Srednjoškolci završnih godina koji planiraju da studiraju, trebalo bi ovih dana da "pojačaju tempo" kojim se pripremaju za predstojeći prijemni ispit, s obzirom na to da je do polaganja ostalo manje od mesec dana. Skoro svi beogradski fakulteti istakli su obaveštenja o terminima za prijavljivanje kandidata, potrebnim dokumentima i o datumima polaganja prijemnog ispita. Objavljen je detaljan vodič o upisu na studije, kao i koliko će sve to koštati.
Bliže se prijemni ispiti za upis na fakultete. Pre polaganja, budući brucoši prijavljuju se u visokoškolsku ustanovu koju planiraju da upišu (a da li će je upisati, zavisi od broja osvojenih bodova). Prijava kandidata, konkretno, na fakultete Univerziteta u Beogradu počinje 19. i traje do 22. juna.
Prilikom prijave na konkurs, budući brucoši podnose na uvid originalna dokumenta, fotokopije pojedinih dokumenata i prijavni list uz dokaz o uplati naknade za polaganje prijemnog ispita odnosno ispita za proveru sklonosti i sposobnosti.
Prijava ispita i do 13.500 dinara
Svaki fakultet zasebno definiše cenu prijave prijemnog ispita, a ove godine one se kreću od 3.000 dinara, pa do čak 13.500 dinara. Tako je, na primer, sada najskuplja prijava na najpopularnijem fakultetu među srednjoškolcima, a to je na Fakultetu organizacionih nauka odnosno FON-u.
Ukoliko kandidat želi da polaže prijemni ispit za jedan smer i to samo matematiku, prijava će ga koštati 8.000 dinara. Ukoliko, pak, polaže i matematiku i opštu informisanost, to će ga izaći 10.500 dinara. Ipak, ukoliko polaže prijemni za oba smera, samo matematika košta 11.000, dok uz opštu informisanost cena iznosi 13.500 dinara.
Pored FON-a, nešto skuplja prijava u odnosu na ostale fakultete je i na Elektrotehničkom fakultetu odnosno ETF-u - 10.000 dinara. Toliko košta i na Učiteljskom i na Pravnom fakultetu. Nešto manje, 9.630 dinara, iznosi prijava na Filozofskom fakultetu, dok će budući menadžeri bezbednosti na Fakultetu bezbednosti morati da izdvoje 9.400 dinara.
Kandidati koji se odluče da polažu prijemni ispit na Šumarskom fakultetu, prilažu dokaz o uplati u iznosu od 8.500 dinara, dok na Matematičkom i Saobraćajnom fakultetu ova "usluga" iznosi 8.000 dinara. Tehnološko-metalurški fakultet drži cenu od 7.500 dinara za prijavu kandidata, a Ekonomski fakultet 7.490. Budući stomatolozi uplaćuju 7.000 dinara, kao i kandidati koji žele da studiraju Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju.
Prijava na popularnom FPN-i odnosno Fakultetu političkih nauka iznosi 6.000 dinara, a toliko je i na Rudarsko-geološkom fakultetu, Medicinskom i Veterinarskom. Manje od 6.000 dinara tačnije 5.900 plaćaju kandidati na Poljoprivrednom fakultetu, dok 5.000 dinara košta na Arhitektonskom fakultetu, Geografskom, Biološkom, Hemijskom i Pravoslavno-bogoslovskom.
Polaganje prijemnog na građevini koštaće kandidate 4.000 dinara, a isto toliko je i na Mašinskom, Fakultetu fizičke hemije, Fizičkom i Fakultetu za sport i fizičko vaspitanje odnosno DIF-U. Farmaceutski fakultet je, kako se čini, po ovoj usluzi najjeftiniji - prijava je 3.000 dinara.
Do sada Filološki fakultet još nije objavio cenu za 2024. godinu. Za polaganje prijemnih ispita rezervisani su termini od 24. do 28. juna 2024. godine, a svaki fakultet zasebno objavljuje satnicu. Objavljivanje rezultata prijemnih ispita mora biti najkasnije do 1. jula 2024. godine na preliminarnoj rang-listi, dok konačna rang-lista mora biti objavljena najkasnije do 8. jula 2024. godine.
Upis na fakultete biće najkasnije od 8. do 12. jula 2024. godine, nakon objavljivanja konačne rang-liste Univerziteta. Upis mora biti završen 12. jula do kraja dana. Nakon upisa, 13. jula biće poznat preostali broj slobodnih mesta za drugi, a potencijalno i treći upisni rok.
Šta je potrebno za prijemni
Kandidati prilikom prijave na konkurs podnose na uvid originalna dokumenta, a uz prijavni list podnose fotokopije sledećih dokumenata:
- svedočanstvo za sve razrede prethodnog srednjoškolskog obrazovanja
- diplomu o položenom završnom odnosno maturskom ispitu
- diplome sa republičkog ili međunarodnog takmičenja za kandidate koji su kao učenici trećeg i četvrtog razreda srednje škole osvojili jednu od prve tri nagrade iz predmeta koji se polaže na prijemnom ispitu
- dokaz o uplati naknade za polaganje prijemnog ispita odnosno ispita za proveru sklonosti i sposobnosti
- rešenje o priznavanju srednjoškolskih isprava ili potvrda da je postupak započet (za međunarodnu maturu)
po potrebi i druge dokaze
Školarine od 66.000 do 300.000 dinara
Cene školarine su u odnosu na prethodnu godinu skočile na nekoliko fakulteta. Prema zvaničnim cenovnicima za 2024. godinu, ubedljivo najviše košta godina na Arhitektonskom fakultetu - 300.000, dok će brucoši koji su na samofinansiranju najbolje proći na Rudarsko-geološkom ili Fizičkom fakultetu na kojima godina studiranja košta "samo" 66.000 dinara.
ETF košta 282.000 dinara odnosno smer softversko inženjerstvo, dok je opšti smer oko 130.000. Građevina je 120.000, Fakultet organizacionih nauka 171.000 dinara, medicina 121.000, farmacija 145, a školarine na ostalim fakultetima pogledajte u posebnom tekstu na ovom linku.
Najpopularniji fakulteti
Prošle godine je najveća "trka brucoša" bila na Fakultetu organizacionih nauka, gde je budžetskih i samofinansirajućih klupa bilo 980, a broj prijavljenih je premašio kvotu, o čemu je Nova.rs pisala. Posle FON-a, gužva je bila na Građevinskom fakultetu, a sledeći na listi našao se i Filozofski fakultet, ali samo na smeru Psihologija - 325 prijavljenih za samo nekoliko sati, dok je mesta bilo 116.
Među najpopularnijim fakultetima prošle godine našao se i Stomatološki fakultet na koji se prijavilo 275 kandidata, dok je budžetskih i samofinansirajućih mesta bilo 260.
BONUS VIDEO:
(Nova/MONDO/I.V.)
Rapsodija Zvezde, Olimpijakos je pao u Areni: Ovako se ide u plej-of Evrolige!
Pravio haos na utakmici Zvezde, sada joj opet sudi! Evroliga ga vratila u Arenu posle velikog skandala
Ovako će izgledati novi kružni tok u centru Beograda! U sredini sat od 15.000.000 RSD: "To će biti simbol grada"
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
Miloš Teodosić ne igra protiv Olimpijakosa: Još jedan problem za Crvenu zvezdu