• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ministarstvo: Zukorlić napustio veru

Ministarstvo vera smatra da je više nego jasno da je glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić napustio teren vere i upustio se u poltiičke vode za šta su mu potrebni sagovornici iz drugih resora.

Ministarstvo tvrdi da vodi principijelnu i doslednu politiku s ciljem da svi vernici u Srbiji ostvaruju prava prema najvišim eropskim standardima i veruje da postoje mogućnosti za ponovno uspostavljanje saradnje sa Islamskom zajednicom u Srbiji (IZuS) i muftijom Zukorlićem.

"Ukoliko muftija reši da se ponovo bavi verom i dobrom islama, prestane sa uslovljavanjima i odstupi od retorika iz koje proizlazi da postoji samo jedna istina i to njegova da je uvek i jedino on u pravu po svim pitanjima, verujemo da postoje mogućnosti za ponovno uspostavljanje saradnje", navode u ministarstvu i dodaju da ta saradnja i komunikacija uostalom moguća i na drugim nivoima i da se ona u određenoj meri i održava.

Postojanje dve upravljačke strukture u Islamskoj zajednici pravi mnogobrojne probleme, pa ministarstvo, koje je, saglasno Zakonu o crkvama i verskim zajednicama, zaduženo za registraciju crkava i verskih zajednica, pažljivo, kažu, izučava koju će od dve opocije preporučiti kao jedinstvenu i tradicionalnu.

O rezultatima tog izučavanja javnost će, ukazali su, biti blagovremeno obaveštena.

Upitani da li su predstavnici ministarstva imali kontakte sa premijerom ili predsednikom Srbije oko pitanja koja pokreće Zukorlić, u ministarstvu kažu da tu nije reč o državnim pitanjima od najvećeg značaja i da je očito da muftija smatra da njegovi sagovornici mogu biti samo iz vrha države.

"Radi se o sastavu Komisiji za versku nastavu, a ne državnim pitanjima od najvećeg značaja, koja bi podrazumevala obaveštavanje predsednika Republike i Vlade. Nije naša dužnost da postupamo po zahtevima glavnog muftije Zukorlića, koji očigledno smatra da njegovi sagovornici mogu biti samo iz vrha države", navode u ministarstvu vera.

Resorno ministarstvo tvrdi da ničim nije doprinelo podelama u Islamskoj zajednici koje su nastale nakon razbijanja SFRJ.

Budući da je podela nasleđe iz prethodne dve decenije, kažu, da je ministarstvo preduzelo više mera s ciljem da se islamskim vernicima obezbedi ustavom i zakonima garantovano pravo na verske slobode i obavljanje verskih obreda.

"Državna pomoć je dodeljivana i jednoj i drugoj Islamskoj zajednici, s tim da deo na čijem čelu je glavni muftija Zukorlić povlači znatno veći iznos sredstava", navode u ministarstvu.

Objašnjavaju da su bili dužni na neku, kako kažu, vrstu neutralnosti zbog stava Međunarodnog suda pravde u Strazburu, koji je u sličnom slučaju zauzeo stanovište da bugarski državni organi nemaju pravo da arbitriraju ni da favorizuju neku od podeljenih frakcija u tamošnjoj Islamskoj zajednici.

Tako je, navode, svaki njihov angažman bio praktično osuđen na neuspeh zbog čvrstog i nepomirljivog stava Zukorlićeve opcije da ne prihvati bilo kakav kontakt i saradnju sa delom Islamske zajednice Srbije na čijem je čelu reis ul ulema Adem Zilkić.

U Ministarstvu vera smatraju da najavljivani pa otkazani protest veroučitelja ima isključivo političku pozadinu i u funkciji je, kažu, promovisanja političkih ideja koje poslednjih meseci u javnost neprekidno plasira muftija Zukorlić.

"Izgleda da je potrebno stalno ponavljati da je za organizovanje i ostvarivanje verske nastave odgovorna država. Budući da je verska nastava konfesionalna, obaveza je crkava i verskih zajednica da maksimalno doprinesu uspešnom ostvarivanju tog cilja", kažu u tom resoru.

Ističu da dokaz spremnosti države da tom predmetu posveti maksimalnu pažnju je i činjenica da je Vlada samo za versku nastavu formirala posebnu komisiju, a nepomirljivost stavova i stalne opstrukcije predstavnika IZuS, primorali su Vladu da izmeni sastav Komisije.

Ubeđeni su, kažu, da će te promene biti u funkciji unapređenja verske nastave i da će omogućiti da se taj važan predmet vrati u škole i isključi iz aktuelnih političkih zbivanja.

Ministarstvo je pozvalo veroučitelje da se posvete svom plemenitom zadatku i da ne dozvole dalju instrumentalizaciju svog poziva radi ostvarivanja ciljeva koji nemaju veze sa verskom nastavom, a mogu imati nesagledive posledice.

Napominje se i da Komisiju sačinjavaju po tri predstavnika ministarstva prosvete i vera i po jedan predstavnik tradicionalnih crkava i verskih zajednica.

"Stalne opstrukcije rada Komisije, namera države da uvede red u toj oblasti i tako deci islamske veroispovesti omogući redovno pohađanje verske nastave, opredelili su nas za stav da se u Komisiju odredi reis ul ulema Islamske zajednice Srbije Adem Zilkić, koji među svim muslimanima u Srbiji ima najviše versko dostojanstvo", istakli su u ministarstvu.

Ljajić: Muslimanima treba jedinstvena islamska zajednica

Muslimanima - Bošnjacima u Srbiji je potrebna jedinstvena islamska zajednica jer postojeće stanje podeljenosti proizvodi krizu koja je veoma štetna, rekao je danas ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić.

Ljajić je Tanjugu rekao da je lično učinio sve što je mogao da pomogne u prevazilaženju postojećeg stanja razgovorima u ovdašnjoj vlasti, ali i sa predstavnicima Vlade Turske koji su bili, kako je rekao, zainteresovani da pomognu da se taj problem reši.

"Jedna od ideja je bila da se zajednica objedini i da na čelu tako objedinjene zajednice godinu dana bude (Muamer) Zukorlić, a da se nakon isteka tih godinu dana održe fer i pošteni izbori", naveo je on.



To je ujedno bila i poslednja ideja do koje se došlo nakon svih razgovora i konsultacija, ali je očito, kazao je Ljajić, da se u svemu otišlo suviše daleko i da sada ne zna kakva je sudbina te ideje.

"Ali, znam da će stanje dualizma u islamskoj zajednici stalno proizvoditi krizu", rekao je Ljajić, koji je i lider Socijaldemokratske partije Srbije.

Ljajić, koji je osnivač Sandžačke demokratske partije Sandžaka, kazao je da bi uvek trebalo naći prostor za razgovor, ali da se u ovom slučaju očito otišlo predaleko.

"Plašim se da će Zukorlić održavati krizu sve do izbora jer ga ona održava u medijima, javnosti i omogućava mu da se bori za političku vlast", naveo je on, istakavši da bi ga svaka normalizacija situacije ugrozila.

Prema njegovim rečima, najmanje što bi moglo da se uradi u cilju normalizacije tih odnosa je formiranje Nacionalnog saveta Bošnjaka od tri liste u kome bi, na primer, Zukorlićeva lista imala predsednika, Bošnjačka - predsednika Izvršnog odbora, a Bošnjački preporod dobio neku drugu funkciju.

To bi, kazao je ministar, bila najčistija situacija koja bi narodu poslala poruku.

"Tako bi splasnule tenzije, mogli bi da se započnu razni razgovori koji bi vodili traženju nekakvih rešenja. Ovakva stalna konfrntacija sa svim i svakim ne može da donese dobro toj zajednici, pre svega. Otvoreno je previše frontova - politički, nacionalni i verski i više nemaju s kim ni da razgovaraju", rekao je Ljajić.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image