• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zapadni mediji: Parada ponosa test za Srbiju

"To je test spremnosti Srbije da postane moderno i otvoreno društvo i sposobnosti srpske vlade da obezbedi poštovanje ljudskih prava".

Britanska agencija Rojters napomenula je u izveštaju da "tradicionalno konzervativna balkanska društva teško prihvataju homoseksualnost" i podsetila da je prošlogodišnja "Parada ponosa" u Beogradu otkazana upravo zbog pretnji upućivanih uoči skupa.

Rojters, međutim, podseća da je, uprkos protivljenju "konzervativne Srpske pravoslavne crkve i drugih verskih udruženja, Srbija, koja želi da postane članica Evropske unije, prošle godine usvojila Zakon protiv diskriminacije, kako bi stvorila uslove za ukidanje viza za zemlje EU".

Britanska agencija je istakla da mnogi vide ovaj događaj kao test spremnosti Srbije da postane modernije, otvorenije društvo, posle perioda ratova na Balkanu 1990-ih godina, koji su bacili ljagu na sliku o Srbiji.

"Neprijateljstvo prema gej osobama nije karakteristično samo za Srbiju, već za ceo region Balkana", preneo je Rojters i podsetio da je prva gej parada održana 2008. u Sarajevu bila prekidana upadima protivnika ovog skupa koji su uzvikivali islamističke parole i napadali učesnike.

Agencija je primetila i da gej parada nikada nije održana u Albaniji, iako je početkom godine parlament te zemlje usvojio zakon koji štiti homoseksualce i ostale manjine.

Američka agencija Asošiejtid pres (AP) prenela je da je, zbog sukoba koji su izbili u Beogradu, američka ambasada pozvala državljane SAD i svoje osoblje da tokom dana izbegavaju izlazak u centar grada.

AP je takođe ocenio da je "Parada ponosa" veliki test za srpske vlasti, koje su "pokrenule prozapadne reforme i, u nastojanju da Srbija postane članica Evropske unije, obećale da će štititi ljudska prava".

Američka agencija navodi i da desničarske grupe smataraju da su okupljanja pripadnika LGBT populacije u suprotnosti sa porodičnim i religijskim vrednostima, kao i da većina onih koji su danas pravili ispade na ulicama Beograda "mladi fudbalski navijači u čije su se grupe infiltrirali neonacisti i druge ekstremističke organizacije".

AP je podsetio i da su desničarske grupe pravile ispade na "Paradi ponosa" 2001. godine i uspele da spreče održavanje takvog skupa 2009.

Britanska televizijska mreža Bi-Bi Si (BBC) ocenila je da je "homoseksualnost još tabu u Srbiji" i da današnja parada predstavlja test napretka zemlje "od netolerantnih i nasilnih 1990-ih godina".

Izveštavajući o sukobima protivnika parade i policije, povređenim i uhapšenima, BBC je naveo da je policija koristila suzavac protiv demonstranata, koji su bacali molotovljeve koktele i kamenice na policajce i pokušali da probiju bezbednosni kordon.

"To je prva Parada ponosa u Srbiji od one u martu 2001. godine, koja je prekinuta zbog nasilja ekstremnih desničara", podsetila je britanska stanica.

Američka televizijska mreža Si-En-En (CNN) prenela je, u izveštaju o paradi, da među učesnicima parade nije bilo povređenih.

Radio "Slobodna Evropa" (RSE) preneo je da, uprkos jakim bezbednosnim merama, više od 5.000 policajaca nije uspelo da spreči incidente huligana i ocenio da "Beograd ovakve mere obezbeđenja nikad nije video".

"Izveštač RSE Miloš Teodorović javlja da Beograd ovakve mere obezbeđenja nikada nije video", navedeno je u izveštaju.

"Širi centar grada je potpuno blokiran, legitimišu se svi građani koji krenu u centar grada bilo kojim poslom. Jake policijske snage su raspoređene na svim centralnim ulicama, kordon do kordona."

Među više desetina povređenih je i novinar RSE Džems Kiršik, koga je jedan od protivnika parade udario po glavi i oteo mu fotoaparat dok je fotografisao, izvestila je radio-stanica sa sedištem u Pragu.

Zaštitnik građana Saša Janković je ocenio za RSE da ljudi koji pripadaju manjinskoj seksulanoj orijentaciji sasvim sigurno nisu najdiskriminisaniji i najugroženiji građani Srbije, ali da su jedini građani Srbije kojima se preti i brani da izađu na ulicu i pokažu svoje postojanje.

Žarko Korać, lider Socijaldemokratske unije, partije koja se među prvima zalagala za prava LGBT populacije, rekao je za RSE da je u odnosu na prethodnu godinu, kada je parada otkazana, promenjeno jedino to što su ministar policije i veći deo vlade shvatili da je odnos prema ovoj manifestaciji "lakmus test" stanja ljudskih prava i sloboda u Srbiji.

Mediji prenose izjavu portparola Demokratske stranke Jelene Trivan koja ističe da je sukobi nemaju veze sa gej paradom ili moralnim vrednostima, već se radi o "huliganima koji moraju biti strogo kažnjeni".

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image