• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

ODLUČENO KOME PRIPADAJU EMBRIONI BEOGRAĐANKE! "Skandalozno je da mi ne daju moj genetski materijal" - zakon neprecizan

Autor Aleksandra Virijević

Nakon višegodišnje borbe za dobijanje njenih i embriona pokojnog supruga, doneta je presuda u korist Beograđanke.

 Ana Marković Izvor: RTS/ printscreen

Posle tri godine borbe Viši sud u Beogradu doneo je presudu da se Ani Marković iz Beograda vrate zamrznuti embrioni njenog pokojnog supruga i nje. Ana planira da embrione prebaci u inostranstvo na čuvanje u pokušaju da se još jednom ostvari kao majka.

"Dozvoljeno je tuđu decu rađati, nemam ništa protiv, ali skandalozno je da meni ne daju moje, moj genetski materijal", govorila je Markovićeva pre nepunih godinu dana.

To je bila so na ranu, posle smrti supruga, rendgenologa, koji je preminuo od posledica zaraze korna virusom pošto je dobrovoljno radio u kovid bolnici.

Ana Marković kaže da je posle prve presude, kojom je bilo odlučeno da ti embrioni pripadaju klinici i da može da ih spali ili uradi nešto drugo, izgubila nadu i veru da to može dobro da se završi. Dodaje da su se potom pojavili neki dobri i časni ljudi. Na kraju je došla i presuda u njenu korist. Ona planira da embrione prebaci u inostranstvo na čuvanje u pokuša da se još jednom ostvari kao majka.

Ana je za RTS rekla da oseća olakšanje, kao da je skinula veliki teret sa grudi. Nada se da će imati prilike da iskoristi te embrione, napominjući da i to nešto za šta se opet treba boriti.

Problem u nedovoljno preciznim zakonima

U većini slučajeva sličnih Aninom, problem je nastao zbog različitog tumačenja Zakona o biomedicinski potpomognutoj oplodnji, koji, tvrde pravnici, nije dovoljno precizan.

Advokat Aco Manojlović ističe da zbog mogućnosti različitog tumačenja dolazi i do nesigurnosti primene zakona. Da bi propisi bili jasniji, smatra da je neophodno urediti određene zakone koji regulišu oblast veštačke oplodnje. A to je zapravo Zakon o nasleđivanju, Porodični zakon, Zakon o matičnim knjigama, dodaje Manojlović.

Sudski presedan u korist Ane Marković daje nadu drugim ženama koje vode iste bitke, a takvih je još tridesetak. Među njima i jedan muškarac.

Podsećamo, u Beogradu se pre tri godine rodila prva beba iz zamrznutog embriona.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

01:10
SVAKI PETI PAR IMA PROBLEM SA POTOMSTVOM! Krstić za Kurir TV o odluci kojom se produžava vantelesna oplodnja OVO JE VELIKA VEST
Izvor: Kurir televizija
Izvor: Kurir televizija

 (RTS/Mondo/A.V.)

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Pravo

Embrion je, pravno gledano, gotovo svuda u svetu, imovina, to jest stvar. Zvuči hladno, da ne kažem dehumanizujuće, ali to je, između ostalog, jedini način na koji klinike za vantelesnu oplodnju mogu da funkcionišu. Kod vantelesne oplodnje se stvara veći broj embriona, izdvajaju se najperspektivniji i oni se upotrebljavaju, a ostali se uništavaju. Kada embrioni ne bi bili "stvari", to ne bi smelo tako i samim tim bi ceo proces stao (igrom slučaja, ovo se nedavno desilo u Luizijani, nakon što su po tamošnjem zakonu embrioni postali "osobe"; momentalno su sve klinike za vantelesnu oplodnju prestale sa radom, čak i za već zakazane pacijente). S obzirom na to da je u pitanju imovina, ona pripada strani kojoj je dodeljena postojećim ugovorom. Dakle, nema "to je moj genetski materijal", nego šta piše u ugovoru potpisanom sa klinikom.

special image