Slušaj vest

U poslednje vreme, sve više građana Srbije odlučuje se na angažovanje privatnih detektiva kako bi rešili svoje lične ili poslovne probleme.

Razlozi za ovakav korak variraju od sumnje u bračnu nevernost, preko provera poslovnih partnera, pa sve do potrage za nestalim osobama. Jedan od iskusnih privatnih detektiva Mirsad Mehmedović - vlasnik detektivske agencije "Seguridad" iz Beograda je pristao da za Mondo govori o tajnama ovog zanimanja.

Da li je sad sezona privatnih detektiva, da li uopšte postoji sezona ili ljudi podjednako zovu i zimi i leti?

"Rad privatnih detektiva je tokom cele godine, veći obim posla je tokom praznika ili odmora, pogotovo kada mušterije sumnjaju na preljubu", započinje Mehmedović.

Sagovornik objašnjava jednu situaciju - kada zbog poslovnih obaveza jedan od supružnika "ne može" na odmor ili letovanje i da tada, ako postoji sumnja, partneri angažuju detektivsku agenciju da proveri supružnika dok je na odmoru, gde ide, sa kim se viđa...

"Iz desetogodišnjeg iskustva, naše usluge podjednako traže i žene i muškarci. Prosek godina klijenata je od 30 do 50 godina. Širok je spektar istražnih usluga koje pružamo klijentima, ali najčešće nas unajmljuju za proveru vernosti partnera, kada postoji sumnja na preljubu. Zatim, poligrafsko testiranje - zbog sumnje na pomenutu preljubu, kućnu krađu, sumnju na upotrebu narkotika, kockanje... Često nas angažuju klijenti za proveru prošlosti neke osobe, proveru adrese stanovanja..."

Opasan posao

Posao privatnog detektiva može biti opasan, zavisno od prirode slučajeva na kojima se radi i metoda koje se koriste. Iako mnogi zadaci uključuju prikupljanje informacija i istraživanje putem digitalnih sredstava, neki aspekti posla mogu uključivati fizički nadzor na terenu i tu je najveća opasnost.

Mehmedović ističe da u pojedinim slučajevima sarađuje sa policijom. "Sa policijom sarađujemo u slučajevima nestanka osobe. Tada razmenjujemo informacije sa policijom do kojih smo došli, a sve u cilju da se što pre pronađe nestala osoba.Takođe sarađujemo sa policijom kada su u pitanju pretnje i ucene i to sa odeljenjem za visokotehnološki kriminal".

Kako se uopšte postaje detektiv i od koga se dobija licenca?

"U skladu sa Zakonom o detektivskoj delatnosti Ministarstvo unutrašnjih poslova sprovodi
obuku i stručni ispit lica za vršenje detektivskih poslova. Pravo prijave na obuku za detektive imaju kandidati koji su državljani Republike Srbije, imaju prijavljeno prebivalište na teritoriji Republike Srbije i nivo obrazovanja propisan Zakonom o detektivskoj delatnosti (visoka stručna sprema). Obuka kandidata za privatne detektive sprovodi se putem predavanja i vežbi po utvrđenom programu, a izvodi se teoretski, praktičnim radom i na drugi način prema planu i mestu koje utvrđuje Ministarstvo unutrašnjih poslova. Nakon dobijanja Uverenja o položenom stručnom ispitu za detektiva podnosi se zahtev MUP-u za dobijanje licence za rad u detektivskoj delatnosti.


Da li ste se nekad našli u opasnoj situaciji?

"Neizbežno je baveći se dugo ovim poslom ne naći se u opasnoj sitaciji, ali smirenost i brzo razmišljanje su od ključnog značaja za rešavanje istih. Trudimo se da ne preuzimamo suviše rizične poslove, u kojima bi postojao veliki rizik za detektiva dok ga obavlja na terenu".

Detektiv za Mondo otkriva koji je najzanimljiviji slučaj u njegovoj deset godina dugoj karijeri. "U svom dugogodišnjem radu imali smo dosta zanimljivih slučajeva, ali izdvojiću jedan - koji se tiče ženske intuicije. Naime, jedno jutro je zazvoni telefon i žena sa druge strane je vidno uzbuđena rekla "Mene muž vara, mogu li doći do vas da proverite to?" Postavio sam joj pitanja zašto sumnja na muža, a ona je rekla: "Izbrijao se jutros. Dok se spremao za posao, mučio se oko nameštanja kravate i ja sam mu pomogla, a kada sam ga dodirnula po licu osetila sam da se izbrijao, da mu je lice skroz glatko", a to je kod nje probudilo sumnju, zato što se za 20 godina u braka sa njom nije tako temeljno izbrijao". 

Detektiv kaže da je ona insistirala da se slučaj ispita. "Znate, ja mislim da me on vara i da je našao neku sa osetljivom kožom i da se zato obrijao" - pitao sam klijentkinju da li ima još nekih indikacija na preljubu, da li kasnije dolazi kući, da li krije telefon, da li iznenada odlazi negde, ali je ona na sva moja pitanja odgovorila odrično. Proverili smo njegovo kretanje dok je na poslu. On je u toku radnog vremena otišao u  apartman, gde se sastao sa nepoznatom devojkom. Naveo sam ovaj slučaj kao najzanimljiviji jer je postao samo jedan indikator da je muž neveran, pedantno brijanje - sve ostalo u njegovom ponašanju i životu je bilo normalno, ali eto žena je bila u pravu i to samo na osnovu jedne naizgled beznačajne stvari", otkriva privatni detektiv.

Sagovornik dodaje da, ako želite da unajmite privatnog detektiva, uvek treba da se uverite da je detektiv ili detektivska agencija koju angažujete ugledna i obučena u oblasti istrage koja vam je potrebna. Ako tražite određenu vrstu privatnog detektiva, želite da budete sigurni da oni imaju znanje, veštine i iskustvo potrebno da posao obavljaju efikasno i diskretno. 

"Da detektiv ili agencija imaju licencu MUP-a i sve potrebne dozvole za rad. Ovo je važno za zakonitost i profesionalnost istraživanja".

Koji zadatak Vam najteže pada i zašto?

"Teško nam pada na kraju posla, kada moramo da saopštimo klijentu da je partner ili supružnik neveran, da imamo dokaze koji nedvosmisleno ukazuju na neverstvo. Najteže nam je kada radimo nadzor deteta zbog sumnje na korišćenje narkotika, da saopštimo roditelju da nažalost njihovo dete koristi narkotike", zaključuje privatnih detektiva Mirsad Mehmedović - vlasnik detektivske agencije "Seguridad" iz Beograda.

BONUS VIDEO: "POSTATI PRIVATNI DETEKTIV JE TEŽE NEGO NARODNI POSLANIK!" Grgur otkrio da su većinska klijentela žene: ZOVU SAMO ZBOG OVOGA

Kurir televizija "POSTATI PRIVATNI DETEKTIV JE TEŽE NEGO NARODNI POSLANIK!" Grgur otkrio da su većinska klijentela žene: ZOVU SAMO ZBOG OVOGA

(Mondo)