Slušaj vest

Institut za transfuziju krvi Srbije pozvao je punoletne građane da se priključe letnjoj akciji dobrovoljnog davanja krvi, uz objavu da raspolaže rezervama krvi svega za dan ili dva. Uporedo sa tom objavom, na mrežama se pojavila prepiska u kojoj jedan korisnik objašnjava njegova majka leži u bolnici u Smederevskoj Palanci, gde "nema krvi, a nemoguće je namenski dati".

"Svaka bolnica dobija krv po određenoj kvoti", odgovorio je kada su ga ostali korisnici pitali koja krvna grupa je u pitanju i mogu li se sami prijaviti.

Tragom ove informacije istraživali smo na koji način se zalihe iz Zavoda grupišu i raspoređuju, ali i postoji li tzv. namensko davanje krvi odnosno mogućnost da odete u bolnicu i sami odlučite kome ćete pomoći.

"Davaoci krvi mogu da usmere svoje davanje krvi za određenog pacijenta kada navedu tačno za koga daju krv, ali svaka jedinica krvi se primenjuje pacijentima po prioritetu, odnosno hitnosti. Institut za transfuziju krvi distribuira krv klinikama na osnovu njihovih potreba", objasnila je za MONDO Mirjana Knežević iz Zavoda za transfuziju krvi.

Ipak, kako nam je objasnila, cilj je da zaliha uvek bude dovoljno i da ne mora da bude usmerenog davanja krvi.

Institut za transfuziju krvi Srbije u ovom momentu raspolaže sa jednoipodnevnim rezervama, a najviše nedostaju A+ i 0+ krvne grupe, ali i sve negativne krvne grupe, saznajemo. Kako ovaj plemeniti čin građana ipak nije ujednačen tokom godine, povremena smanjenja zaliha su nešto na šta su u Institutu navikli, otkrili su nam, a dešava se obično tokom letnjeg perioda, za vreme godišnjih odmora što se poklapa sa putovanjima populacije koja daje krv.

Procedura davanja krvi raspodela zaliha Zavod za transfuziju
Mondo Stefan Stojanović Arhivska fotografija

"Najpre se nestašica ogleda u nedostatku komponenata krvi, trombocita koji imaju kraći životni vek. U tim periodima godine je posebno važno da se sugrađani odazovu našim pozivima", navode iz Instituta za naš portal.

Beograd (ni)je prioritet

Prepiska jednog korisnika društvene mreže X, u kojoj je kroz bes i nemoć opisao da mu majka leži u bolnici u Smederevskoj Palanci, gde su im rekli da nema krvi, izazvala je veliku buru u javnosti. Javilo se odmah dosta njih, sa pitanjem koja je krvna grupa i mogu li pomoći, ali je objasnio da "nema mogućnosti namenskog davanja krvi".

"Iz nekog razloga sva krv koja se sakupi ide u Bg, a odatle se redistribuira po Srbiji po određenim kvotama. Palanka je jutros dobila 15 jedinica. Nekoliko, pretpostavljam, moraju da imaju u rezervi. Ostalo su potrošili do podne", napisao je on.

Objašnjenje ove situacije dali su nam iz Zavoda, kada smo ih pitali po kom principu se zalihe raspoređuju.

U bolničkim centrima u Beogradu leči se najveći broj pacijenata što iz Beograda to i iz drugih gradova naše zemlje. Zbog toga je potrošnja krvi u glavnom gradu velika.

"Sve ozbiljne i teške operacije i intervencije se obavljaju u Beogradu", objasnila nam je Mirjana.

Kako smo saznali, tokom leta je potrebno da se na nedeljnom nivou prikupi 1.500 jedinica krvi, kako bi se podmirlie potrebe svih bolnica u Beogradu i Srbiji koje Institut za transfuziju krvi snabdeva, a taj broj se od jula kreće između 1.100 i 1.400 na nedeljnom nivou.

(Mondo.rs)