Jedna osoba je povređena u požaru koji je izbio u stanu u Bulevaru oslobođenja u beogradskom naselju Banjica 14. januara. U tom požaru je povređena žena stara 86 godina i prevezena je sa opekotinama u Urgentni centar, dok je istog dana u Sopotu izbio drugi požar u kom je poginula beba.

Prema rečima komšija iz susedne zgrade, u stanu na Banjici u kom je izbio požar živela je baka sa unucima, a za grejanje su koristili TA peć, pa se pretpostavlja da je to uzrok požara. Za požar u Sopotu se sumnja da je požar izazvala kvarcna grejalica.

Električar Tomislav Micić je za TV Prvu govorio o tome kako se zaštititi ako u kući imate kvarcnu grejalicu i kako ih pravilno koristiti. "Što se tiče TA peći to znamo da one rade preko noći i njih treba uključivati preko noći. Kada su u pitanju kvarcne grejalice one mogu biti poprilično opasne i nikako ih ne treba ostavljati bez nadzora negde u prostoriji. One su kao otvoreni plamen i zračenjem greju sve što se nalazi u okolini i zapaljivi materijali brzo mogu da buknu ako one ostanu bez nadzora", rekao je on.

Električar je takođe otkrio koje su grejalice bezbednije, a koje nisu: "Isto kao i kvarcne peći, trebalo bi izbegavati plastične te kalorifere, plastine grejalice. Mogu da budu opasne, njihov ventilator može da prestane da radi, a grejač da nastavi da radi i onda dođe do topljenja plastike. Ako osetite neprijatan miris, obazezno isključite iz struje napravu i pozovite stručno lice. Retki su slučajevi da se požar desi, ali treba isključiti grejalice pre nego što izađemo iz prostorije..TA peći su prilično bezbedne, kod njh se retko dešava da mogu da izazovu požar", rekao je električar.

BONUS VIDEO:

Kurir Banjica požar

 (MONDO/J.D.)