• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

KOME SE ŽALITI AKO HITNA POMOĆ NEĆE DA IZAĐE NA TEREN? Devojka u sporu sa Domom zdravlja jer je 14 sati otac ležao mrtav

Autor Jana Desovski

Šta kada hitna pomoć zakaže i ne izađe na teren?

 hitna pomoć Izvor: RTS/screenshot

Pokret "Meri" pokrenuo je projekat kojim poziva građane da im se jave ukoliko na njihov poziv hitna pomoć nije izašla na teren. Ukazuju i da na gotovo 40 odsto teritorije Srbije nisu organizovane odgovarajuće službe hitne pomoći – što znači da veliki broj građana nema pristup toj zdravstvenoj usluzi.

Porodica Rudakov u sporu je sa Domom zdravlja u opštini Bogatić. Podneli su i krivičnu prijavu, jer hitna pomoć nije izašla na teren, iako je njihovom ocu pozlilo oko ponoći. "Sestra je pozvala hitnu pomoć, oni su rekli da oni ne izlaze na teren posle 19 časova i rekli su da se nekako snađe i da ga dovede. Tu noć je bio minus napolju, taksisti nisu vozili, niko nije hteo da tatu preveze do bolnice. Tata je preminuo između dva i pola tri noću", objašnjava Radica Rudakov. Kako je izjavila za drugu televiziju, njen otac je 14 sati ležao mrtav.

Pokret "Meri" poziva građane koji misle da im je neosnovano uskraćena hitna pomoć da im se obrate. "Zakon o zdravstvenoj zaštiti u svom članu 62. propisuje dužnost zdravstvene ustanove da ukaže hitnu medicinsku pomoć. Zakon ne ostavlja mogućnost da se ta hitna pomoć ne ukaže. Nažalost, u situacijama kada se ta pomoć ne ukaže, a kada dođe do tragičnog ishoda, veoma često smo primorani na višegodišnja suđenja", navodi Dejan Zejnula iz pokreta "Meri".

Kako se vrši trijaža

Od grada do grada se razlikuju reakcije Hitne pomoći na pozive građana – ono što je nekima dovoljan razlog za izlazak na teren, drugima nije. "Trijaža je veoma bitna stavka u funkcionisanju hitne medicisnke pomoći, gde se određuje stepen prioriteta – da li je nešto za savet ili intervenciju ekipe i vrši se prema redovima hitnosti distribucija intervencija. Na prvi red hitnosti – stanja bez svesti, šalju se urgentne ekipe koje su najbolje opremljene i koje se nalaze najbliže unesrećenoj osobi", objašnjava Nataša Kozić Kovač, šef trijažno-distributivnog centra Novi Sad.

Šta kada nema hitne pomoći

A šta kad u mestu hitne pomoći - nema. "Dom zdravlja Irig je u vrlo specifičnoj situaciji, pruža zdravstvenu zaštitu za teritoriju koja prema poslednjem popisu beleži nešto manje od 10.000 stanoivnika. Međutim, pripada regiji koja je izuzetno turistički opterećena i koja prema našim procenama svakodnevno prima preko 25.000 stanovnika. Mi zbog te popisne brojke od 10.000 stanovnika nemamo prava na zasebnu službu hitne pomoći", ističe dr Nebojša Acin, direktor Doma zdravlja Irig.

Dodao je i da se hitna pomoć na teritoriji te opštine pruža zahvaljujući lekarima opšte prakse. Srbija nema zakon koji uređuje rad hitne pomoći. Radna grupa za urgentnu medicinu pri Ministarstvu zdravlja duže od godinu radi na donošenju pravilnika, algoritma za primanje poziva na teritoriji cele države.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

02:44
"HITNA POMOĆ U NIŠU PREPLAVLJENA PACIJENTIMA" Dr Radomirović o situaciji u Nišu zbog promene vremena: OVO SU RAZLOZI JAVLJANJA
Izvor: Kurir TV
Izvor: Kurir TV

 (RTS/MONDO/J.D.)

Možda će vas zanimati

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

ПП

Људи,не знам да ли је рађено какво истраживање,али колективна свијест мора бити таква да сваки појединац мора бити обучен за пружање прве помоћи.Вјерујте,некад живот може спасити само онај који је најближи угроженој особи.Једноставно некад је потребно реаговати у два минута да се неком спаси живот,говорим о личном примеру кад сам свом дјетету спасио живот,захваљујући Богу и мојој прибраности.Зато што Хитна колико год да сте у тако стресним ситуацијама прибрани да је брзо позовете и да брзо стигну до угроженог ,готово је немогуће да могу стићи за краће од 10 минута,а сигурно више и знатно више,а затим и вријеме транспорта до неке здравствене установе.ЗАТО НАГЛАШАВАМ,још у основној школи дјеца МОРАЈУ НАУЧИТИ ДОБРО НАЈОСНОВНИЈЕ И НАЈНЕОПХОДНИЈЕ МЕТОДЕ ПРУЖАЊА ПРВЕ ПОМОЋИ.Ово важи и за све у каснијим узрастима школовања и запослења.Бар 2х годишње по фирмама организовати провере оспособљености запослених,а у школама и на факулт.ђака и студената за пружање основних и најнужнијих метода пружања прве помоћи.Сигурно да ће бити више спашених живота,уз сво поштовање свим докторима,мед сестрама,техничарима и возачима ХП.

Milovan

Stoji nekoliko vozila praznih ispred hitne pomoci 24h kad god prodjes i nazoves i oni kazu da nemaju vozilo? Nije problem u vozilma nego u doktorima i vozacima koji ne dopustaju da se probude u 3 smeni. Za takve stvari nema opravdanja, a clanovi porodice ostecenih treba da sude takvim licima. Ne treba za te stvari ni sud niti policija. Zna se sta se treba raditi prema zlocincima koji nece da pruze pomoc. Lagano se kasnije raspitati ko je bio dezuran a ko vozac. A ove sto im hitna ne radi posle 19h treba poslati u zatvor sve sa nacelnikom i to na 20 godina robije. Ne mozes ti reci bolesti, nekoj vrsti napada "hajde naidji sutra ali pre 19h jer ovi iz hitne do tad rade". A upravo stanje mnogim bolesnim osobama se pogorsava kad noc padne. Ima tu sigurno elemenata za istragu kao za doktora iz Sremske Mitrovice, tako i za upravu hitne u Bogaticu.

special image