Pre nekoliko dana, u Vlajkovićevoj ulici u centru Beograda, uklonjena je artiljerijska granata zaostala iz Prvog svetskog rata. Granata je bezbedno izmeštena i uništena, ali pitanje ostaje: Na koliko lokacija u Srbiji leže eksplozivna sredstva velike razorne moći iz prethodnih ratova i koliko je to opasno za građane?
Prema evidenciji Centra za razminiranje, najveći broj ovih eksplozivnih naprava u Beogradu se nalazi na potezu od stare železničke stanice do Banovog brda, područje koje je bilo posebno bombardovano u prethodnim ratovima, ističe direktor centra Bojan Glamočlija za Prva TV.
"Što se tiče ovih velikih avio-bombi mi imamo podatak o nekih 150 lokacija, dok ostala sredstva, bombi, granata kao što je bila granata nađena kod skupštine, ona je iz prvog svetskog rata, drugog svetskog rata. Mi imamo informacije iz 1999. godine, a pre toga nemamo tačne podatke. Bombe iz prvog i drugog svetskog rata su izuzetno opasne. Može da dođe do eksplozije, to su trajne bombe i nemaju rok trajanja", rekao je Bojan i dodao:
"Dakle, nisu ograničene vremenski i jednostavno se dešavaju nesreće u svetu prilikom izvođenja građevinskih radova. Treba biti oprezan i ono što je najvažnije jeste da građevinski radnici koji izvode te radove prepoznaju da je to bomba i da ne pomisle da je nešto drugo, pa da pokušaju da pomeraju. Najvažnije je da prepoznaju, prijave policiji, da prijave sektoru za vanredne situacije i tada će ekipa deminera izaći na teren i uništiti eksplozivnu napravu", naveo je on.
Kada se pronađe bomba, ključna stvar je ne preduzimati nikakve rizične poteze, već hitno obavestiti nadležne organe. Važno je da građani znaju kako da pravilno reaguju - ne pomerati bombu, već samo obeležiti mesto i sačekati dolazak policije.
"Važno je da taj koji primeti bombu ne dira, ne pomera bombu, da nepokušava da je zapali, da ne pokušava bilo šta da uradi sa njom, samo da zapamti gde je to mesto, ako može da ga obeleži i da prijavi policiji. Organi reda će vrlo brzo doći na lice mesta i preduzeti sve što je potrebno da se ta naprava ukloni. Nije lako prepoznati bombu, pogotovo posle toliko vremena. Mi u našem centru vršimo obuke prepoznavanja, a obuke traju dva dana", rekao je Bojan Glamočlija.
Prema dostupnim podacima, u Beogradu se još uvek nalaze opasna eksplozivna sredstva zaostala iz ratnih sukoba.
"Po evidenciji najviše je zabeleženo na potezu od stare železničke stanije pa do Banovog brda. Taj deo je najviše bombardovan u prethodnim ratovima, tu se mogu pronaći velike bombe, velike mase i treba voditi računa kada se tu izvode građevinski radovi. Razorna moć takvih eksplozivnih naprava je izuzetno velika. Zavisi od vrste bombe, od eksploziva, od namene njene, ali je svaka izuzetno opasna", naveo je Bojan.
BONUS VIDEO:
(Prva TV/Mondo/U. M.)
"Pogledajte dobro oči ovog čoveka, hoću da svi Rusi vide": Srna objavio potresnu fotografiju, ledi krv u žilama
Haos na kraju i poraz Crvene zvezde: Teo promašio za produžetak, sudije u prvom planu!
Sudije oštetile Partizan u ključnom napadu Barselone: Krupna greška se jasno vidi na video-snimku!
Željko zagrmeo zbog rasporeda Partizana: "Veoma interesantno, drugi put nam se dešava"
Ostavio venac za nastradale u Novom Sadu, pa doživeo saobraćajku: Aleksandru se lekari bore za život