Slušaj vest

Počasni konzul Srbije u Izraelu Aleksandar Nikolić, jutro nakon što je Iran ispalio gotovo 200 raketa na Izrael, naveo je da je 2.500 naših državljana u zemlji, poručivši da je potrebno da se pridržavaju izdatih naređenja o skloništima. Ambasador Srbije u Libanu Milan Trojanović ističe da je situacija napeta, kao i da naši građani treba da se izmeste na bezbedna područja ili da napuste zemlju.

Iranska revolucionarna garda sinoć je sa oko 200 projektila napala Izrael zbog atentata na lidere libanskog Hezbolaha i palestinskog Hamasa, u čijem je obaranju pomogla Amerika. Posle bombardovanja, Iran je proslavio napad, dok je izraelski premijer Benjamin Netanjahu rekao je da je Iran "napravio veliku grešku", zbog koje će "platiti".

Jutro posle napada, Aleksandar Nikolić javlja iz Berševe da je u Izraelu oko 2.500 srpskih državljana, uglavnom sa dvojnim državljanstvom, te da je sinoć bio u kontaktu sa njih 24 koji borave na nerizidentnoj osnovi, kao i da su dobili uputstva kako da se ponašaju. Prema njegovim rečima, sinoć su oko jedan sat posle ponoći ukinute mere ograničenja okupljanja građana za centralni i južni deo zemlje, ali su i dalje na snazi na severu, istakavši da je međunarodni aerodrom ponovo funkcioniše.

Zebnja i zabrinutost

Pre sinoćnjeg napada Irana na Izrael, izraelska vojska je takođe počela, kako je objavila, ograničene, lokalizovane i ciljane napade na ciljeve Hezbolaha u ograničnom području južnog Libana. Nikolić kaže da su 50 minuta, koliko su sinoć proveli u skloništima, "bili jedinstveni", a zvuk koji se čuo opisao je kao burgije u dubini.

"Zvuk se čuo u četiri ciklusa. Devet miliona Izraelaca je po prvi put bilo u skloništima. Svi važni urbani centri su se našli u toj situaciji. Osećaji zebnje i zabrinutosti doživeli su novi momenat, esklaciju", opisuje Nikolić, poručivši našim građanima da poštuju naredbe.

Napeto u Libanu

Ambasador Srbije u Libanu Milan Trojanović, koji se nalazi u Bejrutu, rekao je za RTS da je situacija i dalje napeta i nepredvidiva. Od petka se, kaže, izvode napadi širom zemlje, ne samo na jugu. Prema njegovim rečima, informacije o ratnim dejstvima potrebno je proveriti, a evakuacija stranih državljana nije počela, osim diplomata i njihovih porodica.

"Nisu svi naši građani, njih 115, skoncentrisani u Bejrutu, već su rasprostranjani širom Libana. Dve, tri porodice bile su u gradovima koji su bili pod napadima i bili su uznemireni. Srećom, niko nije povređen. Sa nama su u kontaktu i relocirali su se. Našim građanima poručujemo da ne dolaze u Liban, a oni koji su rezidenti da se presele u bezbednija područja ili da napuste što pre zemlju. Osnovali smo krizni štab kako bismo planirali evakuaciju, ako to bude potrebno", kaže Trojanović.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija Iran lansira rakete na Izrael: Politički manevar ili uvod u širu vojnu operaciju? Stručnjaci analiziraju

(RTS/Mondo/U. M.)