Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" obeležio je danas 100 godina postojanja svečanom akademijom u Sava centru, a proslavi su prisustvovali brojni gosti iz sveta medicine i javnog zdravlja.
Direktorka Instituta prof. dr Verica Jovanović uručila je ministru zdravlja Zlatiboru Lončaru priznanje za podršku u radu Instituta, a istovremeno je priznanje za doprinos u unapređenju javnog zdravlja uručila i predsedniku države Aleksandru Vučiću, koje je preuzela njegova savetnica Verica Lazić.
Iskazala je i zahvalnost državi za konstantnu podršku, poverenje i ulaganje u javno zdravlje bez čega mnogi izazovi sa kojim se se suočili od epidemija do savremenih zdravstvenih problema ne bi bili uspešno savladani.
"Mnogi izazovi sa kojima se "Batut" suočava bili bi teži bez podrške Vlade Srbije. Želimo da izrazimo zahvalnost za kontinuiranu podršku i ulaganje u javno zdravlje. Veliku zahvalnost dugujemo i ministru Lončaru na viziji i strateškoj podršci koja je omogućila modernizaciju Instituta", rekla je prof. dr Jovanović.
Ona je dodala da je misija "Batuta" nije samo reagovanje u vanrednim situacijama, već i praćenje kretanja nezaraznih bolesti kada nema pandemija i prevencija i kontrola bolesti.
"Mi kao Institut učestvujemo u kreiranju zdravstvene politike Repulike Srbije. Tako smo radili pre sto godina, tako radimo danas i tako će biti uvek", rekla je direktorka "Batuta".
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar kazao je da je Institut kroz različite istorijske procese oblikovan da bude ključna javnozdravstvena institucija u Srbiji.
"Institut je čvrst temelj, bedem i osnov zdravstvenih ustanova. Kompleksne istorijske okolnosti koje su obeležile vek postojanja Instituta doprinele su njegovom rastu i značaju", rekao je ministar Lončar i dodao da je zdravlje najveća vrednost i pravo svakog građanina.
"Kompleksne istorijske okolnosti duže od veka, u kojima se odvijao razvoj Instituta, uticale su da njegov značaj i snaga i dalje rastu. Od samog početka, brojni izuzetno složeni istorijski događaji i procesi oblikovali su ga na način na predstavlja čvrsti temelj i bedem svih javno-zdravstvenih ustanova naše zemlje - rekao je Lončar.
On je čestitao svima što su, kako je rekao, savremenici ustanove koja nakon 100 godina postojanja svakim danom sve više dobija na značaju, čuvajući javno zdravlje u zemlji u vremenima teških izazova.
Prema njegovim rečima, koliko god su se društvene i istorijske okolnosti menjale, osnovna ideja Instituta "Batuta" bila je i ostala stvaranje društva u kojem je zdravlje najveća vrednost i pravo svakog građanina, a prevencija bolesti i promocija zdravih navika zdravstvenog sistema.
"Kroz čitav vek zadatak Instituta bio je da ostane sinonim za kvalitet i stručnost u javnom zdravlju, usmeravajući se na prevenciju i kontinuiranu edukaciju, razmenu iskustava i saradnju", rekao je Lončar.
Direktor kancelarije Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji Fabio Skano najavio je buduću saradnju s Institutom posebno u oblasti korišćenja veštačke inteligencije i rešavanja klimatskih promena, kao i smanjenja broja pušača.
Prema njegovim rečima, Svetska zdravstvena organizacija podržavala Srbiju za vreme pandemije COVID-19 sa ciljem prevencije ove bolesti.
"Zajedno smo uradili mnogo. Početkom 50-ih godina borili smo se protiv pelagre, a 80-ih smo pobedili male boginje. Danas ne možemo da ne pomenemo pandemiju COVID-19. Za vreme pandemija, bilo je važno da se građani informišu i koriste beneficije nauke za zdravlje ljudi", rekao je on.
(Mondo.rs/J.N.)
Rapsodija Zvezde, Olimpijakos je pao u Areni: Ovako se ide u plej-of Evrolige!
Pravio haos na utakmici Zvezde, sada joj opet sudi! Evroliga ga vratila u Arenu posle velikog skandala
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
Ovako će izgledati novi kružni tok u centru Beograda! U sredini sat od 15.000.000 RSD: "To će biti simbol grada"
Miloš Teodosić ne igra protiv Olimpijakosa: Još jedan problem za Crvenu zvezdu