Slušaj vest

Građani Srbije su preksinoć, u četvrtak uveče, mogli da svedoče retkom fenomenu koji se može videti na našim prostorima. Reč je o polarnoj svetlosti, poznatijoj kao "Aurora borealis", a meteorolog Ivan Ristić objasnio je kada se ona javlja i kako nastaje.

"Aurora borealis javlja se kada je pojačana aktivnost Sunca, a ono je sada maksimalo aktivno. Trebalo je 2-3 dana da oluja stigne do Zemlje, a tada se javljaju promene u magnetnom polju i nastaje polarna svetlost. Razlog su i ciklusi jačine elektromagnetnog polja Zemlje, a očigledno je da je ono sada malo oslabljeno tako da ta polarna svetlost može da se vidi iz naših krajeva, a uglavnom granica do koje je vidljivo bude u Poljskoj kod Baltičkog mora. Periodično se dešava da se kao sada polarna svetlost može videti i u južnijim krajevima, kod nas. To se desi periodično svakih 80 do 100 godina, tako je pre skoro veka polarna svetlost mogla da se vidi u Italiji", objasnio je Ristić.

On dodaje da je ovaj fenomen uobičajen za jesen i proleće kada se javljaju i zemljotresi. Podsetio je na zemljotres koji je pogodio Paraćin u petak i da smo veče pre toga videli polarnu svetlost iznad naše zemlje.

"Zašto se zemljotresi i polarna svetlost javljaju u isto vreme nauka još nije utvrdila. Kineski naučnici su to pokušali da odgonetnu, ali još uvek se istražuje. Kako se Zemljino jezgro sporije okreće onda je slabije elektromagnetno polje, i taj višak energije iz jezgra Zemlje ode na površinu, dakle imamo zemljotrese, a oslabljeno elektromagnetno polje dovodi do lakšeg viđanja polarne svetlosti", dodao je Ristić.

BONUS VIDEO:

Reuters NEBO SE ZACRVENI I KREĆE PAKLENA SCENA: Snimljen trenutak erupcije vulkana na Islandu, u sekundi ističe 200 KUBIKA LAVE

(Blic/MONDO/Aleksandar Blagić)