• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Istraga zbog vojne obuke dece u Rusiji

Republičko javno tužilaštvo formiralo je predmet u vezi sa slanjem dece iz Srbije u izviđačke kampove u Rusiji u kojima su, između ostalog, učili da sklapaju i rasklapaju oružje, pucaju iz puške i bacaju bombe.

Portparol Republičkog javnog tužilaštva Tomo Zorić ističe za "Danas" da će nadležno tužilaštvo analizirati tekst koji je juče objavljen u "Danasu" pod naslovom "Pucali iz puške i bacali bombe“, izvršiti neophodne provere i o rezultatima obavestiti javnost.

Državni sekretar u Ministarstvu pravde Slobodan Homen potvrdio nam je da je ovo ministarstvo tekst prosledilo Republičkom javnom tužilaštvu. On ističe da osim pitanja moralne odgovornosti, slanje dece na obuke o upotrebi oružja u Rusiji ima i elemenata krivičnog dela.

Homen objašnjava da ukoliko su ovi navodi tačni treba prekinuti i saradnju sa organizacijom iz Rusije koja organizuje takve kampove.

"Nikako ne treba stvarati osvetnički duh kod dece i obučavati ih da koriste oružje", napominje Slobodan Homen.

Deca iz Srbije uzrasta od 7 do 17 godina su preko Udruženja ratnih veterana srpskih zemalja 1990 - 1999 "Patriotski front“, pre dve godine, provela 16 dana u izviđačkim kampovima u Rusiji u kojima su, između ostalog, učila kako da sklapaju i rasklapaju oružje, bacaju bombe i pucaju iz puške.

Nakon povratka u Srbiju, deca su svoja iskustva u izviđačkim kampovima opisivala u sastavima na temu "Moj boravak u Rusiji“.

Tamara Lukšić-Orlandić, zamenica zaštitnika građana, kaže za "Danas" da deca ne smeju da budu podvrgnuta obukama o korišćenju oružja, jer nije primereno njihovom uzrastu da se ponašaju "kao gerilci“.

Ona podseća da Srbija ima međunarodnu obavezu prema zaštiti dece, jer je potpisnik Konvencije o pravima deteta. Prema njenim rečima, svaki kontakt dece sa oružjem nije primeren, jer može negativno da utiče na razvoj ličnosti.

"Odgovorni su prvenstveno roditelji koji neobavešteni šalju svoju decu u takve kampove, bez obzira na njihove stavove. Dobro je što je udruženje preko kojeg su deca išla u Rusiju procenilo da je to bila greška i da se deca iz Srbije više neće slati u te kampove", ističe Lukšić-Orlandić.

Ona dodaje da bi u ovom i ovakvim slučajevima trebalo da budu nadležna ministarstva unutrašnjih poslova i odbrane, koja treba da kontrolišu i sankcionišu organizacije, kao što je ova koja je slala decu u Rusiju.

"Deca tog uzrasta uopšte ne bi smela da budu u kontaktu sa oružjem. Pre neki dan je u jednom dnevnom listu objavljena fotografija dece iz osnovnih škola sa Savskog venca, koja su u rukama držala oružje prilikom posete kasarni na Topčideru. Pretpostavlja se da je oružje bilo nenapunjeno, ali to nikako nisu mesta na koja treba voditi decu", objašnjava zamenica zaštitnika građana.

Inače, Srbija je od 2001. članica Konvencije o pravima deteta i potpisnica oba njena protokola - Fakultativni protokol o prodaji dece dečjoj prostituciji i dečjoj pornografiji i Fakultativni protokol o učešću dece u oružanim sukobima, podseća "Danas".

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image