• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Otarasili smo se istrošenog nuklearnog goriva

Rusija, Amerika i Srbija godinama su zajedno radili na projektu transporta 2,5 tone istrošenog nuklearnog goriva iz Vinče u Rusiju.

Istrošeno nuklearno gorivo iz Instituta u Vinči, koje je tamo čuvano 26 godina, posle mesec dana transporta stiglo je u skladište u Rusiji, javila je večeras Radio - televizija Srbije (RTS).

Prema navodima RTS-a, čitava operacija obavljena je u saradnji sa međunarodnom Agencijom za atomsku energiju a u skladište u gradu Majak u Sibiru, na granici sa Kazahstanom, prebačeno je oko 8.000 gorivnih elemenata koji sadrže 2,5 tone uranijuma.

Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić rekao je za RTS da je čitava akcija koštala oko 48 miliona evra, od čega je Srbija obezbedila 60 odsto, dok je ostatak donirala međunarodna zajednica.

On je rekao da je samo transport, koji je trajao mesec dana, koštao 20 miliona evra.

Đelić je kazao da je završetkom tog posla Srbija skinuta sa mape zemalja koje su moguće mete nuklearnog terorizma, što je veoma dobro za kredibilitet države.

On je dodao da se predugo čekalo sa tim poslom a da je, osim opasnosti od terorizma, postojala i opasnost za ekologiju.



Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA), čije je sedište u Beču, saopštila je danas da je materijal, uklonjen iz Instituta u Vinči, predstavljao je potencijalnu bezbednosnu i ekološku pretnju.

To je bio najveći tovar istrošenog nuklearnog goriva koji je vraćen u zemlju porekla na osnovu međunarodnog programa, navodi se u saopštenju.

"Ovo je bio veoma komplikovan projekat. Morali smo da uključimo vlade, potpisnice sporazuma i nevladine organizacije", rekao je tim povodom generalni direktor IAEA Jukija Amano.

"Ovo je bio veliki uspeh. To je uspešna priča i mi smo srećni da nastavimo saradnju sa zainteresovanim stranama u vraćanju visoko obogaćenog uranijuma", naglasio je on.

"Poslednji transfer goriva počeo je 18. novembra, kada je 16 kontejnera koji su sadržali gorivo natovareno na teške kamione u institutu Vinča. Koristeći kamione i vozove, konvoj je prošao kroz Srbiju, Mađarsku, Sloveniju pod velikim obezbeđenjem pre nego što je stigao 21. novembra u slovenačku luku Kopar.

Tamo su ekipe natovarile kontejnere na teretni brod, koji je krenuo u tronedeljnu plovidbu do ruske luke Murmansk. Zatim je gorivo prebačeno u postrojenje za preradu u Majak, gde će tehničari da razdvoje uranijum koji još može da se koristi od istrošenog goriva i uskladište preostali nuklearni otpad za buduće bezbedno odlaganje", ukazuje se u saopštenju.

"IAEA je aktivno učestvovala u naporima da se nuklearno gorivo vrati u zemlju porekla, uključujući i transfere iz Češke, Mađarske, Libije, Rumunije i Vijetnama. Pored toga, IAEA podržava napore da se pomogne državama u izmeni naučnih reaktora kako bi mogli da koriste slabo obogaćen uranijum", ističe IAEA.

Sovjetski Savez je u Vinči izgradio i napunio nuklearni naučni reaktor tokom 1950-tih.

IAEA je saopštila da je čitava akcija koštala 55 miliona dolara, od čega je najveći deo izdvojila Srbija, a ostalo više međunarodnih donatora.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image