• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Potera za Radulovićem, pritvor Kljajeviću

MUP Srbije raspisao je poternicu za bivšim direktorom C marketa Slobodanom Radulovićem, zbog sumnje da je oštetio tu firmu za više od 28 miliona evra, javila je Radio-televizija Srbije. Ranije, policija je osobama koje su privedene zbog istrage u vezi korupcije i organizovanog kriminala u privredi odredila meru zadržavanja u pritvoru od 48 sati, a Skupština Srbije odobrila je da se predsedniku Trgovinskog suda u Beogradu Goranu Kljajeviću i sudiji tog suda Delinki Djurdjević odredi pritvor.

MUP Srbije raspisao je poternicu za bivšim direktorom C marketa Slobodanom Radulovićem, zbog sumnje da je oštetio tu firmu za više od 28 miliona evra, javila je Radio-televizija Srbije. Za devet članova organizovane kriminalne grupe odredjena je mera zadržavanja do 48 sati, zbog osnovane sumnje da su izvršili više krivičnih dela primanja i davanja mita i zloupotrebe službenog položaja.

Kako je prenela RTS, grupa je osumnjičena da je oštetila državu u preduzećima pod stečajem "Beko", BIM "Slavija", "Rad", "C market", "Ineks", "Jugoeksport".

Radulović se sumnjiči da je u toku 2005. godine avansno plaćao sa računa "C marketa" na račun "Eko produkta" Mike Brašnjevića bez ikakvog pravnog osnova i mimo poslovne politike, čime je oštetio "C market" za više od 20 miliona evra.

Skupština Srbije ranije je odobrila da se predsedniku Trgovinskog suda u Beogradu Goranu Kljajeviću i sudiji tog suda Delinki Djurdjević odredi pritvor. Skupština je po hitnom postupku donela jednoglasnu odluku o odobravanju odredjivanja pritvora Kljajeviću i Djurdjevićevoj na predlog Administrativnog odbora koji je razmatrao zahtev Okružnog javnog tužilaštva u Beogradu, odnosno Specijalnog tužioca.

Po nalogu Posebnog odeljenja Okružnog suda u Beogradu za organizovani kriminal, policija je - osim Kljajevića i Delinke Djurdjević - privela advokate Miku i Milinka Brašnjevića, Sekulu Pijevčevića, Jasminu Kojić i Nemanju Jolovića, direktora Poštanske štedionice Jelicu Živković i radnika Generalnog inspektorata MUP-a Srbije Dejana Ivezića.

Prema nezvaničnim saznanjima - pošto su detalji istrage službena tajna, grupa koja je privedena odavno je predmet istrage zbog malverzacija u privatizaciji i stečajima raznih preduzeća. Šema po kojoj je grupa radila zasnivala se na tome da Trgovinski sud proglasi stečaj nad nekim preduzećem, da povezani biznismeni potom preko Poštanske štedionice obezbede jeftin kredit za njegovu kupovinu, a sud to sve odobri. Kljajević je, kao predsednik Trgovinskog suda, morao da ima uvid u rad suda.

Prema informacijama koje je B92 dobio od izvora bliskih Tužilaštvu, grupa koja je povezana s malverzacijama u raznim preduzećima znatno je veća od privedene. Medju preduzećima koja se pominju su "Beko", BIM "Slavija", Robne kuće "Beograd" i "C market", iz kog je, kako saznaje B92, "izvučeno" 20 miliona evra.

Bivši direktor C marketa Radulović nije dostupan istražnim organima jer se još od prodaje tog preduzeća nalazi u Španiji.

Portparol Posebnog odeljenja Okružnog suda u Beogradu za organizovani kriminal Maja Kovačević-Tomić izjavila je Tanjugu da bi istražni sudija Posebnog odeljenja trebalo u petak da sasluša predsednika Trgovinskog suda Gorana Kljajevića i još osmoro privedenih.

Dinkić: Kljajevića godinama štitili moćnici

Predsednik Trgovinskog suda u Beogradu Goran Kljajević je godinama uživao zaštitu moćnih ljudi u Srbiji i ukidanje imuniteta u Skupštini Srbije treba da pokaže svu dubinu malverzacija sa stečajevima brojnih firmi u kojima je učestvovao i Kljajević, rekao je ministar finansija Srbije Mladjan Dinkić.

Dinkić je kazao da je ukidanjem imuniteta Kljajeviću i sudiji Trgovinskog suda Delinki Djurdjević preduslov za uspešnu istragu, a posle toga istraga može da se i proširi.

Na konferenciji za novinare u sedištu Vlade Srbije, Dinkić je podsetio da dok je bio guverner Narodne banke Jugoslavije, Kljajević je poništio rešenje o likvidaciji Astra banke i tada je već njegov rad postao njemu sumnjiv. Isto se ponovilo sa poništavanjem rešenja o likvidaciji Kapital banke i Kreditno-eksportne banke. Dinkić je dodao da UBPOK od septembra 2005. godine operativno radi na prikupljanju podataka o Trgovinskom sudu i ocenio da neće biti lako raskrinkati lica umešana u slučajeve korupcije i privrednog kriminala.

Jedno je sigurno, a to je da će Specijalno tužilaštvo ići do kraja u borbi protiv korupcije, naglasio je ministar finansija. On je podsetio na stavove Evropske unije u Studiji izvodljivosti, u kojima se navodi da je reforma trgovinskih sudova u Srbiji jedan od preduslova za brže provodjenje reformi i napredovanje ka EU.

NBS ranije tražila smenu direktorke Štedionice

Privodjenje direktorke Poštanske štedionice Jelice Živković potvrdjuje razloge zbog kojih je Narodna banka Srbije pre dva meseca, posle još jedne sveobuhvatne kontrole poslovanja te banke, izrekla korektivne mere, koje medju ostalim, podrazumevaju i smenu generalnog direktora, saopštila je NBS.

Narodna banka je istakla da taj dogadjaj nije pogoršao likvidnost Poštanske štedionice i da bezbednost uloga deponenata nije dovedena u pitanje.

Medjutim, NBS očekuje da Poštanska štedionica u potpunosti sprovede izrečene mere kojima treba u predvidjenim rokovima da otkloni brojne uočene nepravilnosti u svom poslovanju.

Odgovornost za to leži na organima upravljanja tom bankom, Upravnom i Nadzornom odboru, kao i njenim akcionarima, koji, takodje, snose odgovornost za stanje u koje je dovedena banka, a zbog kojeg je NBS prema Poštanskoj štedionici izrekla pomenute mere.

U saopštenju se dodaje da će Narodna banka permanentno pratiti finansijsko stanje i poslovanje Poštanske štedionice i pravovremeno reagovati u cilju očuvanja stabilnosti i sigurnosti te finansijske institucije.

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image