• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tužite decu, ako su vas zanemarila!

Rešenje o izdržavanju ubuduće neće moći da izda Centar za socijalni rad već sud, pa će roditelji morati da tuže decu za milostinju, shodno novom zakonu o socijalnoj zaštiti.

Siromašni roditelji u Srbiji ubuduće će moći da tuže svoju decu kako bi ih naterali da ih izdržavaju! Ovo pravilo sačekaće ih čim se usvoji novi Zakon o socijalnoj zaštiti. Prema procenama ministra za rad i socijalnu politiku Rasima Ljajića, to će biti već ovog meseca, pišu Novosti.

U ovom zakonu, u članu 84, stoji da je za izdržavanje, osim mišljenja centra za socijalni rad, kao što je bila dosadašnja praksa, neophodna i sudska presuda! Na to stručnjaic imaju ozbiljne zamerke.

"Ova je odredba praktično prepisana iz evropskih zakona i uopšte ne uvažava specifičnosti našeg društva. U tradiciji naše porodice nije da roditelji tuže svoju decu, a s druge strane, stari, zbog svojih godina i bolesti, ne žele i ne mogu da se povlače po sudovima. Čisto sumnjam da će kod nas roditelji, čak i da gladuju, odlučiti da krenu na sud i tužeći sopstvenu decu javno zatraže pomoć. To bi za njih bilo sramotno i ponižavajuće", ukazuje mr Nadežda Satarić iz ”Amitija”, najveće nevladine organizacije koja se bavi pitanjima starih.

U ovoj su organizaciji, kako kažu, anketirali i staračka domaćinstva ne bi li istražili u kom bi procentu oni tražili pomoć sudije da im reši porodične odnose.

"Procenat onih koji bi to učinili zanemarljivo je mali i iznosi svega pet do šest odsto", kaže mr Satarić.

U Ministarstvu rada i socijalne politike, pak, objašnjavaju da je ova odredba neophodna jer se novi Zakon o socijalnoj zaštiti usklađuje sa Zakonom o porodičnim odnosima, koji kaže da odluku o izdržavanju više ne može da donosi upravni organ kao što je centar za socijalni rad, već samo - sudski.

Stare osobe ne moraju da se tuže sa rođacima, već je dovoljno da samo pokrenu postupak, i sve dok im srodnik ne pomogne, novac će im davati država - objašnjava Suzana Paunović, pomoćnik ministra za socijalnu zaštitu. - Razumljivo je da stariji ne žele da se sazna da su tužili srodnike i da bi svakako više voleli da to neko učini u njihovo ime. Ipak, ovaj je član neophodan jer se moraju uskladiti pravna akta oba zakona - porodičnog i o socijalnoj zaštiti.


Podaci govore da u Srbiji najmanje 100.000 starih ljudi živi u dubokom siromaštvu. Najviše ih je u selima na jugu i jugoistoku Srbije. U 50 odsto slučajeva imaju srodnike koji su u zakonskoj obavezi da ih izdržavaju ili učestvuju u izdržavanju, ali oni to ne čine ili bar ne u dovoljnoj meri jer i sami teško sastavljaju kraj s krajem.

Država im u tom slučaju dodeljuje socijalnu pomoć, ali je to u prošloj godini koristilo svega njih 15.000. A od zahteva da ostvare ovo pravo, odustajali su uglavnom zbog - birokratije, pišu Novosti.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image