• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kalinić teško do statusa svedoka saradnika

Pripadnik "zemunskog klana" Sretko Kalinić, koji je izručen Srbiji noćas nešto pre dva časa, teško može da se nada dobijanju statusa svedoka saradnika, kaže državni sekretar u Ministarstvu pravde Slobodan Homen.

Kalinić je iz Hrvatske u Srbiju prebačen avionom Vlade Srbije, a operaciju ekstradicije iz zagrebačkog zatvora u Dubravi do Beograda izvela je antiteroristička jedinica MUP-a Srbije, na čelu sa njenim komadantom, napomenuo je noćas ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.

Ministar Dačić je rekao da je ekstradicija Kalinića sprovedena u saradnji pripadnika hrvatske i srpske policije, a nepunih pola sata kasnije, pripadnici MUP-a su trasom koja je unapred pripremljena, uz specijalno obezbeđenje, sproveli Kalinića do "planiranog objekta" i predali ga pripadnicima Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Ministarstva pravde.

"Objekat u kom je smešten Kalinić obezbeđivaće i pripadnici Žandarmerije", naglasio je Dačić.

On je naveo da je srpski MUP sve detalje oko izručenja Kalinića čuvao u najstrožoj tajnosti želeći da izbegne bezbednosne rizike koji su mogli biti "skopčani" sa operacijom izručenja.



Pripadnik "zemunskog klana" Sretko Kalinić, kojeg je Hrvatska noćas izručila Srbiji, smešten je pritvorsku jedinicu Specijalnog suda u Beogradu, rekao je Tanjugu državni sekretar Ministarstva pravde Srbije Slobodan Homen.

Kalinić je noćas oko 2.00 priveden je u Okružni zatvor u Beogradu, izjavila je portarolka Uprave za izrvšenje krivičnih sankcija Zorana Vučićević.

"Hrvatska je po rešenju ministra pravde noćas izručila Sretka Kalinića Srbiji. On je oko 2 sata smešten u Okružni zatvor u Beogradu", kazala je Vučićević agenciji Beta i dodala da je postupak obavljen bez problema.

Izručenje Sretka Kalinića iz Hrvatske u Srbiju proteklo je bez ikakvih bezbednosnih problema, izjavio je jutros portparol hrvatskog ministarstva unutrašnjih poslova Krunoslav Borovec.

Kako je javila agencija Hina, izručenje su noćas oko 1 sat obavili pripadnici policije avionom, koji je obezbedila srpska strana.

"Tokom izručenja nisu nastupili nikakvi bezbednosni problemi. Snimak izručenja biće tokom dana dostupan na web stranici www.mup.hr", navodi se u saopštenju MUP-a Hrvatske.



Kalinić je posle višegodišnjeg bekstva uhvaćen u Zagrebu 8. juna, kada ga je iz vatrenog oružja ranio Miloš Simović, takođe pripadnik "zemunskog klana".

Srbija je izručenje Kalinića tražila 11. juna, tri dana posle njegovog hapšenja u Zagrebu.

Sretko Kalinić juče je u Zagrebu osuđen na godinu i po dana zatvora po tamošnjoj optužnici za posedovanje faslifikovanih isprava.

Zbog ubistva premijera Zorana Đinđića, Kalinić je u odsustvu osuđen na 40 godina zatvora.

Ista vremenska kazna Kaliniću je izrečena i u procesu protiv "zemunskog klana" zbog učešća u 19 ubistava, tri otmice i dve terorističke akcije.

Pošto mu je suđeno u odsustvu, Kalinić ima pravo da zahteva ponavljanje suđenja.

Kalinić će boraviti u Okružnom zatvoru u Beogradu do završetka istrage o ubistvima o kojima je govorio pred hrvatskim istražnim organima, izjavio je danas državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen.

Homen je agenciji Beta rekao da bi Kalinić posle toga mogao biti upućen na izdržavanje kazne od 40 godina.

Homen je rekao da Kalinić može da traži ponavljanje tih postupaka, pošto mu je suđeno u odsustvu, ali je izrazio sumnju da bi mogao dobiti status svedoka saradnika u slučaju podizanja novih optužnica za krivična dela za koja do sada nije odgovarao.



U skladu sa novinama u Zakonu o krivičnom postupku iz 2009. godine, Kalinić bi mogao da dobije status svedoka saradnika ukoliko bi u ponovljenim postupcima bio osuđen na manju kaznu od 40 godina zatvora.

"Formalno pravno to je moguće, ali iskreno ne verujem da će mu se ponuditi takav status, s obzirom na težinu užasnih krivičnih dela koja je počinio. Smatram da bi bilo čak i kontraproduktivno da jedna takva osoba dobije bilo kakav povlašćeni status", rekao je Homen.

Prema rečima Homena, Kalinić bi mogao da bude "više nego dragocen svedok za niz nerazjašnjenih ubistava".

Ukoliko zatraži ponavljanje ovih postupaka, do izricanja pravosnažne presude boraviće u pritvorskoj jedinici Specijalnog suda ili Okružnom zavoru u Beogradu, dok se ne steknu uslovi za upućivanje na izdržavanje kazne.

Specijalno tužilastvo za organizovani kriminal u Beogradu protiv Kalinića vodi istragu za još tri ubistva pa on u Srbiji ima dvostruki status - osuđenika i pritvorenika.

Prema navodima istrage koje su bili dostupni medijima, Kalinić je tokom pritvora u Zagrebu ispitan o likvidacijama Branka Jevtovića Jorge 2004. godine u Beogradu, kao i za pokušaje ubistva Zorana Nedovića Šoka i Andrije Draškovića iste godine. Nedović i Drašković su preživeli napade, ali su ubijena dvojica njihovih telohranitelja, a četvorica ranjena.

Ta su ubistva već vezivana za zemunski klan zbog navodne osvete za likvidaciju Željka Ražnatovića Arkana.

"Ekstradicijom Sretka Kalinića biće rasvetljena brojna ubistva čiji su izvršioci bili nepoznati", rekao je ranije agenciji Beta specijalni tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević.

Radisavljević je kazao kako očekuje da će "Kalinić biti dosledan i sve informacije koje je do sada dao srpskim pravosudnim organima, izneti i u krivičnim postupcima koji će uskoro biti pokrenuti".

Kalinić je prvi je državljanin Hrvatske koji je izručen Srbiji nakon zaključenja Sporazuma dve države o međusobnom izručenju sopstvenih državljana osumnjičenih i osuđenih za krivična dela organizovanog kriminala.

Taj bilateralni ugodor zaključli su 29. juna u Beogradu ministarka pravde Srbije Snežana Malović i bivši hrvatski ministar pravosuđa Ivan Šimonović, tačno tri sedmice nakon što je Kalinić posle više od sedam godina skrivanja uhvaćen u Zagrebu.

Kalinić ima hrvatsko državljanstvo, pošto se rodio 1974. godine u Zadru.

Kalinić se prvobitno protivio izručenju navodeći da u Srbiji neće imati pošteno suđenje. Ali se potom odrekao prava na žalbu na odluku o izručenju.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image