• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

OVO JE DATUM PRIMENE "AMBER ALERT" SISTEMA U SRBIJI! Evo kako će funkcionisati - ima 2 faze, u prvoj staje i TV program!

Autor Jana Desovski

Igor Jurić ističe da se u Srbiji radilo na prilagođavanju Amber alert sistema našim uslovima.

 Igor Jurić Izvor: PRVA TV/Printscreen/Istorijski Zabavnik/pritnscreen

Amber alert sistem "Pronađi me", koji od sutra kreće sa implementacijom u Srbiji, razlikovaće se od sličnih sistema u svetu po tome što se radilo na prevazilaženju problema i manjkavosti koje su druge zemlje imale, kaže direktor Centra za nestalu i zlostavljanu decu Igor Jurić. 

Igor Jurić ističe da se u Srbiji radilo na prilagođavanju Amber alert sistema našim uslovima. "Smatram da će naš sistem zaista dobro raditi jer smo ga mi podredili našem podneblju i onome što vidimo da jeste problem kada pričamo o nestancima naše dece. Moram reći da je sistem Pronađi me prvi u regionu i u većem delu zemalja Evrope", rekao je Jurić za Tanjug.

Državni sekretar MUP-a Danilo Stevandić najavio je još krajem maja da će sistem ranog uzbunjivanja u slučaju nestanka dece Amber alert ući u upotrebu u Srbiji najkasnije do početka novembra.

U prvoj fazi mediji prekidaju emitovanje programa

Igor Jurić je objasnio da će se prva faza pokretanja sistema sastojati od toga što će mediji prekinuti emitovanje svojih programa u prvih osam sati na 30 minuta.

"Prekidanje će se ogledati u tome da će morati da se objavi jedna formatirana fotografija nestalog deteta sa osnovnim informacijama i eventualno neki podaci vezani za sam nestanak, u smislu gde je dete poslednji put viđeno, šta je imalo na sebi", ukazao je Jurić.

Naveo je da će zatim mobilni operateri poslati svojim korisnicima poruku o nestalom detetu, zajedno sa linkom sajta Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP). Takođe, JP "Putevi Srbije", aerodrom Nikola Tesla, autobuske i železničke stanice objavljivaće na ekranima informaciju o nestanku deteta.

Policija će voditi računa o pokretanju i prekidu sistema

Na pitanje koji su kriterijumi za pokretanje sistema, Jurić je naglasio da sistem ne može biti pokrenut sa svakim prijavljenim nestankom, već moraju biti ispunjeni određeni uslovi.

"Ukoliko je dete mlađe od sedam godina, sistem će se automatski pokrenuti. Takođe će se pokrenuti i ako je dete mlađe od 18 godina i ima neki oblik invaliditeta, kao i u situaciji kada se pouzdano zna da je dete u životnoj opasnosti", objasnio je Jurić. Istakao je da će isključivo policija voditi računa o pokretanju i prekidu sistema.

U drugoj fazi nadogradnje sistema tržni centri, banke, pumpe...

Jurić kaže da će druga faza nadogradnje sistema početi odmah nakon prve faze i ona će uključiti druge činioce koji treba da učestvuju u širenju informacija o nestalom detetu.

"Tu pre svega mislim na tržne centre, na benzinske pumpe, dakle naftne kompanije, tu će biti i banke i druga mesta gde je velika frekvencija ljudi. Ono što je takođe jako važno reći jeste da ćemo u toj drugoj fazi uključiti i društvene mreže", naveo je Jurić.

Rekao je da je, prema njegovim saznanjima, MUP već u kontaktu sa kompanijom "Meta" kako bi se rešio problem odgovornih lica koja će garantovati da se objava o nestanku povuče kada dete bude pronađeno.

"Ono što je nedostajalo i što još uvek nedostaje u Srbiji po pitanju društvenih mreža su odgovorna lica koja mogu garantovati da kada se povuče objava i kada je dete pronađeno, da će svi ti podaci biti povučeni i da nema nikakve opasnosti po zaštitu ličnih podataka", objasnio je Jurić.

Sistem nazvan prema devojčici Amber Hagerman

Sistem Amber alert omogućava brzu razmenu informacijama o nestaloj deci kako bi se mobilisala javnost i povećale šanse za njihovo pronalaženje. Nazvan je prema devojčici Amber Hagerman, koja je oteta i ubijena u Arlingtonu u Teksasu 1996. godine, nakon čega je pokrenuta kampanja za uspostavljanje sistema za brže reagovanje za nestale i kidnapovane osobe.

Nakon SAD, ideja hitnog upozorenja za nestalu decu postala je globalna inicijativa i koristi se u zemljama poput Kanade, Velike Britanije, Francuske, Nemačke, Holandije, Italije, Austraije, Meksika, Brazila i Argentine.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

02:40
NISU SVA NESTALA DECA I OTETA" Radenković o uvođenju "Amber alerta" u Srbiju: Ovako sve institucije postupaju u isto VREME
Izvor: Kurir TV
Izvor: Kurir TV

 (MONDO)

Možda će vas zanimati

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image