Ne prođe dan, a da se u našoj zemlji ne registruje neki potres. Juče ih je zabeleženo čak 9 i to magnitude do 3 stepena po Rihteru. Da li je naše područje u nekoj trusnoj fazi trenutno i možemo li da očekujemo nove i jače potrese? "Na prostoru bivše Jugoslavije, Srbija je u ovom momentu najaktivnija kada su u pitanju zemljotresi", tvrdi meteorolog Ivan Ristić.
Seizmološkinja Ana Mladenović, se sa tim ne slaže: "Dovoljno je samo da pogledate sajt hrvatskog seizmološkog zavoda, i da vidite da je dosta zemljotresa i u Hrvatskoj. Srbija sigurno nije seizmološki najaktivnije područje bivše Jugoslavije", tvrdi ona za "Blic".
Srbiju tek čekaju potresi?
Ne može se ipak osporiti tvrdnja ovog meteorologa da je u Srbiji prethodnih dana bilo dosta zemljotresa. Samo u Štrpcu tokom jučerašnjeg dana zabeleženo je 5 zemljotresa. Poslednji u nizu registrovan je u Golupcu, a ranije se treslo i oko Jagodine, Svilajnca, Petrovca na Mlavi, Bora i Majdanpeka... Prema rečima stručnjaka, Srbiju tek čekaju potresi. Kako tvrdi Ristić, s obzirom na visoku seizmičku aktivnost tokom prethodnog dana, potrebno je sačekati bar 3 naredna da se vidi hoće li biti naknadnih potresa.
"Sada moramo da sačekamo tri dana posle zemljotresa da vidimo da li će biti naknadnih potresa. Kao i kada čovek ima temperaturu, pa mora da sačeka tri dana da vidi da li je prošla bolest, tako je i sa potresima. To su slabi zemljotresi i nadam se da će ih od januara biti manje", rekao je za Pink Ristić.
Upitavši Anu Mladenović da prokomentariše izjavu Ristića da će se u Srbiji u narednim godinama, a možda i ove desiti snažan zemljotres, ona je rekla da je nezahvalno davati takve prognoze. "Zemljotresi se ne mogu prognozirati. Isto će reći svaki seizmolog", kratko je rekla ona za "Blic".
Očekuje se zemljotres magnitude oko 5 stepeni
Međutim, ono što je činjenica, to je da se u Srbiji može očekivati zemljotres, samo niko ne može precizno da kaže kada. Tako je Mladenović nedavno izjavila za "Blic" da seizmolozi očekuju da će našu zemlju pogoditi zemljotres magnitude oko 5 stepeni i to u području Šumadije i dodala je da je ova tvrdnja zasnovana na geološkim istraživanjima, ali i statistici i broju decenija koji je prošao od prethodnog udara u tom delu Srbije.
Mladenović je tada rekla i da geolozi i seizmolozi prate i istražuju rasede koji su direktno odgovorni za dešavanje zemljotresa i onda na osnovu njihove geometrije, kinematike, odnosno brzine i načina kretanja mogu da pretpostavke koji bi rased mogao da bude odgovoran za dešavanje zemljotresa u budućnosti.
Najjači zemljotresi u Srbiji
Ovo je spisak svih najjačih zemljotresa otkad se seizmološka aktivnost beleži u Srbiji i prvi na spisku je upravo Svilajnac oko kog podrhtava tlo i ovih dana:
Svilajnac, 8. april 1893. - 5,8 stepeni po Rihterovoj skali
Lazarevac, 24. mart 1922. - 5,7 stepeni po Rihterovoj skali
Rudnik, 15. maj 1927. - 5,9 stepeni po Rihterovoj skali
Kopaonik. 18. maj 1980. - 5,8 stepeni po Rihterovoj skali
Maljen, 29.septembar 1998. - 5,7 stepeni po Rihterovoj skali
Peć, 11. februar 1662 - . 5,5 stepeni po Rihterovoj skali
Jagodina, 4. februar 1739. - 5,5 stepeni po Rihterovoj skali
Vranje, 26. februar 1755. - 5,1 stepeni po Rihterovoj skali
Golubac-Nova Moldava, 10. oktobar 1879. 5 - stepeni po Rihterovoj skali
Krupanj, 25. jul 1906. - 4,6 stepeni po Rihterovoj skali
Vitina, 10. avgust 1921. - 5,4 stepeni po Rihterovoj skali
BONUS VIDEO:
(Blic/MONDO/J.D.)
Bolan poraz Crvene zvezde u Milanu: Radonjićeva bomba nedovoljna, prolaz u Ligi šampiona nemoguća misija!
"Ovo je sramota za Ligu šampiona, nas ovde ne žele": Vladan Milojević prekinuo ćutanje u Milanu i žestoko udario
"Ma ovde nema govora, skočio sam sa stolice kad sam video": Srpski sudija zgranut gledao kako kradu Zvezdu
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
"Navijači nas već vide na fajnal-foru": Marinković zna da su igrači gladni, ali je oprezan