokom noći na dubini od 3 kilometra
Izvor: Kurir TV
Izvor: Kurir TV

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image