• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Do Srbije stiže bezopasno malo mulja

Vrh talasa Dunava koji donosi toksično blato u ponedeljak oko podneva stiže u Srbiju. Stručnjaci veruju da će u našu zemlju stići bezopasna količina mulja.

U ponedeljak oko podneva, Dunav će na ulazu u Srbiju kod Bezdana, doneti ostatke toksičnog mulja koji se prošlog ponedeljka izlio iz rezervoara fabrike aluminijuma “Mal” u naselju Ajki, zapadno do Budimpešte, kada je napravljena velika ekološka katastrofa, pišu "Novosti".

Sudeći, prema najnovijim prognozama, ali i prema ohrabrujućem razvoju događaja u mestima katastrofe u Mađarskoj, u Srbiji nema razloga za veliku strepnju.

Mađarske vlasti su izgradile više nasipa kako bi sprečile oticanje toksičnog mulja u Dunav. Iz lokalne reke Marcal koja se uliva u Rabu, a ova u Dunav, prelila se manja, razblažena količina toksičnog mulja. Stoga u Hidrometeorološkom zavodu Srbije procenjuju da ne treba previše strahovati od nadolazećeg vrha talasa.

"I kada talas stigne, ne očekujemo dramatično stanje. Mi ćemo u svakom slučaju nastaviti da merimo kvalitet vode na svaka tri sata", potvrdio je u nedelju “Novostima” Branislav Gavrić, direktor za kontrolu životne sredine u Hidrometeorološkog zavoda Srbije.

Optimistične prognoze temelje se i na tome što su Mađari prestali da u reku Marcal sipaju gips i sirćetnu kiselinu, pošto je PH vrednost njene vode s početnih 13,5 pala na osam. Time je, kako tvrde stručnjaci, prestala opasnost i od daljeg zagađenja Rabe i Dunava.

Veruje se da će ta vrednost gotovo sasvim opasti tokom 200 kilometara koliko traje tok Dunava od mesta Đera gde se Raba uliva u veliku reku, pa do Bezdana gde Dunav uplovljava u Srbiju.

Da bi osmodnevno dramatično stanje u zapadnoj Mađarskoj konačno moglo da se smiruje, potvrdio je u nedelju i portparol Državne uprave za odbranu od katastrofa Tibor Dobšon koji je potvrdio da je zaustavljeno pucanje severnog dela brane na rezervoaru toksičnog mulja fabrike aluminijuma u Ajki.

U noći između subote i nedelje nastavljena je popravka 10 kaseta u rezervoaru fabrike “Mal”, zbog čega je u subotu iseljeno kompletno stanovništvo mesta Kolontar, a reč je o 800 ljudi.

"Ide nam naruku lepo vreme, nastavljamo izgradnju druge zemljane brane, koja bi trebalo da zaštiti Kolontar od eventualnog novog talasa izlivanja crvenkastog toksičnog mulja", rekao je u nedelju Dobšon “Novostima”.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image