• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Radijatori topli već za dan-dva

"Beogradske elektrane" kažu da će, ako pregovori sa "Srbijagasom" oko isopruke gasa budu uspešni, korisnici u četvrtak osetiti prve efekte toplih proba. Najvažniji energetski kapaciteti u Vojvodini spremni za grejnu sezonu.

Pregovori sa "Srbijagasom" će, kako piše u saopštenju "Beogradskih elektrana", biti nastavljeni u četvrtak i ako budu uspešno završeni i snabdevanje gasom bude uspostavljeno, toga dana će i korisnici moći da osete prve efekte toplih proba i to u prepodnevnim časovima.

U "Beogradskim elektranama" je, iako grejna sezona zvanično počinje 15. oktobra 2010. godine, zbog nepovoljne meteorološke situacije počelo zagrevanje instalacija kako bi sistem dostigao, takozvanu, radnu temperaturu.

To javno preduzeće, navodeno je, čini sve da Beograđani najkasnije u četvrtak, osete prve efekte rada kompletnog sistema, čineći napore i da obezbede dovoljne količine gasa kako bi grejna sezona bila uspešna.

Svi najvažniji energetski kapaciteti u Vojvodini tehnički su potpuno spremni za predstojeću grejnu sezonu a obezbeđeno je i dovoljno mazuta, prirodnog gasa i električne energije za tu namenu, izjavio je danas pokrajinski sekretar za energetiku i mineralne sirovine Radoslav Striković.

Osnovni problem sad je pitanje cene ključnih energenata i različiti stavovi povodom njihovog eventualnog poskupljenja, rekao je on na sastanku sa predstavnicima "Elektrovojvodine", "Panonskih termoelektrana-toplana", "NIS-a", "Srbijagasa", toplana i distributera prirodnog gasa u pokrajini.

Cena energenata u našoj zemlji ne zavisi od "političke volje" ali u određenom trenutku može da bude doneta odgovarajuća politička odluka, i to u onom delu gde država ima veći uticaj, napomenuo je Striković.

Generalni direktor "Elektrovojvodine" Tomislav Papić, domaćin skupa, naglasio je da je elektroenergetski sistem u pokrajini potpuno spreman za sve ono što ga očekuje u predstojećim mesecima "pa i više od toga" jer su sva finansijska sredstva, dobijena ove godine od EPS-a, gotovo potpuno i na najbolji način utrošena.

Od 900 miliona dinara predviđenih za održavanje, skoro sve je utrošeno na objekte širom pokrajine a do kraja godine plan održavanja trebalo bi da bude i premašen za oko 20 procenata.

Za izgradnju novih trafostanica i drugih objekata, ugradnju nove opreme i ostale investicije "Elektrovojvodina" je imala na raspolaganju oko 2,1 milijardu dinara, koje će biti utrošene onako kako je planirano, istakao je Papić i dodao da je to distributivno preduzeće i sopstvenim sredstvima dosta uradilo, pogotovo u sređivanju dotrajalih kapaciteta u Banatu.

On je napomenuo i da se "Elektrovojvodina" priprema i za uvoz određene količine električne energije, ukoliko i predstojeće zime taj energent bude korišćen za dogrevanje domaćinstava i ostalih potrošača.

Predstavnik "NIS Petrol prometa" Branimir Petrić je istakao da je za novu grejnu sezonu NIS obezbedio 105.000 tona mazuta, koliko su tražile toplane u pokrajini, napominjući da su odgovarajućim protokolom predviđeni termini isporuke i uslovi plaćanja.

I "Srbijagas" u tehničkom pogledu spremno dočekuje predstojeću grejnu sezonu, rekao je predstavnik tog preduzeća Dušan Vučur i podsetio da su potrebne količine gasa obezbeđene na osnovu redovnih ugovora sa domaćim i stranim snabdevačima.

Najveći problemi za "Srbijagas" su niska cena energenta i naplata velikih potraživanja, rekao je on i napomenuo da je sa Agencijom za energetiku napravljen predlog novog cenovnika, po kategorijama odnosno grupama kupaca.

Prema tom dokumentu, prosečno povećanje cene gasa trebalo bi da bude 18,2 odsto s tim da bi za domaćinstva ono iznosilo 13 procenata a za daljinske sisteme grejanja 14 odsto, istakao je Vučur i naglasio da firme u pokrajini koje se bave daljinskim sistemom grejanja duguju "Srbijagasu" oko 1,7 milijardi dinara.

I gotovo svi pogoni "Panonskih termoelektrana-toplana", oni u Novom Sadu, Zrenjaninu i Sremskoj Mitrovici tehnički su spremni za predstojeću grejnu sezonu ali i njima veliki problem predstavljaju dugovi gradskih toplana.

Predstavnik "Panonskih termoelektrana-toplana" Krešimir Štajner je istakao da "Novosadska toplana" duguje tom preduzeću oko 360 miliona dinara za isporučenu električnu energiju a taj dug, kako je objasnio, prenosi se na dugovanje "Srbijagasu".

U proteklim mesecima obimni radovi obavljeni su na pripremi tehničkih kapaciteta u okviru "Novosadske toplane", uspešno su obavljene hladne i tople probe grejanja i grejna sezona bi zvanično mogla da počne već ove srede, ukoliko se steknu neophodni vremenski preduslovi za to.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image