Belgijski ovčar Zigi koji je prošle godine tokom zemljotresa u Turskoj, zahvaljujući nepogrešivom njuhu, spasio veliki broj života iz ruševina, ide u penziju, a njega će naslediti Zita, rase nemački ovčar.
Njegov vodič i vlasnik Mili Radojević, vatrogasac-spasilac u Vatrogasnoj brigadi Novi Sad, nabavio je ovog mladog psa. Zajedno sa još četvoricom kolega, započeo je obuku tog novog spasilačkog podmlatka radi angažmana u Sektoru za vanredne situacije MUP Srbije.
U okviru Sektora postoji posebno obučeni, specijalni Tim za spasavanje koji trenutno ima pet vodiča čiji su psi, nemački, ili belgijski ovčari (malinoi). Iako su starosti od tek 10 do 11 meseci, već su počeli da savladavaju osnovne elemente obuke za vrlo složen i težak posao pomaganja u spasavanju iz ruševina, ili u traženju izgubljenih lica na otvorenom prostoru.
"Kad je prošle godine u februaru bio zemljotres u Turskoj mi smo, sticajem okolnosti, ostali samo na jednom spasilačkom psu, našem Zigiju, a ranije ih je bilo deset. A, za potpunu obučenost psa, kako bi dostigao taj potreban nivo da spasilac sa njim može da ide na terenski zadatak, potrebno je godinu i po do dve", kaže Mili Radojević za “Novosti”.
On naglašava da su, naravno, potrebni i odgovarajući uslovi za tu specifičnu dresuru i obuku, koju kod nas vodiči obavljaju kao dodatno angažovanje, uz svoj osnovni posao vatrogasca-spasioca.
"Iz entuzijazma smo prihvatili da radimo sa psima i obučavamo ih za dužnost koju će da obavljaju. Oni su sa nama 24 časa dnevno, žive uz nas, sa našim porodicama", kaže Radojević.
Zasad spasilački psi samo u četiri grada u Srbji
Radojević je 18 godina u službi, a sa spasilačkim psom je punu deceniju i, kao najstariji u timu i s najdužim stažom u tom poslu, može da proceni koji bi pas mogao da prođe obuku. Tako je odabrao i Zitu, sivog nemačkog ovčara, koja ima 11 meseci i već marljivo savladava prve lekcije iz obuke.
"Učimo pse kako da registruju miris čoveka u ruševinama ili na otvorenom, mora da prođe visinsku obuku i da bude socijalizovan. Kad je obučen treba da zna da “oblajava”, odnosno da konstantno laje kad oseti čoveka ispod ruševine, dok ne dođu vodič ili ekipa", objašnjava Radojević dodajući da su to sve civilni psi koji se posle treninga i obuke “ubacuju u sistem”.
On napominje da trenutno spasilačke pse imamo samo u Novom Sadu, Valjevu, Kruševcu i Nišu.
Nada se da će u dogledno vreme biti ostvarena ideja da i Beograd, Niš, Kragujevac i drugi veći centri dobiju po jednog ili dva obučena psa, da bismo efikasno mogli da reagujemo na pozive u vanrednim prilikama.
Zigi tragao i za malom Dankom
Zigi, iako u penziji, bio je nedavno angažovan u traženju nestale dvogodišnje devojčice Danke Ilić. Taj pas ima deset godina, ali je prilično vitalan i nije čak ni osedeo kao njegovi vršnjaci malinoi u tom starosnom dobu.On je od samog starta pokazivao veliku želju za rad i veoma brzo je prihvatao obuku. Bio je kao neka mašina – ističe Radojević.
Bonus video:
(Novosti, Mondo, I.L.)
Navijač u dresu Barselone ušao na Marakanu: Delije sa kapuljačama mu odmah prišle, evo kako se sve završilo
Da li je vreme za alarme u Partizanu? Četiri uzastopna poraza u Evroligi, a najteže tek dolazi
Ovako je Partizan izgubio utakmicu u Parizu: Katastrofalna greška Marinkovića na 100 sekundi do kraja!
Mondo ukrštenica za 8. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
"Partizanovi igrači rade nešto što drugi ne vide, a ja vidim": Đurović kritikuje crno-bele, jedno mu smeta