• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NAUČNICI UPOZORAVAJU - USRED SMO VELIKE PROMENE! Ovo će uticati na svaku zemlju, SZO se oglasio!

Autor Miloš Škrbić

Stručnjaci Svetske zdravstvene organizacije pozivaju na oprez kada su projekcije u pitanju.

 Sve manje rođenih u Evropi, a više u zemljama u razvoju Izvor: Stefan Stojanović/MONDO

Stanovništvo gotovo svake zemlje sveta će se smanjiti do kraja veka, rezultati su velike studije objavljeni u sredu, koji ukazuju na to da će procvat nataliteta u zemljama u razvoju i krah u bogatima podstaknuti velike društvene promene. Stopa plodnosti ili stopa fertiliteta u polovini svih nacija sveta već je preniska da bi se održala veličina njihovih populacija, objavio je u stručnome časopisu Lancet međunarodni tim koji je okupio više stotina naučnika.

Koristeći veliku količinu globalnih podataka o stopi nataliteta, mortaliteta i onome što pokreće fertilitet, istraživači su pokušali da predvide budućnost svetske populacije. Do 2050. smanjiće se broj stanovnika u tri četvrtine svih zemalja sveta, rezultati su studije američkog Instituta za merenje i procenu zdravlja (IHME).

Na kraju veka to će vrediti za 97 posto, odnosno 198 od 204 zemlje i teritorija, predviđaju istraživači. Očekuje se da će samo Samoa, Somalija, Tonga, Niger, Čad i Tadžikistan imati stopu plodnosti iznad brojčane granice generacijske zamene, odnosno veću od 2.1 rođene dece po ženi u 2100. godini, procenjuje se u studiji.

U ovome veku stopa plodnosti nastaviće da se povećava u zemljama u razvoju, posebno onima u subsaharskoj Africi, a u bogatijim, starijim nacijama i dalje će padati. "Svet će se istovremeno uhvatiti u koštac sa  'baby boomom' u nekim zemljama i 'baby bustom' u drugima", rekao je jedan od autora studije Stein Emil Volset.

"Suočavamo se s iznenađujućim društvenim promenama u 21. veku", kazao je jedan naučnik. "Ovakvi budući trendovi u stopi plodnosti i broju živorođene dece potpuno će promeniti globalnu privredu i međunarodnu ravnotežu snaga te će zahtevati i reorganizaciju društava", rekla je. "Jednom kada se broj stanovnika gotovo svake zemlje bude smanjivao, oslanjanje na otvorenu imigraciju postaće neophodno za održanje gospodarskog rasta."

Stručnjaci Svetske zdravstvene organizacije pozivaju na oprez kada su projekcije u pitanju. Objavljivanje podataka u brojkama "ne bi trebalo biti iskazano na senzacionalistički način, već nijansirano, tako da se balansira između turobnosti i optimizma", napisali su stručnjaci SZO.

Istaknuli su i da smanjenje populacije može biti od koristi, primera radi za okolinu i sigurnost hrane. Ali uočili su nedostatke kada su u pitanju ponuda radne snage, socijalna sigurnost i pojava "nacionalističke geopolitike".

Teresa Castro Martin, naučnica u španskom Nacionalnom istraživačkom veću koja nije učestvovala u studiji istaknula je da je ipak reč samo o projekcijama. Kazala je i kako se po Lancetovoj studiji predviđa da će globalna stopa fertiliteta pasti ispod brojčane lestve generacijske zamene oko 2030. godine, "dok UN predviđa da će se to dogoditi oko 2050.".

Studija je ažurirano istraživanje IHME-a o globalnom teretu bolesti. Organizacija, koju je u sklopu Univerziteta Vašington osnovala organizacija Bila i Melinde Gajts, postala je globalna referenca za zdravstvenu statistiku.

BONUS VIDEO: SVAKI PETI PAR IMA PROBLEM SA POTOMSTVOM! Krstić za Kurir TV o odluci kojom se produžava vantelesna oplodnja OVO JE VELIKA VEST

Pogledajte

01:10
SVAKI PETI PAR IMA PROBLEM SA POTOMSTVOM! Krstić za Kurir TV o odluci kojom se produžava vantelesna oplodnja OVO JE VELIKA VEST
Izvor: Kurir televizija
Izvor: Kurir televizija

  (Mondo/M. Š.) 

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image