Posao prosvetnog radnika nije uopšte lak. Na nastavnom kadru je da dete od sedam godina, neretko i nepunih sedam, nauči gradivu, ali i vrednostima koje će uvažavati u tinejdžerskim, kasnije adolescentskim godinama i najzad ostatku svog života.
Najavu da rad profesora od danas ocenjuju roditelji đaka, objavila je Slavica Đukić Dejanović, ministarka prosvete.
"Ako 50 odsto roditelja jednog odeljenja ocene da se krši zakon, pravila valjanog predavanja, evaluacije deteta, ocenjivanja, ako ocene da to nastavnik ili razredni starešina ne radi korektno, to mogu prijaviti školi, a direktorka i stručno veće ocenjuju da li je prigovor osnovan", rekla je ministarka i dodala da u slučaju da je prigovor osnovan ne slede nikakve posebne sankcije, već mentorski rad, edukacija.
"To je ono što je i te kako potrebno jednom takvom nastavniku. Ako roditelji nisu zadovoljni odgovorom, mogu da se jave školskoj upravi", zaključila je ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović.
Čelnica OŠ "Stevan Sinđelić", je odbila da odgovori šta ovaj protokol znači. U OŠ "Ćirilo i Metodije" su nam potvrdili da je pravilnik dobijen, da stupa na snagu, ali ne i više od toga.
Milorad Antić, predsednik Foruma srednjih stručnih škola, objašnjava za Mondo, šta to konkretno znači kada roditelj "ocenjuje" nastavnika. "Uvek postoje roditelji koji govore da profesori ništa ne rade i da zbog toga njihovo dete ne zna gradivo", započinje Antić i podsećajući da su na snagu stupila tri pravilnika (o nasilju, društveno-korisnom radu i ocenjivanju).
Kada je reč o ocenjivanju rada nastavnika, taj deo se odnosi na osnovne škole. Kako kaže naš sagovornik, tom prigovoru se moraju pridružiti 50 plus jedan posto roditelja. Oni sa napisanim imenima i prezimenima, kao i brojem lične karte prigovor predaju razrednom starešini, dakle "to je jedan transparentan postupak". "Tu navode, npr. da ocenjuju rad profesora Petra Petrovića, kao neadekvatan, uz konkretne dokaze da je prekršen plan i program nastave".
Dalji tok prosleđivanja prigovora je uslovljen predmetom, za koji se prigovara. "Taj prigovor se daje razrednom starešini, koji to prosleđuje stručnom veću. Ako je u pitanju prigovor vezan za neku prirodnu nauku - aktivu matematike, informatike,fizike, hemije, biologije i obratno.", objašnjava Antić.
"Potom stručno veće obavlja razgovor sa profesorom, a zaključak daje direktoru škole i psihološko/pedagoškom kadru. Ako direktor oceni da je prigovor validan pokreće se disiplinski postupak, no to ne mora da znači otkaz. Mere mogu biti u vidu obilaska časova, koje drži profesor čije predavanje je predmet prigovora", zaključuje Milorad Antić.
Koje su novine pravilnika?
Ocena iz vladanja od sada će uticati na opšti prosek i učenika drugog razreda osnovne škole. "Mi smo kao dve zavađene strane, umesto da stalno imamo u vidu da je i nama i deci najvažniji najbolji interes deteta. Možda mi u nekom trenutku ne vidimo šta je najbolji interes deteta jednako ali je suština da nijedan prosvetni radnik nema nameru da kinji neko dete ili nešto tako, ali je prosto dobro nekad čuti da vaše dete nešto ne zna", kaže za RTV pedagog, Elvira Stefanović.
U ocenu iz vladanja ulaziće i odnos prema tetkicama u školi i način na koji učenik brani svoje stavove. "Nisam zaista sigurna koliko će to uticati na svest da to prihvate jer mi upravo imamo problem da deca ne pokazuju niti upornost niti istrajnost. Smanjena je ta motivacija za nekim većim uključenjem", kaže učiteljica Vesela Mačkić.
Provere znanja do 15 minuta se ne najavljuju! Evo i kada se pismena provera znanja poništava
Pismene provere postignuća u trajanju do 15 minuta obavljaju se bez najave, a sprovode se radi utvrđivanja ostvarenosti cilja jednog ili više časova i savladanosti dela realizovanih programskih sadržaja, odnosno ostvarenosti operacionalizovanih ishoda i služe nastavniku radi praćenja postignuća učenika na kraju programske celine ili na kraju polugodišta.
Ocena iz pismene provere postignuća u trajanju do 15 minuta evidentira se u pedagoškoj dokumentaciji, odnosno ne upisuje se u dnevnik.
Za ocene koje su dobijene iz provera postignuća u trajanju do 15 minuta ne izračunava se aritmetička sredina, niti se upisuje u dnevnik.
Rezultati pismene provere postignuća u trajanju do 15 minuta mogu se uzeti u obzir prilikom utvrđivanja zaključne ocene učenika, a u najboljem interesu učenika.
Učenik u toku časa može da bude samo jedanput ocenjen za usmenu ili pismenu proveru postignuća.
Ocena iz usmene provere postignuća upisuje se u dnevnik, po pravilu neposredno po dobijanju ocene.
Ocena iz pismene provere postignuća upisuje se u dnevnik u roku od osam radnih dana od dana provere.
Ako više od polovine đaka dobije nedovoljnu ocenu
Pravilnik kaže da ako nakon pismene provere postignuća više od polovine učenika jednog odeljenja, koji su radili pismenu proveru postignuća, dobije nedovoljnu ocenu, pismena provera se poništava za učenika koji je dobio nedovoljnu ocenu.
Ocena sa pismene provere može biti poništena i učeniku koji nije zadovoljan ocenom.
Pismena provera ponavlja se jedanput i može da bude organizovana na posebnom času.
Nakon poništene pismene provere, a pre organizovanja ponovljene, nastavnik je dužan da održi dopunsku nastavu, utvrdi i analizira zajedno sa učenicima razloge ostvarenosti loših postignuća i obavesti stručno veće i direktora škole.
Za učenika koji iz opravdanih razloga nije radio pismenu proveru postignuća, provera može da se organizuje i naknadno, s tim da je potrebno imati u vidu dnevno i nedeljno ograničenje broja pisanih provera učenika
Mišljenje prosvetnih sindikata
Iako su članovi pojedinih prosvetnih sindikata učestovali u donošenju pravlnika, glas onih koji nisu njhov deo, bez obzira na potvrđen kredibilitet, nije se čuo. Iz ministartva ističu da su razmotrili svako mišljenje sa terena, međutim, među onima koji su najviše sa decom, kada je u pitanju obrazovanje i progres, ne vlada optimizam.
BONUS VIDEO: OSNOVNA ŠKOLA U SUBOTICI ZABRANILA TELEFONA! Direktor: Podržali nas roditelji! Učenici u procvatu: Više se druže, popravili ocene
Zvezda pokazala Evropi da joj je mesto u plej-ofu: Kad imaš igrača koji može sve, pobede se i najbolji!
Šta čeka Zvezdu i Partizan u Evroligi? Jedan grad može da bude prekretnica sezone, tamo "večiti" idu prvo!
Stručnjak za energetiku o sankcijama NIS-u: Cene goriva bi otišle u nebesa i došlo bi do nestašice
Partizanovog igrača čeka duža pauza: Mijailović otkrio detalje o povredi košarkaša!
Željko učio igrače kako da promaše slobodno bacanje: Uzeo loptu, šutnuo i okrenuo se ka Amerikancu (video)