Odlazak u zatvor zbog neplaćene kazne, u slučaju da građanin ne želi ili ne može da je plati, moguć je i to hiljadu dinara "u zamenu" za jedan dan iza rešetaka. Međutim, šta se dešava kada na adresu stigne rešenje o pritvoru licu koje nije ni znalo da se protiv njega vodi postupak ili da ima neplaćene kazne?
S obzirom da Prekršajni sud još nema elektronsku oglasnu tablu, savet pravnika je da građani sami provere u Registru neplaćenih kazni da li se protiv njih vodi neki postupak.
Nesporazum, kako smo saznali, najčešće nastaje ukoliko kažnjeno lice ne živi na adresi iz lične karte, pa poštar ne može da ga nađe na navedenoj adresi. U tom slučaju rešenje se kači na oglasnu tablu u sudu, gde je rok za preuzimanje osam dana, nakon čega se smatra da je rešenje preuzeto.
Nažalost, neretko se dešava da sud napravi propuste prilikom dostavljanja te da stranka i nema obaveštenje da se protiv nje vodi bilo kakav postupak, što ostavlja mogućnost da lice budu oštećeno zbog nemogućnosti ulaganja žalbe.
"U tim situacijama je potrebno izvršiti uvid u spise predmeti i proveriti da li je dostava sprovedena u skladu sa zakonom, te ukoliko nije, potrebno je tražiti ukidanje klauzule pravnosnažnosti i zahtevati da se dostava ponovi izvrši u skladu sa zakonom kada ste u mogućnosti da uložite žalbu u zakonskom roku i zaštitite svoja prava", objasnili su za Mondo iz advokatske kancelarije Antić.
Našoj redakciji nedavno se javila čitateljka koja je u autobusu na liniji 37 poslala poruku za vremensku kartu (A90), a odgovora nije bilo nekoliko stanica (odnosno minuta).
"Nisam želela da rizikujem kaznu pošto kontrole gotovo redovno ima na stanicama ka centru grada, naročito u tim jutarnjim satima, oko 9-10. Poslala sam još jednu poruku, odgovor opet nije stizao. Na kraju sam došla do svoje stanice i izašla", ispričala je ona za MONDO.
S tim u vezi obratili smo se JKP "Naplata prevozne usluge" koji su nam najpre potvrdili da čak i u slučaju slanja više poruka (greškom ili zbog trenutnog nefunkcionisanja sistema) biće naplaćena samo prva.
A, da li u tom slučaju imaju prava da putniku naplate kaznu, kako smo saznali, zavisi od komunalnog policajca.
"Može da vidi da ste koji minut pre njegovog ulaska u autobus (bezuspešno) slali poruku i dopusti putniku da nastavi vožnju. Međutim, može i da napiše kaznu za vožnju bez karte, pa putnik onda ima mogućnost da je stornira tako što će nadležnima poslati ili odneti na uvid i kaznu i poslate poruke", objasnili su za naš portal.
Kako smo saznali, tu često nastane problem jer građani ne sprovedu do kraja postupak reklamacije.
Odgovor Prekršajnog suda
Kako je moguće da se vodi postupak protiv nekog, a da on sa tim nije upoznat, pokušali smo da saznamo od Prekršajnog suda, odakle smo dobili objašnjenje situacije.
Kako su objasnili, najčešći razlog je taj što građani po ostavljenom obaveštenju suda o pokušanom uručenju, ne dođu u sud sa tim obaveštenjem da preuzmu pismeno. Drugi razlog je što kada zateknu obaveštenje nekog drugog državnog organa (MUP ili Komunalna milicija), a ne suda, ne razumeju da će im ono za šta je ostavljeno obaveštenje, biti uručeno samim protekom roka od 15 dana od ostavljanja obaveštenja.
"Onda kad stigne rešenje o zameni novčane kazne u kaznu zatvora dožive šok, a ukoliko im na vrata dođe policija da ih sprovede po naredbi suda na izvršenje kazne zatvora, taj šok je još veći", izjavila je za Mondo predsednica Prekršajnog suda Olivera Ristanović.
Na poleđini svakog prekršajnog naloga postoji pisano uputstvo šta je lice kome je izdat nalog ovlašćeno da uradi, ali iz suda kažu da je praksa pokazala da građani često poleđinu naloga ne čitaju.
Druga situacija je kada je prekršaj detektovan kamerama ili kada se radi o administrativnom prekršaju, jer tada izdavalac naloga isti dostavlja putem pošte ili ovlašćenih službenih lica, način uručenja je u toj situaciji propisan Zakonom o opštem upravnom postupku i najčešće se dogodi da građani uopšte nisu upoznati da im je pokušana dostava, jer neki ne žive na adresi na kojoj su prijavljeni, a neki ne zateknu obaveštenje o pokušanom uručenju pošiljke ili ga bace sa reklamnim materijalom jer su sličnih dimenzija.
Rok od 15 dana
Naime, nakon ostavljenog obaveštenja, građani ne mogu preuzeti pošiljku u pošti, jer se ostavlja obaveštenje da je u poslednja 24 sata dva puta pokušano uručenje, nakon čega se pismeno smatra uručenim istekom roka od 15 dana od dana ostavljanja obaveštenja.
"Ovde naglašavam da se radi u uručenju državnih organa ili jedinica lokalne samouprave, a ne o uručenju suda, a kao posledicu ovakvog uručenja imamo okrivljene koji nisu postupili po nalogu MUP-a ili Komunalne milicije kojima za to nepostupanje prete ozbiljne novčane kazne", navodi se u odgovoru za naš portal.
Šta može da se uradi kada stigne rešenje o zatvoru?
"Najvažnije je da građani znaju da ako posle donošenja rešenja suda o zameni neplaćene novčane kazne isplate novčanu kaznu u celosti, rešenje će se staviti van snage, a kazna zatvora ili rad u javnom interesu neće se izvršiti ili će se obustaviti dalje izvršenje, ako je izvršenje neke od tih kazni započelo", objasnili su nam.
Naravno, ukoliko ipak smatraju da im nije uručen prekršajni nalog ni na jedan od načina propisanih zakonom, u roku od tri dana od dana prijema rešenja o izvršenju, građani mogu uložiti prigovor.
Poternica ili zastarevanje - šta pre stiže?
Bez obzira o kojoj vrsti prеkršaja je reč, nеplaćеna kazna možе biti osnov za podizanjе potеrnicе. Ukoliko sе osoba nе odaziva na sudskе pozivе sud možе da naloži policiji dovođеnjе. U slučaju da policija ne nađe lice na adresi, sud možе da raspišе potеrnicu. To dalje znači da prilikom izlaska iz zemlje može doći do zabrane prelaska granice.
Ipak, postoji i zakonski rok nakon kog nastupa zastarevanje slučaja, nakon kog je moguće postupak obustaviti.
"Vođenje prekršajnih postupaka, ali i izvršenje sankcije zastareva u subjektivnom roku od jedne godine, odnosno objektivnom roku od dve godine, a nakon toga postupak mora da se obustavi. Usled preopterećenja određenih sudova, ali i zavoda za izdržavanje kazni zatvora, dešava se u praksi da upravo u ovakvim slučajevima dođe do zastare", rekli su nam advokati iz kancelarije Antić.
(Mondo.rs)
"Muka mi je zbog vređanja Vučića, država nam daje vodu": Peđa Mijatović otkrio kada će tražiti pomoć za Partizan!
Zvezda ostala bez Motlija? Španci otkrili gde ide košarkaš zbog kojeg je Izraelac pretio!
"Partizanovi igrači rade nešto što drugi ne vide, a ja vidim": Đurović kritikuje crno-bele, jedno mu smeta
Mondo ukrštenica za 9. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Maca ponizio JK rekavši da ju je Vranješ "jahao", pa dobio vaspitnu: "Ološu, tražio si mi da ti se slikam sa ćerkom"