• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nedovoljno žena u policiji

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su žene još uvek nedovoljno zastupljene u policiji, kako u operativnom tako i u rukovodećem kadru.

On je rekao da pomak postoji s obzirom na to da je masovniji priliv žena u uniformisani policijski sastav počeo tek 2002. godine.

"Sa statusom ovlašćenog službenog lica 2005. godine u MUP-u je radilo oko 17 odsto žena, a krajem prošle godine blizu 20 odsto", rekao je Dačić i dodao da je u uniformi 2005. godine bilo 6,6 odsto, a sada 7,5 odsto žena.

Dačić je na otvaranju seminara "Položaj žena u policijskim službama u jugoistočnoj Evropi i mehanizmi za unapređenje rodne ravnopranosti" izjavio da je rod i reforma sektora bezbednosti ozbiljno i složeno pitanje koje zahteva otvoreni pristup i spremnost za promene, što u MUP znači pre svega promenu u viđenju i doživljavanju policijskog posla kao pretežno muškog.

Među rukovodiocima, prema njegovim rečima, 2001. godine bilo je samo dva odsto pripadnica lepšeg pola, a pet godina kasnije 7,8 odsto.

"U novembru prošle godine zastupljenost žena na rukovodođim mestima strateškog nivoa je 12,6 odsto, srednjeg nivoa 8,59 odsto, a na operativnom nivou se već ranije približio željenoj trevhini i iznosi 27, 8 odsto", dodao je Dačić.

Ministar je kazao da je preokret postignut time što su sva radna mesta postala dostupna ženama uključujuići i mogućnost školovanja za policijski poziv navodeći da je ranije samo Viša škola unutrasnjih poslova primala žene, dok je Policijska akademija njima bila nedostupna do 2002. godine, kao i Srednja škola unutrašnjih poslova sve do transformacije u Centar za osnovnu policijsku obuku.

On je napomenuo da je razvoj karijere nakon školovanje segment koji zahteva pažnju ne samo kada su žene u pitanju, pa je sledeći vazan korak uspostavljanje transparentnog sistema upravljanja ljudskim resursima.

"Možemo se pohvaliti da imamo žene na mestima i dužnostima koje su pre nekoliko godina bile nezamislive poput načelnice policijske uprave u Užicu i komandanta kontigenta u mirovnoj misiji na Haitiju", rekao je Dačić.

On je naglasio da su jednake početne mogućnosti efikasno oružije za borbu protiv predrasuda tamo gde one postoje i dodao da svuda u svetu, pa i u Srbiji policiju opažaju kao manje represivnu od kada je više policajki u patrolama.

Stalni predstavnik UNDP u Srbiji Viljem Infante kazao je da je u Srbiji deset godina nakon 5. oktobra došlo do značajnih promena na polju ekonomije, primene zakona, borbe protiv organizovanog kriminala i približavanju EU, ali da su potrebne i promene sistema vrednosti koje podrazumeva postojanje tolerancije i rodne ravnopravnosti.

Infante je rekao da će veća zastupljenost žena u policiji doprineti njenom boljem radu i naveo da je praksa pokazala da one mnogo bolje izvršavaju poslove na određenim mestima, jer često žrtve, posebno nasilja u porodici, u njih imaju više poverenja.

Pomoćnica načelnika Uprave granične policije Jelena Vasiljević navela da je Ascocijacija šefova policije jugosistočne Evrope (SEPCA) pokrenula 2008. inicijativu za uspostavljanje mreže žena policajca jugoistočne Evrope čiji će ciljevi biti promovisanje i primene principa rodne ravnopravnosti i demokratičnodti u obavljanju policijskih poslova u policijskim službama u tom regionu.

Vasiljević, koja će MUP Srbije predstavljati u savetu te mreže, kazala je da razlog formiranja mreže žena policajaca počiva na činjenici da iako međunarodne konvencije predviđaju ravnopravnost žena i muškaraca, kao i zabranu diskriminacije, u praksi to nije slučaj.

Mreža žena u policajaca u jugoistočnoj Evropi konstituisaće se na sastanku krajem novembra ove godine u Sarajevu.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image