• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"POSLE 2 MINUTA NISAM MOGLA DA DIŠEM"! U Užicu oslobođena opasna jedinjenja zbog požara na deponiji

Autor Ivana Vlajković

U Užicu se oslobađaju toksična i kancerogena hemijska jedinjenja zbog požara na deponiji "Duboko".

 Pozar, deponija, Uzice Izvor: Vladan Sinđić

Požar na deponiji "Duboko" kod Užica izbio je 3. maja a stručnjaci za MONDO navode da se oslobađaju hemijska jedinjenja koja su opasna i toksična a koja ne mogu da se mere mernim stanicama. 

Užičanka Marija Petrović takođe je ispričala za naš portal da je vazduh u čitavom gradu katastrofalan i da je toliko zagađen da se dim vidi sve vreme. 

"Mi smo zatvoreni u stanovima i ne smemo da otvorimo prozore i to već traje danima. Juče sam izašla do grada i u početku nisam osetila ništa u vazduhu pa sam mislila da je prošlo, ali čim sam malo odmakla od kuće, vetar je naneo miris paljevine i samim tim sve te otrove koji se šire vazduhom", kazala je Marija za naš portal. 

Pogledajte

00:21
Pozar, deponija, Uzice
Izvor: Vladan Sinđić
Izvor: Vladan Sinđić

Istakla je da nije mogla da diše posle samo dva minuta provedenih napolju i da je počela da kašlje. Napomenula je i da je grlo počelo da je boli i da ju je sve to veoma zabrinulo.

"Izvukla sam iz ranca majicu i stavila preko usta i vratila se nazad. Imam bebu od godinu dana, nju nikako ne izvodimo, plašimo se kako će to da utiče na decu. Moji prijatelji imaju malo veću decu koja idu u školu, koja se redovno odvija. Probala sam da smanjim bilo kakve izlaske napolje, ali moram svaki dan na posao i u nabavku. Dim se vidi u svakom delu grada i zaista smo veoma zabrinuti jer ne možemo da se zatvorimo u stanove i da ne izlazimo", zaključila je razgovor za MONDO Užičanka Marija Petrović.

Doktorka Đorđević o opasnim materijama

Doktorka Dragana Đorđević, naučna savetnica u Institutu za hemiju i metalurgiju (IHTM) kazala je za MONDO da sastav našeg komunalnog otpada čini 50 odsto organska materija a ostatak su razni drugi otpadi poput ostatka kozmetičkih proizvoda, kućne hemije, plastiče ambalaže i tako dalje.

"Kad dolazi do raspada organske materije stvara se metan koji je lako zapaljiv. Kad se otpad na deponiji zapali oslobađaju se razni toksični gasovi koji odlaze u vazduh i stvaraju se još toksičnija jedinjenja. Dioksini i furani su takođe veoma toksični i kancerogeni. Sva toksična jedinjenja, kao i dioksini i furani su deponovani na travi, na zemljištu u vodi i mi ih u organizam unosimo preko hrane i vode. Posledice po zdravlje što se tiče dioksina i furana su dalekosežne i mogu da se ispolje i kod budućih generacija", objasnila je doktorka Dragana Đorđević.

Aktivista Libergrafa o deponiji i otpadnim vodama

Aktivista udruženja "Libergraf" Vladan Sinđić je objasnio za naš portal da merne stanice koje su postavljene u gradu, kako i dve dodatne koje se nalaze u Lunovom selu, ne mere dioksine i furane u vazduhu, i koje su, prema njegovim rečima, bojni otrovi. Istakao je da je reč o hemijskim jedinjenjima koja se oslobađaju kad gori plastika i guma. Tom prilikom, kako je objasnio, jedinjenja odlaze u atmosferu.

"To su veoma opasna, toksična i kancerogena jedinjenja. Dioksini i furani takođe padaju na zemlju pa ih i preko hrane unosimo u organizam. Druga stvar koja se tiče deponije jeste da se otpadne vode ispod nje ulivaju u Turski potok. Pomenuti potok se uliva u druge potoke i tako otpadne vode dođu i do reke Lužnice.

Pogledajte

00:16
Pozar, deponija, Uzice
Izvor: Vladan Sinđić
Izvor: Vladan Sinđić

Lužnička dolina je najplodniji deo Užica. Mi jedemo hranu odatle a ona je sad zagađena i zbog otpadnih voda. Voće i povrće se takođe zaliva vodom koja u sebi sadrži opasna hemijska jedinjena. Ponavljam, dioksini i furani se ne nalaze samo u vazduhu, već padaju na zemlju i vodu tako da plastenici nisu zaštita da voće i povrće neće biti zagađeno jer svakako moraju da se zalivaju.

Mislim da se umanjuje opasnost za građane i da je apsolutno neophodno da zdravstveni radnici izađu na teren i da uzorkuju vazduh, zemljište, vodu, hranu, da se analiziraju i životinje jer i one unose toksične materije koje preko njih posle dospevaju i u naše organizme. Dugoročne posledice izlaganju pomenutim hemijskim jedinjenjima jesu kanceri, sterilitet, psihički poremećaji. Kratkoročne posledice su mučnina i povraćanje", ispričao je za MONDO aktivista udruženja "Libergraf" Vladan Sinđić.

Objasnio nam je da je deponija puštena u rad 2011. godine i da je napravljena kako bi rešila višedecenijski problem. Sedam godina kasnije, 2018. su popunjene sve sanitarne kasete i već tad je bilo neophodno da se proširi telo deponije. Međutim, nastavljeno je sa bacanjem otpada na već pune kasete. S obzirom na to da je deponija prenatrpana stvorio se metan koji se zapalio. Žarište se nalazi na dubini od oko 15 metara i problem je, prema njegovim rečima, kako da se dođe do njega.

Pogledajte

00:21
Pozar, deponija, Uzice
Izvor: Vladan Sinđić
Izvor: Vladan Sinđić

Zavod za javno zdravlje: Kvalitet vazduha varira

Direktorka Zavoda za javno zdravlje Užice doktorka Marija Palikuća potvrdila je za MONDO da merne stanice ne mere dioksine i furine.

"Mi kao Zavod nemamo ovlašćenje za merenje furana i dioksina, niti bilo ko u Srbiji ima ovlašćenje što se tiče Instituta i Zavoda jer ja sam kontaktirala i druge institucije naše referentne i Gradski zavod za javno zdravlje Beograd i Institut Batut, kao naše nadležne institucije i koordinatore. Znači niko nema ovlašćenja niti bilo ko to radi, niti postoji metoda razvijena za merenje tih vrsta čestica.

Ono što mi možemo da radimo a pokazatelji su kvaliteta vazduha, to je merenje PM 2.5 i 10 čestica, sumpor-dioksida, azotovih oksida i tako dalje. Njihove koncentracije se prate na široj teritoriji grada Užica sa posebnim osvrtom na okolinu deponije 'Duboko', tako da smo mi zbog toga stavili dve merne stanice koje se nalaze u Lunovom selu i treća merna stanica je automatska, mobilna od Agencije za zaštitu životne sredine na kojoj se vidi iz sata u sat koji su parametri i kakve su vrednosti kvaliteta vazduha, odnosno kolike su koncentracije ovih čestica koje se mere", objasnila je naša sagovornica. 

Prema njenim rečima, u pojedinim periodima dana, recimo u jutarnjim satima konstatovana su epizodna povećanja vrednosti tih suspendovanih čestica i to PM 10, međutim srednje vrednosti tokom 24 časa budu niže od tih propisanih graničnih vrednosti.

"Imamo povremeno povećanje tih čestica koje se kratko zadrži i onda one naglo padnu. Furani i dioksini nastaju kad gori plastika, guma i tako dalje i one se uglavnom zadržavaju na namirnicama i površini zemljišta i ja sam rekla da bi morao da se radi monitoring tih namirnica i zemljišta ali to niko u Srbiji ne radi. Trebalo bi da se pronađu laboratorije koje rade analizu, odnosno koncentraciju tih čestica ali mi zaista nismo u mogućnosti u Srbiji da pozovemo bilo koga u pomoć jer to u našoj zemlji niko ne radi. Furani i dioksini mogu imati kancerogeno dejstvo ali samo ako su osobe dugotrajno izložene njima", kazala je direktorka Marija Palikuća. 

Iz Zavoda za javno zdravlje Užice građanima je dato nekoliko preporuka. Kad osete neprijatan miris na paljevinu ne treba da borave na otvorenom i treba da drže zatvorene prozore. 

"Ovo se pre svega odnosi na najosetljiviji deo populacije, decu, trudnice, osobe koje boluju od hroničnih plućnih i kardiovaskularnih bolesti kao i nekih drugih akutnih i hroničnih bolesti u kojima je već narušena funkcija pluća. Iz preventivnih razloga smo preporučili i građanima u predelima Lunovo selo i Sevojnu da drže zatvorene prozore u toku noći jer baš tada zbog promena u vazdušnom pritisku dolazi do epizodnog pogoršanja kvaliteta vazduha", zaključila je razgovor direktorka Zavoda za javno zdravlje Užice doktorka Marija Palikuća.

Proglašena vanredna situacija na teritoriji Mesne zajednice Duboko

Gradonačelnica Užica doktorka Jelena Raković Radivojević navela je za portal MONDO da je vanredna situacija proglašena na teritoriji Mesne zajednice Duboko kako bi se na najbrži mogući način, prema njenim rečima, pristupilo svim aktivnostima vezanim za gašenje požara na deponiji i angažovanju neophodne mehanizacije, opreme i ljudstva.

"Sve aktivnosti na gašenju požara na deponiji 'Duboko' odvijaju se u skladu sa utvrđenim planovima i dinamikom, a zahvaljujući preduzetim merama, efikasnom upotrebom pene za gašenje i naporima vatrogasaca spasilaca, u većoj meri smanjena je opožarena površina.

I danas i narednih dana, nastavljamo sa svim planiranim aktivnostima, uz poštovanje mera bezbednosti, radi zaštite lica koja su angažovana na gašenju požara, kao i svakodnevnom koordinacijom svih angažovanih subjekata na gašenju požara. Ja ću i ovu priliku iskoristiti da sugrađane pozovem da prate isključivo zvanične informacije, jer ne postoji ništa što je od njih skriveno. Redovno izveštavamo javnost o stanju na deponiji 'Duboko', ali i kvalitetu vazduha, zbog čega su, kao što znate, postavljene i dodatne merne stanice.

Još jednom apelujem na sve učesnike predstojećih lokalnih izbora da ovu situaciju ne koriste u svrhu predizborne kampanje. Radimo sve što je potrebno da se ovaj problem reši što pre, angažovana je sva neophodna mehanizacija i oprema, imamo podršku resornog ministarstva, čiji ljudi su, kao i mi, svakodnevno na terenu i svi se nadamo da ćemo brzo ugasiti požar i krenuti u stabilizaciju i proširenje tela deponije 'Duboko'. Tender za izvođača radova na projektu vrednom 30 miliona dinara je raspisan i u toku ove godine počećemo sa potpunom modernizacijom regionalne deponije Duboko", zaključila je razgovor za MONDO doktorka Jelena Raković Radivojević.

BONUS VIDEO: 

Pogledajte

00:39
Gašenje požara Užice
Izvor: Mup Srbije
Izvor: Mup Srbije

Možda će vas zanimati

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Dule

Hvala Mondu na ovom članku. Skoro mesec dana najveća deponija u zapadnoj Srbiji gori posledice su nesagledive po životnu sredinu i po zdravlje ljudi, a velika većina medija po ovom pitanju ćuti. Država mora odlučnije i što pre da reaguje da se ovaj veliki problem reši što pre.

Alex

@Dule Vama Dule fali ne daska, ceo kubik vam fali, sta mislite, ko tutla sve ovo, ko brani novinama da pisu?

SergioBg

Mozda neko da podnese ostavku od celnih ljudi Uzica??? Ceo grad ne moze da dise vec 3 dana!!! Jeste bre vi normalni koji ste na funkcijama u gradu? Pravite se ludi, kao da nista nije bilo! E pa neko mora da odgovara! sramota!!!

special image