Digitalizacija sahrane i snimanje sprovoda dronovima, izjavljivanje saučešća preko Vajbera, paljenje sveće onlajn postoji li granica kada je digitalizacija u pitanju ili će se pre ili kasnije sve prebaciti u virtuelni svet?
Da je onlajn svet stigao tamo gde smo ga najmanje očekivali uverili smo se prilikom jedne posete Aleji zaslužnih građana, gde smo na pojedinim spomenicima uočili QR kodove pomoću kojih, kada ih skenirate pametnim telefonom, možete videti biografske podatke preminule osobe, fotografije i snimke.
Tako je pomoću koda na spomeniku jugoslovenskim dramskim umetnicima Draganu Gagi Nikoliću i Mileni Dravić možete dobiti sažete informacije o poznatom paru, od biografija, detalja o privatnom životu i profesionalnim karijerama, do filmskih i pozorišnih uloga, videti fotografije iz mladosti i poznijih godina i pogledati video-snimke o njima.
Ovu uslugu uređuje JKP "Pogrebne usluge", a prvenstveno je namenjena samo znamenitim ličnostima koje su sahranjene na Novom groblju. Prvi put je upotrebljena 2014. godine u Vodiču kroz Novo groblje, publikaciji koja se u elektronskoj verziji može naći na sajtu, a koja sadrži i kratak prikaz istorijata i umetničkih vrednosti Novog groblja.
Međutim, među oglasima privatnih pogrebnih firmi, ovu uslugu mogu da iskoriste i ostali, a cena zavisi od "paketa". Tako smo u jednom oglasu našli ponudu za memorijalni kod koji sadrži 25 slika i pet snimaka košta 5.000 dinara, dok onaj naskuplji izađe čak 16.500 dinara, ali je kreiran za dve osobe i može da se postavlja neograničen broj slika i snimaka.
Do čitulje u nekoliko klikova
Popunjavanjem obrasca u elektronskoj fotmi ožalošćeni mogu elektronskim putem dati čitulje za svoje preminule. Kako navode na portalu, ovo predstavlja prelazak sa fizičkog davanja čitulje, pomena ili sećanja na elektronsko, a osmisljeno kao olakšica.
"Korišćenje interneta u ove svrhe pruža i tu mogućnost da obavestite sve svoje prijatelje, rođake i bliske ljude o gubitku najmilijih, ma gde se oni nalazili u tom momentu", navodi se na portalu.
Kako smo saznali od onih koji portal vode, korisnici, odnosno članovi porodica koji su nekog izgubili, prihvatili su to kao način koji olakšava u tako nemilom momentu, a i kasnije, jer prosto danas se sve digitalizuje, pa i ovo polje.
"Ono što je zanimlivo i što je, po našem mišljenju fenomen, jeste to što smo videli da ljudi drugačije gledaju na ovaj način objave u odnosu na tradicionalni, jer se na neki način obraćaju svojim najmilijima preko našeg portala", rekli su za Mondo sa "eČitulje" i dodaju da je ovde prisutan jak "psihološki momenat", čemu se nisu nadali kada je priča započela, a
Tim povodom pitali smo sveštenika Srpske pravoslavne crkve, Predraga Popovića, šta jeste za prebacivanje u online, a šta, kada su vera i običaji u pitanju, ipak treba da se zadrži na tradicionalnoj formi?
"To šta radi JKP "Pogrebne usluge" je njihova stvar i Crkva nema ingirenciju na njima", rekao je za Mondo.
Snimanje sahrana dronom ili profesionalnim kamerama
Trend oko kog se možda najviše bure diglo u javnosti jeste snimanje ashrama, dronovima i profesionalnom opremom, a onda se i tu otišlo korak dalje čak do uživo prenosa na mrežama.
Dok oni koji se bave ovim, sve unosnijim poslom, postupak pravdaju time da sahrani često ne mogu da prisustvuju najbliži članovi porodice koji recimo ne žive u Srbiji, oštrie protivnike ove ideje nemoguće je ubediti da je u pitanju "korak s vremenom".
U jednom od oglasa koji smo našli, navedeno je da snimanje sahrane po satu iznosi osam hiljada dinara, izrada jedne fotografije 150, a od skoro je uvedena novina, ako porodica želi, sahrana može i uživo putem Fejsbuka da se prenosi.
Kako kažu, tako porodica može da obavesti sve svoje prijatelje i rodbinu koji su daleko ili su nečim drugim sprečeni da budu prisutni, da mogu putem Interneta da prate direktan prenos ceremonije ispraćaja preminulog.
Sličnu ponudu našli smo i u Nišu, gde su nam rekli da se trude da zabeleže poslednje uspomene pokojnika i porodice, kako ne bi bile zaboravljene.
Onlajn paljenje sveća
Možda najbizarniji trend, koji je najviše podelio javnost, jeste "paljenje sveća onlajn", koji su pokrenule pojedine organizacije i agencije. Sveću za zdravlje ili upokojene u nekoliko manastira na Svetoj Gori možete zapaliti onlajn.
Ovakve ponude našli smo na nekoliko portala preko kojih možete podneti zahtev da se, u vase ime, u nekom od manastira Svete Gore ili u jerusalimu upali sveća za zdravlje, odnosno ako želite za upokojene ili da se tokom molitve čitaju imena vaših bližnjih.
Uz svaki manastir navedena je i relikvija koja se u njemu čuva, kao i za koje bolesti se veruje da čini čuda. U zavisnosti koju uslugu odaberete menjaće se i cena, od 2,5 do čak 300 evra.
U ponudi su manastiri Vatoped, Pantokrator, skit Svetog Pantelejmona, Proroka Ilije, kelija Svetih Arhangela, Megali Panagije manastira Kutlumuš, Kaliva Svetih Besrebrenika Novog Skita manastira Svetog Pavla. Osim na Svetoj Gori, kroz virtuelni svet ovu uslugu možete iskoristiti i za crkvu Svetog Spiridona na Krfu, manastir Bogorodice Kasopitre u Kanoniju i Sabornoj crkvi Andreja Prvozvanog u Patri.
Prošle godine u ovoj grupi nalazio se i manastir Hilandar, ali ove godine te ponude više nema za srpsku svetinju. Tada je bilo navedeno da možete odabrati molitvu za potomstvo Svetom Simeonu Mirotočivom, čija čudotvorna loza raste u porti manastira, paljenje sveće i molitvu pred čudotvornom ikonom Bogorodice Trojeručice, kao i paljenje sveća.
Tragom te informacije pozvali smo oca Predraga Popovića, sveštenika Srpske pravoslavne crkve, kako bismo saznali da li se na ovaj način prelazi granica ili ide u trend sa vremenom?
"Ovo je laž ili prevara sa molitvama i paljenjem sveća na ovaj način. Manastir Hilandar nema takvu stranicu", rekao je u izjavi za Mondo.
Aplikacije za sahrane hit u svetu
Aplikacije za sahrane doživele su poslednjih godina ekspanziju u svetu, a među uprvima je pogrebna kompanija Tompson fjunerals, koja je još 2011. godine objavila prvu takvu aplikaciju za pametne telefone.
Na tržište je 2017. godine stigao i ruski Umer, a 2021. se pojavila aplikacija Sendof za organizaciju celokupne sahrane preko pametnog telefona.
(Mondo.rs)
Nestvarni Nedović, sjajni Kalinić i velika pobeda Zvezde: Drama, preokret i prvenac u Evroligi!
Šok! Pešić neće ostati selektor Srbije: "Pričao sam sa Čovićem, smeta mi samo jedno"
"Zamerio sam se Zvezdi, pa su me sklonili": Rade Bogdanović otkrio šta mu nisu oprostili!
Pešić otišao, Srbija traži novog selektora: Ko će biti naslednik na klupi reprezentacije?
Mondo ukrštenica za 5. oktobar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!