Greg Gejdž, poznati je američki neuronaučnik čija predavanja imaju milionske preglede na Jutjubu. Ovaj profesor na Univerzitetu u Mičigenu je srpski zet koji jednom godišnje dođe sa porodicom u Srbiju i tu provede mesec ili dva.
Nedavno je opisao kako izgleda život Amerikanca u Srbiji, otkrio je kako ga je čuveno srpsko gostoprimstvo ozbiljno šokiralo, i zašto se baš u Srbiji oseća kao slobodan čovek.
"Toliko uživam u Srbiji i više bih voleo da budem ovde nego u SAD, kako zbog kulture, tako i zbog toga što se u Srbiji osećaš kao da imaš supermoći. Ne volim kad mi smetaju, a kada sam u Srbiji, pošto je većina naših transakcija u SAD-u, možeš otići na posao u 9 ujutru, i onda da samo razmišljaš do 2 popodne. Kad krenu da stižu mejlovi radim do 5. Tokom noći se nakupe, vratim se ujutru i završim sve. Obožavam to, osećao sam se kao Supermen. Osećam kao da sam jako produktivan, bez razmene poruka, sastanaka...", poručio je Amerikanac na početku.
"Volim ljude koji su strastveni, koji žele da iskoriste svoju inteligenciju, ne samo da je apsorbuju, nego da uzvrate, da budu kreativni. To često viđam u srpskoj kulturi. Mislim da i Rusi imaju to", dodao je Greg.
Iako se ovim stvarima u Srbiji divi i o njima priča sa oduševljenjem, priznaje da ga srpska kultura ponekad apsolutno izluđuje.
"Slavili smo detetu rođendan. Posle zabave nije ostalo puno hrane, i ja pomislio kako je to odlično, ali Sanja (supruga) se toliko iznervirala i rekla: 'Nisi kupio dovoljno hrane'. To što je ostalo malo hrane može da znači da se neko možda suzdržavao. Ovde gosti treba da se kraljevski tretiraju. Možda je to u redu, ali ja mislim da je rasipnički. Ideja da se razmišlja na taj način o gostima, o njihovim potrebama, to nije nešto što radimo u Americi tako dobro. Pretpostavljam da je to razlika u našim kulturama" iskreno je rekao ovaj neuronaučnik.
Ono što ga je posebno šokiralo je odnos sa komšijama.
"Sećam se koliko sam se šokirao kad je komšinica samo došla, otvorila vrata i ušla. Uzela je neke stvari i javila se. 'Čekaj, nećeš da pokucaš'. Jako čudna stvar je to. Razmišljao sam o nekoliko stvari, uopšteno oko srpskog društva, naročito o onim koji žive u blokovima. Postoji taj osećaj zajedništva. Sanja mi je često pričala: 'SAD nema osećaj zajednice'. Mislio sam da imamo, a onda sam prošle godine shvatio da je u pravu. Primetili smo to zato što imamo decu. Ovde su deca forsirana da se druže, jer ako si prijatelj sa nekim i svi imate decu, družićemo se šta god da se desi, ako dete ima neki problem zajedno ćemo ga rešiti. Skroz drugačiji mentalitet i više mi se sviđa. Postoji razlog zašto deca vole da dolaze u Srbiju. Imaju tek 8 i 10 godina, ali mogu da osete to nešto", rekao je Greg.
Šta može Amerika da nauči od Srbije
Srpski zet kaže da ćete svi u Americi gledati čudno ako, na primer, pustiš dete da ide bez šlema da vozi biciklu.
"Stvar koju volim u Srbiji je sloboda. Deca mogu da izađu i trče unaokolo", rekao je on.
Kako kaže, Amerika od Srbije može da nauči puno toga.
"Neke stvari u SAD rade dobro, jedna od njih je malo bolji obrazovni sistem, mada, moram da kažen da su ovde jako dobri inženjeri. Tehničke škole ovde daju jako dobre ljude. Ali, kad bi nam zajednica bila kao u Srbiji, život bi mi se dosta poboljšao. U Americi kada se osećaš loše povlačiš se u sebe, jer nemaš tu zajednicu. U Americi vlada epidemija usamljenosti", poručio je Greg.
BONUS VIDEO:
(Youtube Attic Life/MONDO/Nevena Davidović)
Rapsodija Zvezde, Olimpijakos je pao u Areni: Ovako se ide u plej-of Evrolige!
Pravio haos na utakmici Zvezde, sada joj opet sudi! Evroliga ga vratila u Arenu posle velikog skandala
Ovako će izgledati novi kružni tok u centru Beograda! U sredini sat od 15.000.000 RSD: "To će biti simbol grada"
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
Miloš Teodosić ne igra protiv Olimpijakosa: Još jedan problem za Crvenu zvezdu