Korona je prošla, ali rad od kuće ostao je popularan kod zaposlenih u mnogim oblastima. Prema najnovijem istraživanju Infostuda, u Srbiji dozvolu za rad od kuće ima 26 odsto zaposlenih. Istraživanje pokazuje da zaposleni najviše cene kada od poslodavaca dobiju veću fleksibilnost u radu. Poslodavci će da se prilagode uslovima koje traži tržište rada ili ih neće biti, smatraju predstavnik Unije poslodavaca Nebojša Atanacković i Miloš Turinski iz Infostuda.
Istraživanje Infostuda pokazuje da skoro 20 odsto radnika može u određenoj meri da radi od kuće, a za skoro polovinu rad od kuće nije primenjiv. Za 26 odsto rad od kuće nije dozvoljen.
Jedno od pitanja učesnicima istraživanja bilo je i – da li biste pristali na manja primanja, samo da možete da radite od kuće.
Za manju platu bi pristalo da nastavi rad od kuće 23 odsto. Trideset odsto bi pristalo na manju platu samo da im neko da priliku da rade od kuće. Osam odsto je spremno da traži novi posao ako im kompanija ukine rad od kuće.
Šta kažu radnici, a šta zaposleni
Darinka Milićević radi u firmi u kojoj može osam dana mesečno da radi od kuće, pod uslovom da ti dani nisu spojeni.
"Kada radim od kuće ne moram da se spremam, mogu malo duže da odspavam ujutru i ne trošim vremena na saobraćaj i na gužve koje su svakodnevne. Što se tiče nedostataka - negde za određene stvari ipak i dalje taj fizički kontakt i komunikacija su bitni i brže se dođe do rešenja na sastancima, nego onlajn, koliko god i taj onlajn ima svojih prednosti", kaže Milićevićeva.
Većina firmi dozvoljava zaposlenima da rade od kuće kako bi uštedeli novac na iznajmljivanju poslovnog prostora, plaćanju struje i hrane za radnike. Još jedna pogodnost je da zaposleni može raditi sa drugog kraja sveta. Ipak, neki insistiraju na dolascima u kancelariju.
"Tu su različiti timovi koji rade na projektima, korisno je za njih da se nekada okupe i vide stanje na projektu i prodiskutuju", kaže IT stručnjak za informacionu bezbednost Luka Milinković.
Dok s jedne strane više od polovine zaposlenih već prilikom razgovora za posao traži da radi od kuće, s druge strane, više od 70 odsto poslodavaca u svetu planira da naredne godine ukine rad na daljinu jer sve manje mogu da kontrolišu zaposlene, prenosi Forbs.
Jedan od razloga zbog kojeg poslodavci ne daju zaposlenima da rade od kuće je strah da će im podaci biti ugroženi. Po Zakonu o radu u Srbiji postoji pojam rad van prostorija poslodavca, ali nije precizno definisan, kažu u Privrednoj komori Srbije.
"To je potrebno rešavati Ugovorom o radu između poslodavca i samog zaposlenog. Nije precizirano na koji način se obezbeđuju sredstva za taj rad. Nije precizirano na koji način se troše sredstva za taj rad - vi trošite neku struju, neku energiju", kaže Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije.
U srpskoj privredi nema mnogo prostora za rad od kuće, kažu u PKS-u. Od tri miliona zaposlenih, na daljinu radi oko 100.000 ljudi.
Fleksibilnost na ceni
Objavljen je još jedan deo istraživanja pod nazivom "Šta to radi zaposleni – šta je sve važno zaposlenima u Srbiji?"
Istraživanje pokazuje da zaposleni najviše cene kada od poslodavaca dobiju veću fleksibilnost u radu. Na pitanje koje su im beneficije najvažnije, više od trećine je reklo da je to fleksibilno radno vreme, dok se više od trećine opredelilo za četvorodnevnu radnu nedelju.
Za mogućnost rada od kuće opredelio se 31 odsto ispitanika, a za dodatne slobodne dane 29 odsto njih.
Nekima je važno da imaju obezbeđen ručak na poslu, osiguranje, dobrovoljni penzijski fond i organizovan tim bilding. Od značaja su im i psihološka podrška i mogućnost dobijanja beskamatnih kredita.
Balans između privatnog i poslovnog života
Miloš Turinski iz platforme za zapošljavanje Infostud kaže da su najtraženiji fleksibilni modeli, kako bi zaposleni mogli bolje da balansiraju između privatnog i poslovnog života i kako bi mogli da očuvaju svoje mentalno zdravlje.
Predstavnik Unije poslodavaca Nebojša Atanacković kaže da poslodavci imaju problem da dođu do kvalifikovanih radnika. Napominje da sa poslodavcima na Zapadu ne možemo da se merimo jer oni uvek nude bolje uslove.
U IT sektoru se uvidelo, napomenuo je Turinski, šta najviše odgovara radnicima i zbog deficita radne snage postiglo se da radnici imaju beneficije.
Atanacković kaže da će se na kraju poslodavci prilagoditi onome što traži mlada radna snaga. Ili će da se prilagode uslovima koje traži tržište rada ili ih neće biti, zaključio je Atanacković.
BONUS VIDEO:
Partizan je nepobediv u srpskom rukometu: Vojvodina pala u Beogradu, crno-beli hoće titulu!
Grobari napravili šou, a onda ih je ugledao Brendon Dejvis: Skinuo se i vitlao majicom u Laktašima
Koliko će građane koštati nov način plaćanja struje: Uvode se dinamičke tarife, pratiće se cene na berzi
Bašar al Asad poginuo u padu aviona? Letelica predsednika naglo skrenula u suprotnom smeru i nestala sa radara
"Jedem kilo hleba i mleko 3 dana": Srpski pevač jedva krpi kraj s krajem, od penzije ne uspeva da preživi