Slušaj vest

Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) objavio je da 14. oktobra njegovi članovi ulaze u drugu fazu belog štrajka, odnosno da će svakom učeniku upisivati ocenu "odličan 5" bez obzira na to kakvo znanje đak poseduje. Ekipa portala MONDO istražila je da li je opasan ovakav način protesta pojedinih prosvetnih radnika.

"Ta petica, ukoliko zahtevi belog štrajka ne budu usvojeni ni do kraja polugodišta, biće osnov za zaključivanje ocena 'odličan 5', bez obzira na sve druge ocene koje će se davati prema objektivnim kriterijumima, na uobičajene načine", navodi se na sajtu pomenutog sindikata. 

Predsednik sindikata Dušan Kokot objasnio je za naš portal da je druga faza belog štrajka najavljena još u junu ove godine ukoliko ne bude pomaka u rešavanju pitanja bezbednosti u školama. 

"Mi smo podneli zahteve još kad je nastavnici u Trsteniku izmaknuta stolica. Od tih zahteva možemo da kažemo da se Krivični zakonik nalazi u proceduri. Možemo da kažemo da taj zahtev ide ka realizaciji. Naš drugi zahtev jeste suspenzija učenika. On je prošle godine parcijalno postao deo zakonskih rešenja ali tek kad se desi neko ozbiljno nasilje u školi, onda direktor može nakon učinjenog ozbiljnog prekršaja da suspenduje učenika do okončanja disciplinskog postupka. Mi mislimo da je to previše reaktivan pristup i da moramo da budemo proaktivni u toj situaciji", započeo je razgovor naš sagovornik. 

Istakao je da ne sme da se dozvoli da problemi dece koja su nasilna padaju samo na prosvetne radnike i da moraju da se uključe roditelji i država. 

"Treća stvar koju smo tražili jeste ukidanje anonimnih prijava prosvetnim inspekcijama. Svako ko je nezadovoljan ocenama, a u 99 odsto slučajeva sve to nasilje jeste uzrokovano nekom žalbom na ocenu, može da piše anonimne prijave a onda inspekcija po nalogu izlazi i kontroliše prosvetne radnike i ono što je tu poražavajuće jeste što nigde ne postoji sankcija i kazna za zloupotrebu tog prava", kazao je za portal MONDO Dušan Kokot.

Za naš portal je naveo da je su prosvetni radnici oko 300 škola deo Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije.

"To ne znači da i u ostalim školama neće biti belog štrajka, odnosno svi zaposleni imaju pravo da mu se pridruže", rekao je predsednik sindikata. 

Da li je opasno đacima davati petice koje nisu zaslužili

Kokot nam je takođe objasnio i da li je opasno davati đacima petice koje nisu zaslužili. 

"To traje već godinama i svake godine se sve više daju petice koje nisu zaslužene. Imali smo da su jedinice postojale dvojke. Kad se čulo da je neko ponavljao razred? Sad više nisu problem ni dvojke. Pritisci na ocene su stravični i ovo je zapravo jedan model samoodbrane kome su već mnoge kolege pribegle i bez belog štrajka. Mi na ovaj način hoćemo svima da stavimo do znanja da se to dešava i da to moramo da prekinemo", zaključio je razgovor za MONDO predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije Dušan Kokot.

Predsednik Foruma srednjih stručnih škola protiv belog štrajka

Predsednik Foruma srednjih stručnih škola Milorad Antić objasnio je za portal MONDO da u Republici Srbiji postoje četiri reprezentativna sindikata koji predstavljaju zaposlene u prosveti i koji su relevantni za pregovore sa Ministarstvom prosvete, Vladom i svim državnim institucijama sistema.

"Predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije očigledno želi da se dokaže, odnosno spinuje neku priču koja bukvalno ne postoji i želi pažnju. Beli štrajk je opasan jer se na taj način ne razlikuje znanje od neznanja. Ne može đak koji uči, radi, trudi se i dobija petice ili četvorke da ima istu ocenu kao učenik koji ništa ne radi. Morate da priznate da je to nebulozno i ludo. Meni je to suludo. Mislim da ko je to smislio, nije smislio dobro. To je strašno za mladog čoveka i za društvo u celini", kazao nam je sagovornik. 

Istakao je da je veoma negativno svima davati petice i da po njegovom mišljenu, to uopšte nije u redu i da se nada da članovi NSPRS-a neće podržati beli štrajk. 

"Ja moram da nagradim i kaznim mladog čoveka u zavisnosti od toga šta je zaslužio. Davanjem petica onima koji nisu učili i nisu ih zaslužili se stvaraju neradnici, ljudi koji nemaju vrednost, znanje i to je izuzetno štetno za celo društvo. Nije normalno da se brane prava prosvetnih radnika tako što se uskraćuju prava đacima jer im se putem belog štrajka uskraćuje pravo da uče. Na taj način se gase i radne navike onih đaka koji se trude i uče jer će oni dobiti isto peticu kao neko ko ne uči. Gasi im se i znanje. Ponavljam, meni je strašno da preko dece ostvaruješ neka svoja prava. Meni je to neprimereno i mislim da to osuđuje 90 odsto mojih kolega", zaključio je razgovor za MONDO predsednik Foruma srednjih stručnih škola Milorad Antić. 

BONUS VIDEO: 

Kurir televizija NASTAVNICI NA RUBU STRPLJENJA: Plate nisu rešene, bezbednost u školama ugrožena - štrajk je jedini izlaz?