Slušaj vest

U grčkim letovalištima, omiljenim destinacijama srpskih turista za letovanje, pojavile su se lažne monahinje koje, kako smo saznali, prodajući brojanice, krstiće i druge predmete koji su navodno osveštani u crkvama, zapravo varaju ljude.

Kako su nam sagovornici rekli, najviše ih viđaju na plažama i ulicama gde je veća koncentracija ljudi, ali i po gradskim ulicama u Solunu, oko bolnica, crkava i na glavnim trgovima.

Uspele su da prevare mnogo ljudi, jer se na prvi pogled ne razlikuju od pravih monahinja.

"U pitanju su žene obučene kao monahinje koje prodaju naivnim ljudima brojanice, krstove i ikone izrađene i navodno "osveštane" u manastiru. Njihova odeća ne liči na odeću pravih monahinja i to se lako uočava ako se obrati pažnja", rekla nam je Marija, grčki turistički vodič, ali i dodala da za grke ovo nije novost, jer su se one pojavljivale i ranijih godina.

Kako rade lažne monahinje?

Najčešće se kreću u grupama, dve do četiri. Prilaze turistima i predstave se, kažu da su iz manastira, po nepisanom pravilu, dosta udaljen od mesta u kom su jer je cilj da zbune turiste. Dok pričaju kako se bore da pomognu deci, nekom bolesnom ili prikupe pomoć za neku svetinju, navalentno pokušavaju da uguraju u ruke neki od predmeta, govoreći da je besplatno ili samo za dobrovoljni prilog.

Međutim, čim potencijalne žrtve dobiju stvari u ruke, one traže novac da ih ostave, inače ih ljutito grabe iz ruku i odlaze.

One, prema informacijama koje smo dobili, kupuju krstiće na različitim sajtovima ili prodavnicama za izradu nakita, "na veliko" (npr. od 0,10 do 0,30 centi po komadu), a potom na ovaj način pokušavaju da ih prodaju za 5 evra, koliko traže i za brojanice. Za slike, koje takođe kupuju za oko dva evra, traže od svojih žrtava i do 20 evra. Prodaju neizostavno prati neka teška priča, kako bi emotivnom manipulacijom uspele da navedu ljude da kupe nešto od njih.

Drugi način prevare je da, dok jedna pričom odvlači pažnju turistima i oni razgledaju predmete, druga "džepari" i iz torbe izvlači novčanik, novac, telefone i sve što proceni da bi moglo da se unovči.

Prema podacima koje smo dobili od policije, građani su ih proteklih godina prijavljivali i policija jeste reagovala odnosno hapsila, ali samo kada bi ih "uhvatila na delu" jer se radi o prekršajima "ekonomske prirode". Zbog korišćenja monaške odeće, kako smo čuli, po zakonu nadležni ne mogu da reaguju jer one nemaju posebne istaknute verske simbole.

Screenshot 2024-08-06 131348.jpg
ΒPrintscreen/Youtube/ΗΜΑ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ 

Kako nam je posvedočila jedna čitateljka MONDO portala, pre nekoliko dana videla ih je na plaži u Nikitiju, gde je jedna od njih "malo na lošem engleskom, malo pomoću ruku i neverbalnom komunikacijom pokušala da objasni da je baš za Srbe brojanica besplatna".

"Međutim, kad smo iz sažaljenja uzeli, počela je da maše rukama i viče… da skratim priču, na kraju nas je navela da joj damo 5 evra i još koji evro u metalu. Dali smo joj da bismo uspeli da je se otarasimo", rekla nam je Srpkinja koja je na Halkidikiju provodila svoj odmor.

Kako smo saznali, ovog leta su viđene su i u Asprovalti u julu, ali su ubrzo napustile plažu pošto su videle redovnu patrolu policije koja je prolazila šetalištem. 

"Ima ih u Haniotiju..., na plažama Neos Marmarasa su prodavale brojanice...u Polihronu nam je u ruke ugurala ikonu Presvete Bogorodice i na srpskom rekla 'koliko daš'...šetaju se po Stavrosu...", ovo su samo neka od svedočenja turista koji su imali bliski susret sa njima.

Iz manastira tvrde - ovo nema veze sa nama

Kada su se u centru Lamije, u aprilu, pojavile dve "monahinje" koje navodno prodajom raspeća i ikona iz Svetog manastira Agios Rafailo Mitilini, ubrzo su izazvale sumnju kod stanovništva. Kako su tada preneli grčki mediji, telefoni u lokalnoj policijskoj stanici, ali i manastiru, usijali su se, u želji građana da provere o čemu je reč.

Iz samog manastira tada su potvrdili da oni nemaju veze sa pomenutim osobama uz objašnjenje da njihove monahinje uopšte ne napuštaju manastir i nemaju apsolutno nikakve veze sa ovim.

Savet koji smo dobili od Marije, turističkog vodiča koji duže od decenije radi u Grčkoj, bio je prilično jednostavan - oprez, ali ništa više nego što ste oprezni kada šetate ulicama bilo kog većeg grada.

"Monahinje ne napuštaju manastire, a i ako bi se desilo da to učine, ne bi prodaju vršile na ovaj, da kažem agresivan način. Torve sa novcem držite uz sebe, ne nekoj drugoj osobi nadohvat ruke, a ako vam neko na ulici priđe i nudi bilo koji proizvod, odbijte ukoliko ne želite da kupite i produžite dalje. Naravno, ukoliko procenite da je situacija ozbiljnija, uvek možete pozvati policiju, koja često patrolira šetalištima. Kao vodič volela bih da ljudima objasnim da je oprez neophodan, ali da im ovakve stvari nikako ne unište ugođaj i uživanje u lepotama grada koji su posetili", objasnila je ona za naš portal.

(Mondo.rs)