Dečje igre koje fizički angažuju telo imaju izuzetan značaj za celokupan razvoj dece, od motoričkih sposobnosti do socijalnih veština. Zbog toga Nestlé Srbija i Savez za školski sport Srbije ovog proleća nastavljaju sa promocijom redovne fizičke aktivnosti, koju sprovode u okviru projekta ZdravoRastimo.

U nastavku aktivacije Nacionalnog razmrdavanja, pod parolom „Igraš ili ne?“, ovog puta posebnu pažnju posvećuju povratku ovih starih, mahom zaboravljenih igara među najmlađe. Stoga zajedno pozivaju učitelje i nastavnike da na časovima fizičkog vaspitanja upoznaju učenike sa igrama koje su obeležile detinjstvo mnogih generacija, a to isto predlažu i roditeljima – igrajte se i razmrdajte mišiće za zdravo telo i zdrav duh.

Umeće prilagođavanja kroz igru

Pored trčanja, skokova, preskakanja kozlića i sličnih aktivnosti koje su deo redovnog nastavnog programa, igre jurke i ledenog čike takođe mogu biti korisne. Kroz ovu vrstu aktivne zabave deca razvijaju timski duh, kao i umeće prilagođavanja, snalaženja i razmišljanja.

„Tradicionalne aktivnosti na otvorenom nisu toliko privlačne deci kojoj u današnje vreme pažnju više okupiraju igre na ekranu. Ipak, verujemo da bi im bilo zanimljivo i višestruko korisno da mišiće razmrdaju pomalo zaboravljenim igrama koje su igrale mnoge prethodne generacije. Želja nam je da ih upoznaju i zavole na časovima fizičkog, a da ih posle škole možda igraju napolju zajedno s članovima porodice ili decom iz komšiluka. Redovna fizička aktivnost je suštinski važna za pravilan rast i razvoj dece i zato je aktivno podstičemo kroz sada već tradicionalne Sportske dane i ostale naše aktivnosti u školama“, rekla je Koraljka Novina Brkić, koordinatorka ZdravoRastimo programa.

Najmanje 60 minuta aktivnosti dnevno

Istraživanja u Srbiji pokazuju pad učestalosti svakodnevne fizičke aktivnosti kod dece uzrasta od sedam do 14 godina, u dobu kada je ona izuzetno važna za sveukupni razvoj. Svetska zdravstvena organizacija preporučuje deci i adolescentima najmanje 60 minuta dnevno uglavnom aerobne, fizičke aktivnosti umerenog do jakog intenziteta.

Redovna fizička aktivnost doprinosi jačanju mišića i kostiju, razvija motoričke sposobnosti i smanjuje rizik od prekomerne težine i drugih zdravstvenih problema. Ne treba zanemariti ni korist vežbanja za mentalno zdravlje. Aktivnosti poput trčanja, skakanja i igre loptom poboljšavaju raspoloženje i podstiču osećaj zadovoljstva, a oslobađaju napetosti i negativnih emocija. Sve to važi i za dečje igre koje zahtevaju fizičku aktivnost, pa evo nekoliko ideja za roditelje kako da zabave i aktiviraju decu:

Rođendan na otvorenom: Organizujte zabavu u parku ili na obližnjem izletištu sa starim i novim igrama. Možete obeležiti stazu za trčanje, organizovati skakanje u vreći ili tradicionalne igre poput ledenog čike, arječkinje barjačkinje i lova na blago.
Igre bez granica u komšiluku: Napravite sportsko takmičenje sa decom iz kraja. Možete ih uključiti u fudbalsku ili košarkašku utakmicu, pa čak i napraviti mini turnire u različitim sportskim disciplinama.

shutterstock_1688036017.jpg
Ground Picture/Shutterstock 

Twister u prirodi: Transformišite ovu klasičnu igru u avanturu na otvorenom. Smejaćete se svi zajedno dok budete pratili uputstva na koju boju treba staviti ruku ili nogu, jer u tome je čar ove igre - dovodi igrače u smešne i nemoguće pozicije. Dodatna prednost je u tome što podstiče fleksibilnost i balans, i jača mišiće.

Između dve vatre: Okupite decu iz familije ili komšiluka i zabava može da počne. Ova igra podstiče preciznost, brzinu, ali i smelost. Uči decu da pobeđuju i gube, raduju se i tuguju, sklapaju nova prijateljstva i još mnogo toga.

Školice: Nekada su kocke iscrtane kredom na betonu krasile svako igralište i školsko dvorište. Ova klasična igra nije samo zabavna, već i veoma korisna. Dok skakuću, balansiraju na jednoj nozi i saginju se da dohvate kamenčić, deca jačaju zglobove i mišiće nogu, razvijaju osećaj za prostor, koordinaciju i koncentraciju, dok oni mlađi uče i brojeve.

Preskakanje vijače: Ova dinamična igra zahteva dosta energije, ali je odlična za jačanje celokupnog mišićnog sistema i pomaže deci da razvijaju koordinaciju i snagu. Pokažite im da se može preskakati i jednom nogom, unazad, i na još mnogo načina.

shutterstock_1673663023.jpg
Travelpixs/Shutterstock 

Frizbi: Stari dobri frizbi je sjajna igra koja podstiče decu na kretanje. Hvatanje može biti izazovno, ali će svima doneti puno smeha i radosti dok se trudite da uhvatite „leteći tanjir“ pre nego što padne na zemlju. Najbolje je bacati ga na travnatom prostoru.

Puštanje zmajeva: Vetrovit prolećni dan bez kiše je idealna prilika za puštanje zmaja. Ovo je razonoda u kojoj će i roditelji uživati jer savladavanje tehnike često predstavlja izazov i za starije, a svi će se sigurno dobro natrčati i steći kondiciju. Deca će uživati na svežem vazduhu i graditi samopouzdanje dok puštaju zmaja da leti u visine.

shutterstock_1448783267.jpg
Koshevskyi/Shutterstock 

Klasična zabava na moderan način: Bacanjem kamena s ramena zabavljale su se mnoge prethodne generacije, a da li ste čuli za vorteks? U pitanju je sprava koja podseća na raketu, a cilj je da se što dalje baci, slično kao kamen. Deca će uživati u tome da probaju nešto novo, dok se istovremeno fizički aktiviraju.

Podstičući decu na aktivnost promovišemo zdraviji način života koji je važan za pravilan rast i razvoj, ali isto tako provodimo kvalitetno zajedničko vreme, učestvujemo u njihovom odrastanju i stvaramo najlepše uspomene.

Zato zgrabite rekvizite koji su vam potrebni u zavisnosti od igre za koju se odlučite i krenite u avanturu