Brzinomeri mogu da premaše brzinu i do 10 procenata, ali nikada ne bi smelo da ide ispod stvarne brzine. Zašto se brzina prikazana na brzinomeru automobila i satelitskoj navigaciji (aplikacije, eksterni uređaji...) često ne podudaraju?
GPS navigacija često pokazuje drugačiju vrednost u poređenju sa brzinomerima. Brzinomeri mogu premašiti brzinu i do 10 procenata, ali nikada ne smeju ići ispod stvarne brzine.
To je određeno propisima, kojih se pridržavaju evropski proizvođači automobila, odnosno svi oni proizvođači koji svoja vozila prodaju u Evropi. Brzinomeri zato često pokazuju veću brzinu od navigacionih uređaja.
Pri stalnoj brzini na ravnom putu, satelitska navigacija će verovatno biti preciznija od brzinomera, piše "BBC Science Focus". GPS uređaji izračunavaju brzinu određujući vreme potrebno za prelazak određene udaljenosti, tako da će krivudavi putevi ili naglo ubrzanje/usporavanje iskriviti očitavanja.
Takođe, nakon radikalnih ubrzanja dolazi do kratkog vremenskog kašnjenja dok se GPS proračuni ponovo prilagođavaju. Dakle, pri konstantnoj brzini, GPS navigacija bi trebalo da bude preciznija, ali pri većim fluktuacijama brzine, potrebno im je više vremena da se prilagode.
BONUS VIDEO:
(MONDO)
Bolan poraz Crvene zvezde u Milanu: Radonjićeva bomba nedovoljna, prolaz u Ligi šampiona nemoguća misija!
Herojska pobeda Partizana u Berlinu! Karlik Džouns 2 sekunde pre kraja doneo petu u nizu!
Partizan prosuo sve i izgubio u Subotici: Bledi crno-beli nisu mogli protiv Spartaka!
"Ovo je sramota za Ligu šampiona, nas ovde ne žele": Vladan Milojević prekinuo ćutanje u Milanu i žestoko udario
Hrvatski komentator u šoku šta su uradili Zvezdi u Milanu: Vikao kad je video sudijsku nepravdu i gol! (Video)