Na protestu je Beogradska policija uhapsila danas oko 17 sati raščinjenog monaha Antonija Davidovića, jer je, sa još četrdesetak ljudi, "prisustvovao skupu koji nije bio prijavljen".

Davidović je pušten na slobodu nakon što mu je dežurni sudija za prekršaje izrekao novčanu kaznu od 10.000 dinara zbog kršenja zabrane okupljanja.

Davidovićev advokat Dragoslav Ljubičanović rekao je da će se žaliti na izrečenu kaznu i najavio da će uložiti ustavnu žalbu zbog kršenja ljudskih prava, prava na okupljanje, izražavanje mišljenja i verskih prava.

Iako je najavljen njegov dolazak, vladika Artemnije nije se pojavio u zgradi Patrijarršije.



Izvor iz okruženja vladike Artemija rekao je agenciji Beta da episkop još nije primio poziv da dođe na zasedanje Sabora, na kom je jedna od tačaka dnevnog reda i njegova neposlušnost vrhovnom telu SPC u vezi umirovljena, zabranje činodejstvovanja i "oduzimanja" eparhije Raško-prizrenske.

Ostale pristalice episkopa Artemija najavile su da će svakog dana tokom trajanja Sabora od 16.30 do 19.30 organizovati "molitveno okupljanje" ispred Patrijaršije.

Poznavaoci crkvenih prilika kažu da jesenji Sabor uvek traje kraće od prolećnog i, prema pravilu, ne karakterišu ga velike odluke. Ovoga puta moglo bi biti drugačije jer se u medijima čak pominje mogućnost crkvenog raskola ukoliko se "slučaj Artemije" otrgne kontroli.

Pored rasprave o odnosu umirovljenog episkopa Artemija "prema saborskim odlukama i njegovom shvatanju crkvenog poretka", kako je navedeno je u pismu koje je Artemiju uputio patrijarh srpski Irinej, u ime Svetog arhijerejskog sinoda SPC, na Saboru će se razmatrati i formiranje Kruševačke eparhije. Kruševačka eparhija će biti formirana od žičke, niške, šumadijske i braničevske.

Inače, poznavaoci crkvenih prilika, tvrde da je proteklih meseci vladika Artemije pod velikim pritiskom ljudi koji ga podržavaju da popusti i da, kako ga je i patrijarh Irinej pozvao, svoje stavove saobrazi sa saborskim odlukama.

Mitropolit crnogorsko-primorski i administrator eparhije raško-prizrenske Amfilohije je, takođe, pod pritiskom da se sa vladikom treba dogovoriti, pokušao uoči Sabora da stupi u kontakt sa vladikom Artemijem, ali je bivši upravitelj raško prizrenskom eparhijom to odbio.

Patrijarhovo pismo je odgovor na dopis koji je vladika Artemije 13. oktobra uputio Sinodu, povom kazne zabrane sveštenodejsta koju mu je "crkvena vlada" izrekla 18. septembra, zbog neslaganja sa, kako on tvrdi "nekanonskim" sinodskim odlukama, podseća Danas.

Kako nezvanično saznaje taj list, Artemije se obratio pismom Saboru povodom poslednjeg sinodskog dopisa, koje je potpisao patrijarh Irinej.

Patrijarh Irinej je u odgovoru naveo da ne postoji nijedan razlog za reviziju odluke Svetog arhijerejskog Sabora SPC kojom je Artemije razrešen dužnosti episkopa raško-prizrenskog.

"Vaša nekanonska aktivnost posle njenog stupanja na snagu, a naročito ovaj vaš poslednji dopis, dokazuje njenu apsolutnu opravdanost", naveo je Irinej.

On je dodao da nisu tačna Artemijeva "olako izrečena i tendenciozna predviđanja završnog kaznenog čina koji treba da se odigra na Saboru u novembru".

"Umirovljeni Episkop Artemije, koji je svojeručno potpisao odluku Sabora SPC o svom trajnom razrešenju sa mesta episkopa raško-prizrenskog na Svetom Arhijerejskom Saboru u maju 2010, povukao je nakon četiri meseca svoj potpis sa ove saborske odluke i sam sebe proglasio 'Episkopom raško-prizrenskim u egzilu'", navodi se u pismu objavljenom na sajtu SPC.

"Podsećamo vas da u pravoslavlju ne postoji institucija samoproglašenog, vansaborskog i nadsaborskog mandatara Duha Svetog i verifikatora Njegovih odluka", istakao je patrijarh Irinej u odgovoru umirovljenom episkopu Artemiju.

Uveravajući penzionisanog vladiku da nema nameru da ga odvoji od Boga niti da osporava njegove nesporne ranije zasluge za srpsku crkvu, Irinej je podsetio Artemija da "se kanonska pitanja jerarhije ne rešavaju u medijima niti na ulicama".

"Vi iz svojih razloga nastavljate sa praksom koja ne priliči pravoslavnom arhijereju i koja podstiče raskolnički mentalitet kod izvesnog manjeg broja monaha i neobaveštenih vernika", istakao je patrijarh.

Penzionisani vladika Artemije i grupa monaha obavestili su pre nekoliko dana SPC da će, ukoliko im se ne vrati Raško-prizrenska eparhija, osnovati "novu crkvu", preneli su mediji.

Povod za ovo pismo, koje je Artemije Svetom sinodu, kako je naveo, napisao u "egzilu u manastiru Šišatovac" , je "privremena zabrana sveštenodejstava”.



Patrijarh Irinej je, povodom špekulacija o raščinjavanju vladike Artemija i crkvenom raskolu, Tanjugu ranije rekao da je uveren da će se vladika Artemije "skrasiti".

On je juče, međutim, pozvao penzionisanog vladiku Artemija da na narednom Saboru svoje stavove "saobrazi sa saborskim odlukama" sa, kako se navodi, celokupnim sabornim predanjem pravoslavne Crkve i sa svim što se očekuje od jednog arhijereja SPC.

Patrijarh je vladiki Artemiju zamerio to što se predstavlja kao vrhovni kanonski sudija koji po svom nahođenju tumači šta je kanonsko, a šta nije kanosko u sinodskim odlukama.

Patrijarh Irinej vladiki zamera i to što je sebi prisvojio pravo da, kako se navodi, samovlasno odlučuje koje će sinodske odluke prihvatati, a koje ne.

Istovremeno, on penzionisanog vladiku uverava da nema nameru da ga odvoji od Boga niti, kako se navodi, osporava njegove nesporne ranije zasluge za srpsku Crkvu.

Artemiju je posebno zamereno to što je, uprkos upozorenjima, kako se navodi, još iz perioda blaženopočivšeg patrijarha Pavla do danas, nastavio sa polemikama i blaćenjem Svetog arhijerejskog sabora, Sinoda i patrijarha po medijima.

(MONDO)