Osnovno tužilastvo u Beogradu i Miladin Kovačević zaključili su danas Sporazum o priznanju krivice po kojem će on biti kažnjen sa dve godine i tri meseca zatvora, izjavio je portaprol republičkog tužilaštva Tomo Zorić.

"Sporazum će danas biti upućen Osnovnom sudu u Beogradu koji treba da donese odluku da li će prihvatiti ovaj sporazum ili ne. Ukoliko prihvati sporazum biće doneta i osuđujuća presuda kojom će oglasiti krivim Miladina Kovačevića i izreći mu kaznu zatvora od dve godine i tri meseca zatvora", kazao je Zorić novinarima.

Ročište o sporazumu o priznanju krivice zakazano je pred Prvim osnovnim sudom za 27. septembar, kada će biti poznato i da li je tužilaštvo odustalo od gonjenja Kovačevića za krivična dela falsifikovanje isprava i podstrekavanje na zloupotrebu službenog položaja.

Iako je američki senator Čarls Šurmer, koji je tražio pomoć od Srbije da se Kovačević vrati u SAD, za "Njujork tajms" izrazio negodovanje kada je čuo visinu dogovorene presude, predsednik Srbije Boris Tadić ne veruje da bi ovakav razvoj događaja mogao da poremeti odnose dve države.

"Kazna ne odgovara zločinu. To je bio težak čin u kome je skoro ubijen Brajan Stajnhauer. Povrede koje je on zadobio zaslužuju više od dve godine", rekao je Šurmer u saopštenju koje je preneo "Njujork tajms".

Predsednik Srbije je izjavio da, iako je u srpskoj javnosti bilo dosta kritika na način kako je rešavan slučaj Kovačević, nije postojalo bolje rešenje.

"Ipak, moramo da vodimo računa ko radi u našim ambasadama i diplomatskim predstavništvima, da nam se ne bi događalo da ulazimo u takvu vrstu međunarodnih problema sa bilo kojom državom"



Kovačevićev advokat Borivoje Borović rekao je da je njegov klijent pristao na nagodbu sa zamenikom osnovnog tužioca u Beogradu Sašom Boškovićem jer ne želi da postupak opterećuje narod i državu, političku i pravosudnu vlast u Srbiji.

Pregovori o sporazumu za nanošenje teških telesnih povreda američkom državljaninu Brajanu Stajnhaueru počeli su u podne, posle odlaganja suđenja zakazanog za 10.00 časova.

Posle tuče u Bostonu maja 2008. godine Kovačević je uhapšen u SAD i mesec dana kasnije pušten je uz jemstvo od 100.000 dolara.

SAD je napustio pomoću faslifikovanih dokumenata.

Za teške telesne povrede zaprećena je kazna do osam godina zatvora, za falsifikovanje dokumenata do pet godina zatvora, a za zloupotrebu službenog položaja do pet godina zatvora.

Sporazumno priznanje krivice je novi institut u srpskom pravosuđu, uveden prošlogodišnjim izmenama Zakonika o krivičnom postupku, koji predviđa da ukoliko okrivljeni prizna krivicu, tužilaštvo može da predloži višestruko nižu kaznu od propisane.

O mogućoj nagodbi ranije danas su izvestili američki mediji.

"Očekuje se da će danas biti objavljeno da je postignuta nagodba sa Miladinom Kovačevićem kome se u Beogradu sudi za nanošenje teških telesnih povreda američkom studentu 2008. godine u SAD", prenela je agencija AP pozivajući se na neimenovanog zvaničnika koji je agenciji rekao da će Kovačević dobiti kaznu od dve godine i tri meseca.

O dogovoru sa Kovačevićem izvestio je i "Njujork tajms". Prema izvorima ovog lista, Kovačević je pristao da svedoči protiv dvojice srpskih diplomata koji su mu pomogli da napusti SAD 2008. godine posle napada na američkog studenta.

Suđenje u Beogradu je trebalo da počne juče, ali je odloženo za danas kako bi sud odlučio o predlogu odbrane da se iz spisa predmeta izdvoji dokumentacija iz SAD gde je postupak protiv Kovačevića vođen kao prema maloletniku.

Kovačevićev advokat Borivoje Borović je naveo da, prema zakonima Srbije, protiv optuženog ne može istovremeno da se vodi postupak kao prema maloletnoj i kao punoletnoj osobi.

Srbija je od SAD preuzela krivično gonjenje Kovačevića, a Vlada Srbije je porodici Stajnhauer uplatila 900.000 dolara za troškove njegovog lečenja.

Kovačević je optužen i za falsifikovanje isprava i podstrekivanje na zloupotrebu službenog položaja, kao i da je na beogradskom aerodromu 9. juna 2008. upotrebio neistiniti putni list kao pravi i pokazao ga pograničnoj polilciji prilikom pasoške kontrole.

Uz Kovačevića, optuženi su i bivši vicekonzul u Njujorku Igor Milošević i bivši konzul Slobodan Nenadović, koji se terete da su prekoračili službena ovlašćenja i omogućili Kovačeviću da ode iz SAD, čime su mu pomogli izbegavanje krivičnog postupka u SAD.

(agencije/MONDO)