• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Prekid suđenja Šarićevom klanu zbog beležaka

Suđenje Darku Šariću i njegovoj grupi prekinuto je jer su advokati odbrane tražili da se otklone propusti nadležnih organa zbog kojih su njihovi branjenici ostali bez beležaka neophodnih za praćenje glavnog pretresa.

Suđenje Darku Šariću i grupi opteženoj za šverc kokaina prekinuto je danas na predlog advokata odbrane koji su tražili da se otklone propusti nadležnih organa zbog kojih su njihovi branjenici ostali bez beležaka neophodnih za praćenje glavnog pretresa.

Advokati više optuženih saopštili su sudskom veću da se njihovi branjenici, od ponedeljka, kada je suđenje počelo, nalaze u pritvorskoj jedinici Specijalnog suda umesto da budu vraćeni u Centralni zatvor gde su im ostale lične stvari i beleške.

Predsedavajući veća Siniša Petrović prihvatio je primedbu odbrane i rekao da će se problem rešiti.

Zamenik specijalnog tužioca za organizovani kriminal Saša Ivanić, koji zastupa optužnicu, ocenio je da je primedba odbrane usmerena na odugovlačenje postupka.

Niko od optuženih nije se prilikom današnjeg izjašnjavanja o optužnici žalio na takav problem, rekao je Ivanić.

Na današnjem glavnom pretresu o optužnici su se izjasnili Željko Vujanović, koji je optužen da je jedan od organizatora kriminalne grupe za šverc kokaina, i Marko Vorotović, koji su negirali da su krivi ali su izjavili da će se za sad braniti ćutanjem.

"Ne osećam se krivim ni po jednoj tački optužnice, jer to što tvrdi tužilac nije tačno. Po savetu advokata, braniću se ćutanjem, a odbranu ću izneti na nekom od sledećih suđenja", rekao je Vujanović.

Marko Vorotović takođe je rekao pred Specijalnim sudom da se ne oseća krivim za šverc droge i zločinačko udruživanje, ali je priznao krivicu za nedozvoljeno držanje pištolja.

"Ostajem pri ranijim iskazima. Duže vremena sam pod psihijatrijskom terapijom i za sada ne želim da iznosim odbranu niti da odgovaram na pitanja suda", rekao je Vorotović.

Sudija Siniša Petrović zatim je pročitao kratke Vorotovićeve iskaze date u policiji i pred istražnim sudijom u kojima je negirao krivicu i odbio da odgovara na pitanja.

Sud je prethodno odbio predlog Šarićevog advokata Zdenka Tomanovića da se pisma prvooptuženog uvedu u spise kao njegova odbrana.

"Pismo ne može ni u kom slučaju biti tretirano kao odbrana, jer bi onda uveli praksu da se optuženi koji su u bekstvu dopisuju sa sudom. On (Šarić) u svakom trenutku može da dođe u sud i iznese svoju odbranu", rekao je sudija.

Na suđenju je u toku pauza posle koje će biti nastavljeno izjašnjavanje optuženih iz grupe Darka Šarića.

Optuženo je ukupno 20 ljudi, od kojih su Šarić i još šestorica u bekstvu i njima će se suditi u odsustvu, dok su Nebojša Joksović i Radan Adamović dobili status svedoka saradnika.

Optužnicom podignutom u aprilu, kao organizatori grupe označeni su Šarić, Goran Soković, obojica iz Pljevalja u Crnoj Gori, i Željko Vujanović iz Kragujevca.

Specijalni tužilac Miljko Radisavljević izjavio je 13. aprila da je Šarićeva grupa 2009. godine, radi dalje prodaje, nabavila više od 2,4 tone kokaina.

Optuženi se terete za udruživanje radi vršenja krivičnih dela, za šta je kazna najmanje 10 godina zatvora.

U optužnici koja je danas pročitana na suđenju, navedeno je da su Šarić, Soković i Vujanović osmisli plan prema kome je svaki pripadnik njihove organizovane kriminalne grupe imao lažno ime - pseudonim koji je korišćen u međusobnoj komunikaciji za realizaciju krijumčarenja i preprodaje kokaina.

Šarićev pseudonim bio je "Zoki", Sokovićev "Gog" i "Popola", dok se u optužnici ne navodi lažno ime Željka Vujanovića.

Pripadnici grupe prikrivali su svoj identitet koristeći pseudonime "Ronin", "Kuća, "Žuća", "Žuka", "Paolo", "Šljivo", "Ken", "Beranac", "Kalipso", "Admi" "Administracija", "Jorgos", "Nindža", "Mali"...

Pored lažnih imena suorganizatori su osmislili i posebne šifarnike za razmenjivanje telefonskih brojeva koji su korišćeni u komunikaciji pripadnika grupe, na kojima su brojevi od 0 do 9 označavani određenim slovima abecede.

Upućivanjem poruka naizgled nerazumljive sadržine pripadnici grupe su se obaveštavali o brojevima telefona koji će biti korišćeni u međusobnoj komunikaciji.

Tako su prilikom organizacije, kupovine, skladištenja i pokušaja krijumčarenja kokaina iz Urugvaja u Evropu koristili šifarnik za razmenu brojeva telefona "MODERNSTIL" u kom je svako slovo imalo svoj broj.

Prema tom šifarniku M je broj 1, O je 3, D je 5, E je 7, R je 9, N je 0, S je 2, T je 4, I je 6, L je 8.

Pripadnici grupe su brojeve telefona međusobno slali u tekstualnim porukama naizgled nerazumljive sadržine kao što je jedna od otkrivenih poruka "DTRMMIRTDTOM", a koja predstavlja telefonski broj u Argentini.

Pored ovog vida komunikacije, pojedini pripadnici grupe služili su se i Internetom, tako što su preko i-mejl adrese [email protected] detajlno prenosili informacije o dešavanjima u Južnoj Americi.

U delu presretnute komunikacije izdvaja se poruka koja se odnosi na probleme sa prebacivanjem kokaina sa jahte "Maui" na prekookenski brod "Pigros", koje je dva puta propalo, pre nego je definitivno sprečeno 15. oktobra 2009. kada je urugvajska policija zaplenila kokain.

"Ovde je katastrofa sve smo dali Nindži, a on dva dana sa tim tamo ovamo i sinoć se zamalo podavili, oluja bila tako da posla nema...", navodi se u poruci.

U optužnici se precizira da je pretovar kokaina prvi put propao zbog procene da je lako uočljiva luksuzna jahta od 265.000 američkih dolara, koju je pripadnik grupe kupio specijalno za tu namenu, prišla prekookeanskom brodu "Pigros" previše blizu, a plan je bio da se kokain prebaci gumenim čamcima.

Drugi put pretovar je odložen zbog loših vremenskih uslova na moru, kada je u nevremenu izgubljen jedan pomoćni gumeni čamac sa pomenute jahte.

Konačno ostvarenje ovog plana bilo je sprečeno 15. okrtobra 2009. kada je intervencijom urugvajske policije u luci Rio Santa Lucia, Santjago Vaskez, u blizini urugvajskog glavnog grada Montevidea, zaplenjeno 2.174 kilograma i 682 grama kokaina čistoće od 74 do 97 procenata i lišen slobode vlasnik jahte hrvatski državljanin Anastazije Martinčić.

Jahta je uz pomoć gumenih čamaca na ugovorenom mestu natovarena kokainom u vodama Argentine, u noći između 12. i 13. oktobra. Zatim je otplovila za Urugvaj gde je drogu trebalo da preuzme optuženi Miloš Cajić, prvi oficir prekookenskog broda "Pigros", kojim je dalje trebalo da bude prebačena preko Atlanskog okeana do Evrope.

Izuzev ove zaplene u optužnici je opisana i zaplena oko 235 kilograma kokaina od pripadnika Šarićeve grupe u italijanskom gradu Tireniji 19. januara 2009. godine kada su uhapšena tri pripadnika, protiv kojih se vodi postupak u Italiji, dok su ostali tada uspeli da pobegnu.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image