Parlamentarna skupština Saveta Evrope danas glasa o zahtevu Kosova za prijem u tu međunarodnu organizaciju, a kroz dve nedelje na dnevnom redu Generalne skupštine Ujedinjenih nacija (UN) naći će se i Rezolucija o genocidu u Srebrenici.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u ponedeljak da se najdominatnije svetske sile zalažu za rezoluciju o genocidu u Srebrenici na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, ali da će se Srbija tome suprotstaviti snažnije nego što misle. SAD, Italija, Francuska i Nemačka su među kosponzorima rezolucije o Srebrenici, iste države koje su predlog za raspravu na Sednici SB o agresiji na Saveznu republiku Jugoslaviju, okarakterisale kao “vraćanje 25 godina u prošlost", a onda su nas dan ili dva kasnije vratili 29 godina u prošlost.

Ukoliko danas u 20h Parlamentarna skupština Saveta Evrope podrži predlog za prijem Kosova, bilo bi to prvi put da se odluka o prijemu nove članice ne donosi jednoglasno, kako je to do sada uvek bio slučaj u istoriji Saveta Evrope, najstarije panevropske organizacije, osnovane posle Drugog svetskog rata da nadzire poštovanje ljudskih prava i pravne države.

Kako će se Srbija suprotstaviti medjunarodnim silama koje lobiraju za prijem Kosova u SE i rezoluciju o Srebrenici?

Po kojim, u poslednji čas izmenjenim, proceduralnim pravilima glasa skupština Saveta Evrope?

Šta se navodi u predlogu Rezolucije o Srebrenici?

Gosti “Usijanja”:

Predrag Marković - istoričar

Demo Beriša - predsednik Matice Albanaca Srbije

Vladimir Marinković - predsednik Kongresa srpsko-američkog prijateljstva