Električna grejna tela su se pokazala kao popularan izbor zbog svoje efikasnosti, ekonomičnosti i lakoće upotrebe. Ali sa toliko različitih modela na tržištu, kako da znamo koja su najbolja?

U ovom blog postu istražićemo neka od najboljih električnih grejnih tela dostupnih danas, analizirajući njihove karakteristike, prednosti i nedostatke. Bilo da tražite rešenje za grejanje celog doma ili samo želite da dodate malo dodatne toplote u hladnu prostoriju, ovaj vodič će vam pomoći da napravite najbolji izbor.

Grejno telo na struju  (1).jpg
Promo 

Grejači sa Ventilatorom

Grejači sa ventilatorom koriste električnu energiju za zagrevanje elementa unutar uređaja, a zatim koriste ventilator da bi forsirali vazduh preko tog elementa. Ovaj vrući vazduh se zatim pušta u prostoriju pružajući brzo i efikasno grejanje. Mnogi modeli imaju različite postavke toplote, kao i sigurnosne funkcije poput automatskog isključivanja ako se uređaj prevrne ili pregrreje. Iako su ovi grejači obično vrlo efikasni nemaju mogućnost akumulacije toplotne energije.

Kaloriferi

Kaloriferi su vrsta električnih grejača koji koriste konvekciju za cirkulaciju tople vazduha kroz prostoriju. Kada se unutrašnji elementi grejača zagreju hladan vazduh iz prostorije se uvlači odozdo, zagreva se i zatim izlazi na gornjem delu grejača. Ovi grejači su obično tihi i mogu pružiti ravnomerno grejanje velikih prostorija. Međutim, mogu biti manje efikasni od grejača sa ventilatorom kada je reč o brzom zagrevanju prostorije.

Grejno telo na struju  (2).jpg
Promo 

TA peć

TA peć (termoakumulaciona peć) je specifičan tip električnog grejača koji koristi princip akumulacije toplote. Ove peći sadrže specijalno "kameno" jezgro koje se zagreva tokom perioda kada je struja jeftinija (obično tokom noći), akumulirajući toplotu. Kada se peć isključi ova akumulirana toplota se postepeno oslobađa u prostoriju tokom dana.

Prednosti TA peći uključuju sposobnost pružanja konstantne toplote tokom dužeg perioda i relativno niske operativne troškove (posebno ako koristite noćnu tarifu za struju). One su takođe tihe i ne zahtevaju redovno održavanje.

Međutim treba napomenuti da su TA peći obično veće i teže od drugih vrsta grejnih tela, a potrebno je i vreme za zagrevanje. Takođe, ako se peć ne koristi pravilno moguća je i veća potrošnja struje.

Grejno telo na struju  (3).jpg
Promo 

Uljani Radijatori

Uljani radijatori, takođe poznati kao uljni grejači koriste električnu energiju za zagrevanje ulja koje se nalazi unutar uređaja. Kada se ulje zagreje ono prenosi toplotu na metalnu spoljašnjost radijatora koja zatim emituje toplotu u prostoriju kroz proces konvekcije. Uljani radijatori su poznati po tome što pružaju konstantnu i ravnomernu toplotu, što ih čini idealnim za dugotrajnu upotrebu. Takođe su tihi i ne isušuju vazduh. Međutim mogu biti sporiji za zagrevanje prostora i obično su teži od drugih vrsta grejnih tela.

Norveški Radijatori

Norveški radijatori, poznati i kao panelni radijatori, su popularan izbor za grejanje na struju. Oni su posebno cenjeni zbog svog efikasnog energetskog dizajna i visokog kvaliteta.

Ovi radijatori koriste električnu energiju za zagrevanje unutrašnjeg elementa koji zatim emituje toplotu u prostoriju. Oni su obično napravljeni od aluminijuma što omogućava brzo i efikasno prenošenje toplote.

Jedna od glavnih prednosti norveških radijatora je njihova energetska efikasnost. Većina modela ima ugrađene termostate što omogućava precizno kontrolisanje temperature u prostoriji. Ovo može dovesti do značajnih ušteda energije i smanjenja troškova.
Takođe norveški radijatori su poznati po svom elegantnom i minimalističkom dizajnu, što ih čini prikladnim za moderne domove. Većina modela je vrlo tanka što omogućava lako postavljanje na zid, čime se štedi prostor.

Međutim kao i kod svih električnih grejača, troškovi rada norveških radijatora mogu biti viši u poređenju sa nekim drugim metodama grejanja, kao što je gas. Takođe, dok su ovi radijatori efikasni u grejanju prostorije, oni možda neće biti najbolji izbor za veoma velike prostore.

Toplotna Pumpa

Toplotna pumpa je uređaj koji koristi malu količinu energije da prenese toplotu iz jednog mesta (obično spoljašnjeg okruženja) na drugo. Ovo čini toplotne pumpe veoma efikasnim za grejanje i hlađenje domova.

Postoje različiti tipovi toplotnih pumpi, uključujući vazduh-vazduh, voda-voda i zemlja-voda toplotne pumpe. Svaka od ovih pumpi koristi različite izvore toplote (vazduh, voda ili zemlja) ali sve rade na sličan princip.

Prednosti toplotnih pumpi uključuju visoku energetsku efikasnost, sposobnost pružanja kako grejanja tako i hlađenja, i dugotrajnost. Ovi uređaji su takođe ekološki prihvatljivi jer koriste obnovljive izvore toplote i ne sagorevaju fosilna goriva.

Međutim, toplotne pumpe mogu biti skupe za instalaciju, posebno ako se moraju izvršiti kopanja (kao što je slučaj sa zemlja-voda pumpama). Takođe, njihova efikasnost može padati na vrlo niskim temperaturama, što ih čini manje idealnim za ekstremno hladne klime.

Inverter klima

Inverter klima uređaji su moderni klima uređaji koji koriste inverter tehnologiju za efikasnije i ekonomičnije upravljanje temperaturom u prostoru. Ovi uređaji koriste promenljivu frekvenciju da bi kontrolisali brzinu kompresora omogućavajući preciznije kontrolisanje temperature.

Jedna od glavnih prednosti inverter klima uređaja je njihova energetska efikasnost. Za razliku od tradicionalnih klima uređaja koji se uključuju i isključuju kako bi održavali željenu temperaturu, inverter klima uređaji stalno rade ali na nižim brzinama kada je dostignuta željena temperatura. To smanjuje broj ciklusa uključivanja i isključivanja, što dovodi do manje potrošnje energije.
Inverter klima uređaji takođe pružaju brže hlađenje i grejanje jer mogu da rade na većim brzinama kada je to potrebno. Takođe su tiše od tradicionalnih klima uređaja jer kompresor radi na nižim brzinama većinu vremena.

Međutim, inverter klima uređaji mogu biti skuplji od tradicionalnih klima uređaja u početku, ali ova investicija se obično isplati kroz uštedu energije tokom vremena.

Kako odabrati grejna tela na struju?

Odabir grejnih tela na struju zahteva razmatranje nekoliko faktora kako biste pronašli rešenje koje najbolje odgovara vašim potrebama. Evo nekoliko ključnih tačaka na koje treba obratiti pažnju:

Veličina prostorije: Veliki prostori zahtevaju više energije za zagrevanje, stoga će vam trebati snažniji grejač. Manji prostori mogu biti efikasno zagrejani sa manjim, manje snažnim uređajima.

Tip prostorije: Da li grejete dnevni boravak, kupatilo, spavaću sobu ili kancelariju? Neke vrste grejača mogu biti bolje za određene prostore. Na primer, uljani radijatori su tihi i pružaju konstantnu toplotu što ih čini idealnim za spavaće sobe.

Energetska efikasnost: Neka grejna tela su energetski efikasnija od drugih. TA peći i norveški radijatori su poznati po svojoj energetskoj efikasnosti.

Cena: Kupovina grejnog tela može biti velika investicija. Uvek razmotrite troškove rada i održavanja uređaj, kao i početne troškove.
Bezbednost: Potražite grejna tela sa sigurnosnim funkcijama kao što su automatsko isključivanje kada se uređaj prevrne ili pregreje.
Dodatne funkcionalnosti: Neki uređaji dolaze sa dodatnim funkcijama kao što su tajmeri, daljinski upravljači, termostati i više postavki toplote.