Ukoliko ste od 15. juna na ulicama videli električni trotinet, on je morao i ubuduće će morati da ima identifikacionu nalepnicu, a vozači biciklističku kacigu i zaštitni prsluk, prema Zakonu o bezbednosti saobraćaja i Pravilniku o načinu izdavanja, vođenja evidencije, izgledu i načinu postavljanja nalepnice za laka električna vozila.

A, da li je do nalepnice i obavezne registracije lako doći, zavisi koga pitate. Javnost je, kako to uglavnom kod nas biva, ova odredba zakona ozbiljno podelila, pa smo od onih "za i protiv" došli i do onih koji su ovu obavezu lako i jednostavno ispunili i onih koji su se proveli "kao bosi po trnju zbog birokratije".

Na zvaničnom sajtu Automoto saveza za motorna vozila istaknuta je jednostavna procedura "kako da registrujete električni trotinet u 4 koraka", gde je objašnjeno kako da pronađete lokacije na kojima je to moguće učiniti, zakazati termin, koja je dokumentacija potrebna, uz sve troškove, ali i dati odgovori na najčešće postavljena pitanja u vezi sa celim procesom.

Kako registracija izgleda u praksi?

Naša čitateljka podelila je svoje iskustvo registracije električnog trotineta i, kako je za MONDO rekla, prateći korake koji su istaknuti na sajtu, pojednostavila i ubrzala proces.
Prvi korak bio je spisak mesta ovlašćenih da rade registraciju, a koji je istaknut na sajtu AMSS.

Koliko košta registracija električnog trotineta

Vlada Srbije usvojila je dopunjenu Uredbu o o cenama usluga koje vrši Agencija za bezbednost saobraćaja, koja predviđa cenu usluge izdavanja nalepnice za laka električna vozila - trotinete od 1.560 dinara i obrasca nalepnice od 500 dinara, objavljeno je u Službenom glasniku.

Dodatno se plaća i Republička administrativna taksa (R.A.T. taksa) koja iznosi 380 dinara.

"Meni je najbliži bio Voždovac pa sam pozvala jedan od telefona (sa liste) i dobila informaciju da donesem trotinet u ponedeljak do 11h (pozvala sam u petak). Ponela sam popunjenu izjavu (koju sam našla na sajtu AMSS-a - ovo je link do stranice) kao i tehničku dokumentaciju koju sam skinula sa neta (potrebno je samo da se ukuca model trotineta tehničke kerakteristike)", ispričala je ona za naš portal. 

Osim ovoga, potrebna je još i očitana lična karta, što sam uradila na licu mesta i uplata takse koja se plaća po preuzimanju trotineta - sveukupno sa nalepnicom i troškovima pregleda platila sam 3.500,00 din.

"Trotinet sam ostavila na pregled pre posla i pokupila ga nakon (dobila sam i poruku na mobilni da je pregled završen", dodala je.

Međutim, na mrežama se pojavio snimak devojke koja je podelila svoje ne tako sjajno iskustvo i peripetije registracije. Naime, prema njenim rečima, na deset brojeva telefona sa spiska opština u kojima je moguće izvršiti ovu proceduru, niko se nije javljao.

Opština Stari grad je nešto revnosnija i odgovara na pozive, ali su joj tu rekli da je za registraciju potrebno izvršiti i tehnički pregled. Prema njenim rečima, on košta 4 hiljade dinara, ali je problem što to ne stoji nigde istaknuto na zvaničnom sajtu.

Novi problem nastaje proces zakazivanja registracije, pa je u Valjevu prvi slobodan termin 2 jul i to "samo za pet najbržih koji zakažu".

"A, da bi to mogao da uradiš moraš da rezervišeš mesto. I to moraš da im platiš 1.500 dinara...nastavim da zovem dalje, poozovem Mionicu oni kažu da nemaju ovlašćenje za registraciju iako se nalaze na spisku", navela je ona.

Da bismo se uverili da li je to zaista neophodna stavka, pitali smo našu čitateljku da li su joj tehnički tražili kao uslov za registraciju, koja nam je rekla da osim gore pomenutih uslova ništa dodatno nisu tražili pa ni taj pregled.

I sami smo pozvali nekoliko brojeva telefona sa spiska, ali smo dobili informacije suprotne od njenih navoda, odnosno one koje su i istaknute na sajtu.

Ako nemate tehničku dokumentaciju da li zaista mora tehnički pregled?

Najvažnija stavka je, kako smo saznali, tehnička dokumentacija iz koje se mogu utvrditi marka lakog električnog vozila, trajna nominalna snaga elektromotora, najveća konstruktivna brzina i masa praznog vozila.

Ova dokumentacija se po pravilu dobija prilikom kupovine trotineta. Ukoliko nemate tehničku dokumentaciju potrebno je da se obratite uvoznicima, dilerima i distributerima od kojih je kupljeno vozilo ili da se javite u kol-centar ili mejlom.

(Mondo.rs)