Dejana Bačko koja je u javnosti poznata kao Devojka sa krilima položila je vozački ispit. Na svojim društvenim mrežama objavljivala je snimke na kojima se vidi kako upravlja automobilom a što je izazvalo veliku pažnju kod brojnih građana Srbije

Devojka sa krilima rođena je bez gornjih ekstremiteta i automobil vozi tako što volan drži nogom. 

"Nisam sigurna da li je to bezbedno za nju i ostale učesnike u saobraćaju", "Mene su oborili na polaganju jer nisam držao obe ruke na volanu", "Kako će da odreaguje ako joj istrči dete ili životinja?", "Kako će da daje migavce?", "Kako će davati migavac, paliti brisače, uključiti sva četiri pri naglom kočenju bez da se volan prepusti sam sebi?", samo su neki od komenata na društvenim mrežama. 

S obzirom na to da su pojedini građani izrazili zabrinutost zbog činjenice da je Dejana dobila dozvolu, važno je objasniti da Pravilnik o bližim zdravstvenim uslovima koje moraju da ispunjavaju vozači određenih kategorija motornih vozila sadrži stanja, odnosno oboljenja, koja čine vozača nesposobnim za upravljanje motornim vozilima, kako je za MONDO istakao direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja Damir Okanović.

"Jedan set pravila je za vozače A i B kategorije, drugi za vozače C i D kategorije, odnosno vozačke dozvole. Pravilnik ne isključuje automatski osobe koje imaju određene telesne nedostatke već ostavlja prostor da u određenim slučajevima lekarska komisija proceni da li neki telesni nedostaci utiču na mogućnost bezbednog upravljanja vozilom ili ne. Naravno, to podrazumeva da ta osoba može da upravlja vozilom uz određene prepravke na njemu.

Da li će osoba koja ima određene telesne nedostatke dobiti uverenje o zdravstvenoj sposobnosti ili ne, to zavisi isključivo od lekarske komisije koja postupa na osnovu Pravilnika o zdravstvenim uslovima za vozače motornih vozila. Ukoliko lekarska komisija shodno odredbama Pravilnika nađe da lice sa telesnim nedostacima može bezbedno da upravlja vozilom oni izdaju lekarsko uverenje i na osnovu toga se izdaje vozačka dozvola. Ministarstvo unutrašnjih poslova ne ulazi u ocenu lekarske komisije", objasnio je Okanović za naš portal. 

Naš sagovornik je istakao da paraplegičari dobijaju vozačke dozvole i da su vozila kojima upravljaju prilagođena njima. 

"Oni upravljaju samo rukama. Vozilo se prepravlja tako da oni koče, odnosno daju gas, rukom. Na vozilu se nalazi poseban uređaj. Kad povuku ručicu ka sebi, tad koče, a kad ručicu guraju napred, tad ubrzavaju, odnosno daju gas. Paraplegičari voze tako što desnom rukom ubrzavaju i koče a levom rukom upravljaju vozilom", kazao je direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja.

Okanović je takođe objasnio da nigde u zakonu ne piše da vozač tokom vožnje mora da drži obe ruke na volanu. 

"Čak iako policajac na vozačkom ispitu objasni kandidatu za vozača da je pogrešio jer mu nisu obe ruke na volanu, to nije greška", zaključio je razgovor za MONDO direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja Damir Okanović.

Instruktor Stefan iz auto-škole koja se nalazi na Vračaru objasnio je za naš portal da osobe sa invaliditetom moraju da se obučavaju na vozilu koje je adaptirano. 

"Moram da kažem da je Devojka sa krilima uradila jako tešku stvar i svaka joj čast na tome. Saobraćaj je jako ozbiljna i opasna stvar i osobe sa invaliditetom i nakon obuke moraju da voze vozila koja su prilagođena njima a uostalom to i zakon nalaže", kazao je instruktor. 

Komentari na društvenim mrežama, povodom vožnje Devojke sa krilima, nisu bili samo negativni. 

"Šta sve ona može nogama, neko ne može ni sa obe ruke. Mogu samo da kažem - Svaka joj čast", "Polaganje vozačkog ispita osoba sa invaliditetom je zakonom regulisano. Njihovi ispiti praktične vožnje su ozbiljniji od ostalih. Oni često tokom ispita i obuke već bolje voze od ostalih", "Ja više verujem njoj nego onima koji imaju telefon i karminu u rukama dok voze", "Ti si neverovatna žena za divljenje i inspiraciju", samo su neki od komentara. 

BONUS VIDEO: 

Kurir Devojka sa krilima češlja i hrani bebu