Srpska pravoslavna crkva (SPC) je mesto duboke vere i duhovnog značaja ali je takođe i mesto gde se poštuju određena pravila i običaji koji su za mnoge nepoznanica pa samim tim i prepreka da se upute u neki od hramova. Teolog Vuk Jovanović objasnio je pravila ponašanja prilikom posete pravoslavnoj crkvi.
Prvo je objasnio na koji način treba da se ulazi u crkvu. "Crkva je prostor i vreme sjedinjavanja sa Bogom. Crkva je događaj po kome se prostor gde se dešava sjedinjenje zove crkva. Kad se ulazi u prostor gde se dešava Crkva, ulazite u njega da biste se pomolili tom Bogu da bi vas ujedinio sa drugima ali i da bismo se ujedinili sa samim Bogom. Početak svega toga je poistovećivanje nas sa samim Hristom.
Pošto je Hrist stradao na krstu da spasi ceo svet, svojom stradalničkom ljubavlju koja pobeđuje smrt, onda mi na sebe stavljamo znak krsta. Kad god se prekrstimo mi u stvari sebe pokušavamo da podsetimo i stavljamo na sebe vidljivi znak Hristovog spasenja. Kad ulazite u crkvu da se molite Bogu, vi ulazite i stavljate na sebe znak krsta.
Ako ulazite u neki prostor da ga razgledate kao turista, umetnička galerija, bogomolja neke druge religije, tu se ne krstite zato što taj prostor ne služi tome nego nečemu drugome", objasnio je Jovanović.
Sagovornik je objasnio da je potrebno da se osoba prekrsti na ulazu u crkvu, da priđe ikoni, pred ikonom osoba može da se prekrsti, načini poklon, poljubi ikonu i opet se prekrsti ukoliko se u crkvu ulazi zbog molitve. "Kad se izlazi iz crkve, bilo bi dobro da se okrenemo ka oltaru i da se prekrstimo sa blagim naklonom", naveo je. Takođe je kazao da u crkvi postoje dva naklona, mali i veliki i oba su ispravna.
Teolog Vuk Jovanović je u emisiji 150 minuta na TV Prva ispričao i kako ljudi treba da budu obučeni u crkvi. "Mi imamo zapise u kojima apostol Pavle opominje hrišćane u određenim gradovima gde je osnovao crkve i tamo piše da žena mora da se moli pokrivene glave, a muškarac obavezno otkrivene. Mi danas, i jednu i drugu njegovu preporuku, odnosno zahtev, ne poštujemo. U manastirima i crkvama sveštenstvo i monasi u nekim trenucima stavljaju kape kao znake svog dostojanstva, a u nekim ih skidaju. Žene dolaze bez pokrivene glave i sa pokrivenom glavom.
Moramo da budemo svesni toga u čemu učestvujemo. To je događaj u kom se sjedinjujemo sa Hristom da bismo spasili ceo svet. Mi smo kao saradnici Božiji u spasenju celog sveta. Odevanje naše treba da bude znak toga da mi znamo u čemu učestvujemo. Trebalo bi da se obučemo svečano za Liturgiju jer je to svečan događaj. Ono što bi trebalo da bude norma jeste pristojnost i da drugog ne provociramo svojim oblačenjem", ispričao je sagovornik.
Objasnio je i da žene ne bi trebalo da stavljaju karmin i da je preporuka da šminka bude umerena jer u crkvi osoba nije u prvom planu. Jovanović je napomenuo da tetovaže ne predstavljaju problem i da crkva nema stav o njima.
BONUS VIDEO:
(MONDO/I.V.)
"Dok sam živ, plakaću za njima": Goran Vesić kroz suze objasnio zašto podnosi ostavku (Video)
Zvezda od dominacije do problema u Pioniru: Trojkaška rapsodija, drama i pobeda u derbiju kola!
Zvezda bez sedmorice važnih igrača na Barselonu: Muke za Milojevića, startna postava se već zna
Dominacija Partizana u Železniku: Ubedljiva pobeda za 7-0, razigrao se i Vašington
Goran Vesić podnosi ostavku!