Muzej Banjičkog logora je u svom prvobitnom obliku formiran kao spomen-soba 1969. godine, kaže Goran Antonić, kustos Muzeja grada Beograda.
- Tada je istovremeno urađeno i spomen-obeležje ispred bivšeg koncentracionog logora „Banjica“, to je sada Vojna akademija, koju je uradio Nikola Kolja Milunović. Urađena je i staza smrti, to je bio put kojim su odvođeni zatvorenici na streljanje, objašnjava Antonić i dodaje da početkom osamdesetih godina dolazi do proširivanja prostora Muzeja.
Tada je urađen novi idejni projekat, prema zamisli arhitekte Slobodana Nikolića.
- Sam muzej danas ima dve celine, u jednom delu se nalazi stalna postavka koju čine različite vrste predmeta, a druga celina zapravo predstavlja memorijalnu sobu odnosno rekonstrukciju izgleda jedne tipične zatvoreničke prostorije, kaže kustos Muzeja grada Beograda.
Muzejska postavka se nalazi u logorskoj sobi broj 25 i u njoj je izloženo oko 400 eksponata, među kojima su lični predmeti, crteži, skice i rukotvorine zatvorenika.
Kroz logor na Banjici je prošlo oko 30.000 zatvorenika. Bio jedan od najvećih koncentracionih logora tokom Drugog svetskog rata u okupiranoj Srbiji i danas Muzej logora svedoči o svim stradanjima koja su se desila na ovom mestu.
Ovo je Partizan! Crno-beli pokazali snagu i srušili i moćni Olimpijakos!
"Obavestili smo Evroligu da nam je trener napadnut u Areni": Olimpijakos se oglasio posle meča sa Partizanom
Partizan je u velikom naletu, opet srušio crveno-bele! Pogledajte kako sada stoji na tabeli Evrolige
Milutinov se oglasio posle uvreda u Areni: Ovako je reagovao na psovku navijača Partizana!
"Željkov asistent nas psovao, a navijač Partizana me gurnuo": Trener Olimpijakosa o incidentu u Beogradskoj areni